moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejny dzień przygotowań do ataku

Wojska rosyjskie kolejny dzień przegrupowują się na północy Ukrainy. Zdaniem władz w Kijowie oraz wywiadów państw zachodnich, celem jest wyprowadzenie ofensywy na terenie wschodniej Ukrainy. Na innych odcinkach frontu obrońcom udaje się wyprowadzać ograniczone kontruderzenia i odzyskiwać kolejne miejscowości.

Ostatnia doba minęła w Kijowie spokojnie – podał portal Ukraińska Prawda. Władze stolicy oszacowały straty, jakie poniosło miasto: uszkodzone zostały 154 budynki mieszkalne, 20 domów prywatnych, 27 przedszkoli i 44 szkoły. Siły rosyjskie ostrzeliwały także obiekty cywilne w innych miejscowościach, m.in. na wschodzie Ukrainy oraz w Czernihowie, gdzie zaatakowały przychodnię onkologiczną. Prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł powracających w rodzime strony rodaków, aby byli ostrożni, gdyż wycofujące się wojska rosyjskie zaminowały tereny wokół ich domów. Wiadomo także o przypadkach umieszczania min wokół pozostawionych trupów.

 

Niezbędna broń

Rosjanie zmienili taktykę prowadzenia działań bojowych w powietrzu i skoncentrowali swoją aktywność na wschodzie Ukrainy. – Rosyjskie lotnictwo nie wchodzi w strefę działań naszej obrony przeciwlotniczej. Unika także bezpośredniego kontaktu z ukraińskimi myśliwcami – podały ukraińskie siły powietrzne.

Ukraińcom udało się odbić w obwodzie kijowskim ponad 30 miejscowości – przekazał w sobotę w ukraińskiej telewizji publicznej doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. W tych walkach pomaga broń dostarczana przez państwa zachodnie. Kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy ogłosił Pentagon. W skład pakietu wartego 300 mln dolarów wchodzą: kierowane laserowo systemy rakietowe, drony-kamikaze Switchblade, drony rozpoznawcze Puma, systemy przeciwdronowe, pojazdy opancerzone Humvee, noktowizory i celowniki termowizyjne, karabiny maszynowe i usługi satelitarne.

Ukrainę wspierają także inne państwa. Przekazany przez Wielką Brytanię zestaw przeciwlotniczy Starstreak pomógł w zestrzeleniu rosyjskiego śmigłowca Mi-28N. Ten system naprowadzanych laserowo rakiet ukraińska armia otrzymała niedawno od Londynu w ramach wsparcia. – Był to pierwszy znany przypadek zastosowania systemu przeciwlotniczego Starstreak podczas wojny na Ukrainie – napisał w sobotę dziennik „The Times". USA przekazały Ukrainie także sprzęt ochronny przeciwko ewentualnym atakom chemicznym lub biologicznym. Była to reakcja na obawy Kijowa o potencjalne użycie takiej broni przez Rosję. – Rosjanie używali jej w Syrii, mogą to zrobić także w naszym kraju. Musimy być na to przygotowani — oświadczył Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Kolejnym europejskim politykiem, który odwiedził Ukrainę oraz Polskę, była przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. W sobotę spotkał się z nią premier Mateusz Morawiecki. – Nie będzie powrotu do normalności, jeżeli Ukraina nie obroni swojej wolności – stwierdził szef polskiego rządu na wspólnej konferencji. Politycy odwiedzili w Otwocku punkt pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Szefowa Parlamentu Europejskiego dziękowała nam za to, że otworzyliśmy swoje domy dla uciekających przed wojną Ukraińców. Poinformowała także, że PE pracuje nad kolejną rezolucją ws. sankcji.

Niespokojnie na wschodzie

W ciągu ostatniej doby do ostrzałów rakietowych doszło w rejonie dniepropietrowskim i połtawskim. Rosyjskie ataki nie ustawały także w obwodach w Donbasie (ługańskim i donieckim) oraz w chersońskim, przylegającym do anektowanego Krymu. Pod artyleryjskim ostrzałem znalazły się dzielnice mieszkaniowe Charkowa. Jednak ataki na to miasto może utrudnić zniszczenie zbiorników z ropą w magazynie w rosyjskim mieście Biełgorod, które jest oddalone o 60 kilometrów od granicy z Ukrainą. O ten atak Rosjanie oskarżali Ukraińców, jednak jak podali w sobotę dziennikarze śledczy z Central Intelligence Team, rakieta, która spowodowała pożar zbiorników, została wystrzelona z terytorium Rosji.

W sobotę najbardziej zacięte walki toczyły się w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, na osi od miasta Izjum do Charkowa – poinformował Wadym Denysenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy w ukraińskiej telewizji. Rosyjskie siły zbrojne zdobyły Izjum, kluczowy węzeł komunikacyjny, z którego może wyjść uderzenie mające na celu okrążenie wojsk ukraińskich w Donbasie. Równie zacięte starcia miały miejsce w obwodzie ługańskim o Rubiżne, Lisiczańsk, Siewierodonieck i Mariupol.Natomiast wskutek ataku rakietowego rosyjskich wojsk w rejonie Pawłohradu w obwodzie dniepropietrowskim, zniszczone zostały tory kolejowe i wagony oraz wybuchł pożar – poinformował szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko. Wstrzymany został ruch kolejowy.

Z południa i wschodu Ukrainy napływały w sobotę doniesienia o kolejnych przedstawicielach władz lokalnych uprowadzonych przez rosyjskich żołnierzy. Porwany został mer miasta Tawrijsk w obwodzie chersońskim, o czym poinformowała na Facebooku hromada (czyli gmina) tawrijska. W obwodzie sumskim na wschodzie Ukrainy uprowadzony został Ołeksij Szybajew, wiceszef hromady nowosłobodzkie, który rozwoził pomoc humanitarną..

W okupowanym Enerhodarze rosyjscy żołnierze otworzyli w sobotę ogień do mieszkańców miasta, którzy rozchodzili się już po mityngu poparcia dla Ukrainy. Rannych zostało kilka osób. W tym położonym na południowym wschodzie Ukrainy mieście znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa – największa elektrownia jądrowa w Europie, zbudowana w latach 1980–1986.

Niepewne korytarze humanitarne

– Nasza delegacja, która prowadziła negocjacje z Rosją w Stambule, osiągnęła porozumienie w sprawie ewakuacji cywili z Mariupola – przypomniał Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Ukrainy. Na sobotę zostało zaplanowane otwarcie siedmiu korytarzy humanitarnych z miast ukraińskich, m.in. w obwodach zaporoskim, donieckim i ługańskim. Jednak uruchomienie dróg ewakuacji ludności cywilnej od wielu dni blokowane jest przez rosyjskich żołnierzy. Tak też było dzisiaj. – W sobotę Rosjanie zablokowali na posterunku w Wasyliwce ponad 400 samochodów osobowych należących do mieszkańców Melitopol, którzy chcieli ewakuować się z miasta – poinformował mer miasta Iwan Fedorow. Wypuszczono tylko autobusy.

Ludność cywilna jest obecnie największą ofiarą rosyjskiej taktyki prowadzenia wojny. Od 24 lutego, czyli od początku inwazji, zginęło 158 dzieci, a co najmniej 254 zostało rannych – poinformowała w sobotę ukraińska prokuratura generalna.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON, Krystian Maj/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
 
Na pomoc po katastrofie
Wspólna wola obrony
Podniebne wsparcie sojuszników
Obierki z błotem
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Pierwsza misja Gripenów
Polskie Siły Zbrojne – wciąż nieopowiedziana historia
Podniebny Pegaz
Gra o kapitulację
Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronności
Polskie F-16 w służbie NATO
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Nowy prezes PGZ-etu
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Więcej polskiego trotylu dla USA
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Konstytucja – fundament dla pokoleń
Poznajcie Głuptaka – polskiego kamikadze
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła Wilhelmshaven
Więcej na mieszkanie za granicą
Zapraszamy na „Wakacje z wojskiem”
Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami
Pracowity dyżur Typhoonów
Gdy sekundy decydują o życiu
Wiedza na trudne czasy
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem
Kierunki rozwoju polskiego przemysłu obronnego
Nowa partia Abramsów już w Polsce
Apache’e na horyzoncie
Pegaz nad Europą
Więcej amunicji do Rosomaków
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Zostań cyberlegionistą! Wojsko rusza z nowym programem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowa siła uderzeniowa
Rodzina na wagę złota
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Promujemy polski sprzęt wojskowy
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej
Poznać rakietowego Homara
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Ogień z nabrzeża
Nasi czołgiści najlepsi
Ukwiał z Gdańska
Koniec wojny, którego nie znamy
Polska zwiększa produkcję amunicji 155 mm
DriX – towarzysz okrętu
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Walka pod napięciem
Trzy wymiary „Tarczy Wschód”
Mistrzyni olimpijska najszybsza na Bali
Ustawa bliżej żołnierzy
Henry Szymanski na tropie prawdy
Sport kształtuje mentalność
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Składy wysokiego ryzyka
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Szabla hubalczyków
Historyczna umowa z Francją
Początek „Burzy”
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO