moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przyspieszyć Abramsy!

Amerykańscy kongresmeni apelują do administracji prezydenta USA Joe Bidena o jak najszybsze wydanie zgody na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams w ich najnowszej wersji – M1A2SEPv3. Politycy z Partii Republikańskiej: Mike Rogers, Mike Turner i Lisa McClain, przekonują, że decyzja ta miałaby ogromne znaczenie dla deeskalacji napięcia na całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Byłoby to ważnym sygnałem zarówno dla NATO, jak i dla Kremla” – podkreślają. Czy ich apel odniesie skutek?

Latem ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Narodowej wystąpiło w imieniu polskiego rządu do Stanów Zjednoczonych o wydanie zgody na sprzedaż Siłom Zbrojnym RP dwustu pięćdziesięciu – czyli de facto dwóch brygad – czołgów podstawowych M1A2 Abrams w ich najnowszej wersji, czyli M1A2SEPv3. Transakcja miałaby się odbyć w ramach procedury FMS (Foreign Military Sales). Polska w dokumencie Letter of Request (LOR) złożonym do Agencji Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) wskazała, że interesują ją nie tylko Abramsy, ale także pojazdy towarzyszące m.in. mosty szturmowe i wozy zabezpieczenia technicznego.

Kolejnym krokiem powinna być zgoda Pentagonu na sprzedaż czołgów, potem transakcję akceptuje Kongres, a do Polski kierowana jest propozycja umowy – LOA (Letter of Acceptance), która zawiera informacje, jaki sprzęt i za jaką sumę rząd USA zgadza się sprzedać.

Jesienią 2021 roku Komisja Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, podczas prac nad budżetem obronnym USA na rok 2022, wyraziła poparcie dla polskiego wniosku w sprawie Abramsów i zapowiedziała, że będzie oczekiwać od instytucji rządowych – przede wszystkim od Pentagonu i DSCA – szybkiego procedowania tej umowy.

REKLAMA

Niestety, ponieważ do końca roku (a takie było oczekiwanie Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów) Pentagon nie przysłał stosownych dokumentów kongresmenom, ci postanowili „przyspieszyć” biurokratyczne procedury.

Kilka dni temu politycy z Partii Republikańskiej – Mike Rogers (Komisja Sił Zbrojnych), Mike Turner (Komisja Sił Zbrojnych i Komisja Wywiadu) i Lisa McClain (Komisja Sił Zbrojnych) – wystosowali do sekretarza obrony USA Lloyda Austina list otwarty, w którym zaapelowali o przyspieszenie procedury sprzedaży Polsce czołgów Abrams.

„Ten wniosek zalega od lata 2021 r. i uważamy, że powinien zostać maksymalnie przyspieszony, by pomóc w odstraszeniu rosyjskiej agresji” – napisali kongresmeni. Podkreślili, że decyzja o eksporcie czołgów do Polski miałaby ogromne znaczenie dla deeskalacji napięcia na całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, „zwłaszcza w sytuacji, gdy Rosja wzmacnia siły wokół Ukrainy, byłoby to ważnym sygnałem zarówno dla NATO, jak i dla Kremla”.

Stanowisko republikańskich kongresmenów, popierających polskie starania, wcale nie jest takie oczywiste wśród amerykańskich polityków. Owszem, kongresmeni po obu stronach – republikanie i demokraci – są generalnie za wspieraniem militarnym Europy wobec rosyjskiego zagrożenia. Jednak zgoda na eksport Abramsów do Polski nie dla wszystkich jest łatwa do zaakceptowania.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że Polska chce kupić najnowszą wersję czołgów – M1A2SEPv3. Czemu to takie „ważne” i potencjalnie „sporne”? Ponieważ do niedawna żadne państwo nie dostało na to zgody. Powód jest prosty – USA raczej nie sprzedaje, nawet zaufanym sojusznikom, strategicznych technologii, a za takie uznano Abramsy z „uranowym” pancerzem. Czołgi z pancerzem innego rodzaju bez problemu eksportowano. Choć spekuluje się (to wciąż niepotwierdzone informacje), że taką zgodę otrzymała niedawno Australia. Polska miałaby szansę być pierwszym (albo drugim) państwem, który je kupi. Oczywiście, jeśli gabinet Joe Bidena zgodzi się na ich sprzedaż, a tę decyzję zaakceptuje Kongres.

Dlatego warto docenić wagę listu wspomnianych kongresmenów.

Krzysztof Wilewski , publicysta portalu polska-zbrojna.pl

autor zdjęć: Thomas Alvarez / US Army

dodaj komentarz

komentarze


Polacy świętują z żołnierzami
 
Rozkaz ludobójstwa
Trzeci turnus na szkoleniu
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Wizyta w PKW Łotwa
Desant do Jeziora Żywieckiego
Żołnierze świętowali
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Włoscy lotnicy w Malborku
Powrót do korzeni
Pożegnanie z Iskrą
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Kask weterana może być twój!
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkiego najlepszego!
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Zwiad ze spadochronem
Awanse w święto wojska
O pomocy dla Ukrainy
Przemysł idzie w OPL
NATO zmienia priorytety
AFN uderzył w Kołobrzegu
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Raptory już w Polsce
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
„Biorą inni, bierzmy i my”
1 Kadrowa idzie w bój
Akademia Abrams ruszyła!
Szkolenie na klifie
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Młot na bolszewików
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Śladem profesjonalistów
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Wyjście z cienia
Raptory lecą do Polski
Ostatni rozdział generała
Wymiana ciosów w Ukrainie
Nowy dowódca 18 Dywizji
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Uratować rannego!
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Kolektywna obrona to priorytet
O jeden most za daleko?
Operacja „Śluza”
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
CASA na pomoc rannym w wypadku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO