moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rakiety JASSM-ER mogą trafić do uzbrojenia Wojska Polskiego

Amerykański Departament Stanu zgodził się na sprzedaż polskiej armii JASSM-ER, czyli najnowszej wersji pocisków manewrujących dalekiego zasięgu typu powietrze–ziemia. Rząd USA ustalił również maksymalną cenę, jaką może zażądać od Polski producent tej broni, czyli koncern Lockheed Martin. To 200 milionów dolarów za 70 rakiet.

O tym, że władze USA zgodziły się sprzedać polskiej armii pociski JASSM-ER poinformowała waszyngtońska Defense Security Cooperation Agency (DSCA), nadzorująca z ramienia amerykańskiego rządu sprzedaż produkowanego w Stanach Zjednoczonych sprzętu wojskowego i uzbrojenia.

Departament Stanu, który wyraził zgodę na eksport do Polski najnowszych amerykańskich rakiet klasy powietrze–ziemia, określił jednocześnie maksymalną cenę, jaką może żądać od naszego rządu producent broni. Koncern Lockheed Martin może domagać się maksymalnie 200 milionów dolarów, czyli około 900 milionów złotych, za 70 rakiet AGM-158B JASSM-ER oraz osiem pocisków szkolnych. Z tych ostatnich trzy mają służyć do prób w locie ze zwalnianiem z zaczepu i jeden – bez zwalniania, dwa do innych testów w locie, a kolejne dwa do ćwiczeń masowo-gabarytowych, czyli takich, w których pilot uczy się latać samolotem obciążonym nowym uzbrojeniem.

REKLAMA

Przedstawiciele producenta podkreślają, że rakiety JASSM-ER to broń, która pozwala z ogromnej odległości atakować krytyczną infrastrukturę nieprzyjaciela. – JASSM-ER to precyzyjny pocisk taktyczny dalekiego zasięgu, zaprojektowany do zwalczania silnie chronionych stałych i ruchomych celów o ważnym znaczeniu strategicznym – wyjaśnia Mateusz Mazzini z firmy PR-owej reprezentującej amerykański koncern.

Kiedy może zostać podpisana umowa na dostawę rakiet? Jak deklarował wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, resort liczy, że uda się to zrobić do końca roku. Jednak nie jest pewne, czy tak się stanie, gdyż po Departamencie Stanu zgodę na sprzedaż broni musi wyrazić jeszcze amerykański kongres.

Rakiety AGM-158 JASSM-ER to wystrzeliwane z samolotów pociski o zasięgu ponad 900 kilometrów, które są wyposażone w cyfrowe łącze danych pozwalające na aktualizację parametrów atakowanego obiektu w końcowej fazie lotu. W 2014 roku Polska kupiła wcześniejszy model tej broni – AGM-158 JASSM. W porównaniu z nim ten nowszy dysponuje nie tylko dwa razy większym zasięgiem, rakiety tego typu są również znacznie trudniejsze do wykrycia dla stacji radiolokacyjnych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1480798380
Tak fajnie ale czekam na informacje od szefa MON że tak naprawdę to nie jest nam to potrzebne i dbając o polski pzrzemysł wybieramy ..... no właściwie to na razie tzn w tej dekadzie nic nie wybieramy bo najpierw wojsku potrzebne są buty i onuce.
64-C0-E1-5B
~Scooby
1480582380
Szczerze mówiąc chyba mamy nową jakość sojuszniczą w naszej historii. Zdaje się , że USA to inna jakość. Warto byłoby wzmocnić środki na działalność wywiadowczą ( również wywiad tradycyjny) celem zlokalizowania jednostek bojowych oraz miejsc składowanie broni atomowej , myślę tutaj o : okrętach podwodnych stacjonujących w portach , wyrzutniach średniego zasięgu Iskander , Wyrzutniach krótkiego zasięgu toczka , Wyrzutniach Topol M - znajdujących się w zasięgu , jaki i samolotów przenoszących pociski Raduga Ch-55 oraz magazynów. Nie zapominajmy o lokalizacji wyrzutni kolejowych. Choć uważam ,że niszczenie tego rodzaju struktury w Okręgu Kaliningradzkim jest marnowaniem sposobność, tz : środki transportowo - naprowadzająca należy unieszkodliwić - tradycyjnym ostrzałem np : pociskam NSN uzbrojonymi w zasobniki SFW a po głowice wysłać jednostki specjalistów.
96-69-5D-19
~Scooby
1480577460
~exkal - tam akurat nie ma istotnych celów na pierwsze godziny konfliktu. Osobiście jestem mile zaskoczony , że się zgodzili. p.s. Brakuje nam F-16. Może zamiast nic nieznaczącej floty OP na sadzawkę bałtycką - co rok dokupić 2-4 sztuki.
96-69-5D-19
~exkal
1480512300
Zaleci do Moskwy i Paryża?
12-6D-19-5A

Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
 
Wymiana ciosów w Ukrainie
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Trzeci turnus na szkoleniu
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
CASA na pomoc rannym w wypadku
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Polacy świętują z żołnierzami
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przemysł idzie w OPL
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Rozkaz ludobójstwa
Wizyta w PKW Łotwa
Operacja „Śluza”
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Nowy dowódca 18 Dywizji
AFN uderzył w Kołobrzegu
Pożegnanie z Iskrą
NATO zmienia priorytety
Kolektywna obrona to priorytet
Szkolenie na klifie
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
O pomocy dla Ukrainy
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Kask weterana może być twój!
Desant do Jeziora Żywieckiego
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Wyjście z cienia
Zwiad ze spadochronem
Raptory lecą do Polski
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Powrót do korzeni
Uratować rannego!
Awanse w święto wojska
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Włoscy lotnicy w Malborku
Młot na bolszewików
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
1 Kadrowa idzie w bój
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Ostatni rozdział generała
„Biorą inni, bierzmy i my”
O jeden most za daleko?
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Żołnierze świętowali
Akademia Abrams ruszyła!
Śladem profesjonalistów
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Raptory już w Polsce
Wszystkiego najlepszego!
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO