moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dwie baterie Patriot trafią do Polski

Do Polski mają trafić dwie baterie Patriot. Taką decyzję podjęto w Stanach Zjednoczonych w nocy polskiego czasu. – Patrioty mają przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom dla sił USA i sojuszników oraz terytorium NATO – powiedział Scott Ghiringhelli, rzecznik Dowództwa Sił Stanów Zjednoczonych w Europie. To kolejna forma wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

O przebazowaniu Patriotów do Polski poinformował Scott Ghiringhelli, rzecznik Dowództwa Sił Stanów Zjednoczonych w Europie. Dla stacji Fox News powiedział: „Zgodnie z rozkazami sekretarza obrony i na prośbę naszych polskich sojuszników generał Tod D. Wolters, dowódca EUCOM, nakazał przeniesienie dwóch baterii Patriot do Polski”. Zaznaczył też, że ich rozmieszczenie na wschodniej flance Sojuszu ma „przeciwdziałać jakimkolwiek potencjalnym zagrożeniom dla sił USA i sojuszników oraz terytorium NATO”. To kolejna forma wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Decyzja administracji USA jest bezpośrednio związana z napaścią militarną Rosji na Ukrainę.

Wiadomość tę dla stacji CNN skomentował także kpt. Adam Miller z EUCOM. – To środek służący obronie, który ma podkreślić nasze przywiązanie do zapisów artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Naszym celem nie jest wspieranie jakichkolwiek działań ofensywnych – zaznaczył. Dodał też, że wszystkie kroki podejmowane przez Stany Zjednoczone mają odstraszać potencjalną agresję i uspokoić sojuszników.

Polska w 2018 roku zdecydowała o zakupie amerykańskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu Patriot. Jest to część jednego z najważniejszych programów modernizacyjnych SZ – programu „Wisła”. Zakłada on pozyskanie ze Stanów Zjednoczonych (w dwóch fazach) ośmiu baterii. Zgodnie z zapisami umowy do końca 2022 roku w pierwszej fazie „Wisły” dostarczone mają być dwie baterie.

MKS

autor zdjęć: U.S. Army

dodaj komentarz

komentarze


Koszykarskie widowisko
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Hegseth odznaczył polskiego generała
Latający dron – broń na okręty podwodne
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bez zmian w emeryturach
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Śmierć w sercu Azji
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Bałtyk, wspólna sprawa
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Sojusz kontra drony
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Czerwieńsze będą…
Husarze dla mieszkańców Polski
Generał z cienia
Groźny incydent w Libanie
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Równanie z „Iksem”
Wielka gra na ukraińskim froncie
DIANA szansą dla polskich innowacji
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Marsz prawdę ci powie
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Oswoić „latający komputer”
Wsparcie ma znaczenie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Polski wkład w operację „Overlord”
Kraków zaprosił weteranów
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Lotnisko w zanadrzu
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Polsko-kanadyjska współpraca
Biało-czerwona na Monte Cassino
Ślady, których nie widać
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
F-35 zmienia wszystko
Nowa baza US Army w Polsce?
K9, ognia!
NATO rozkłada lotniczy parasol
NATO wzmacnia wschodnią flankę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO