moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraińskie siły specjalne bliżej NATO

Komandosi z Ukrainy w misjach Sojuszu Północnoatlantyckiego – to już nieodległy scenariusz. Na początku przyszłego roku kolejna jednostka Sił Operacji Specjalnych Ukrainy uzyska najpewniej certyfikat potwierdzający jej przygotowanie do działań w ramach NATO. Certyfikację poprzedza długi proces szkoleń, w których ukraińskich specjalsów wspierali także komandosi z Lublińca, a w ćwiczeniach brała udział Formoza. Ale nie tylko kwestie wyszkolenia decydują o zdolnościach SSO Ukrainy, dziś żołnierze tego rodzaju sił zbrojnych nie ustępują wojskowym wyposażeniem kolegom z innych państw.

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy (SSO Ukrainy) to nowy rodzaj sił zbrojnych, który utworzono w 2016 roku w oparciu o doświadczenia z działań militarnych w Donbasie. Pomimo krótkiego stażu SSO Ukrainy szybko się rozwijają i zyskują nowe kompetencje, także do działań w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W drodze po certyfikat

Dowództwo SSO Ukrainy poinformowało latem, że 3 Pułk Specjalny SSO dostał pozytywną ocenę podczas pierwszego etapu tzw. NATO Evaluation. To proces, który ma umożliwić jednostce podejmowanie działań w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Przygotowujący się do niego Ukraińcy byli szkoleni i oceniani przez żołnierzy z wojsk specjalnych państw NATO, także z Polski. W ramach pierwszego etapu certyfikacji pozytywnie oceniono m.in. zdolności jednostki do przerzutu wojsk i wyposażenia, tworzenia bazy operacyjnej, planowania i prowadzenia pełnego spektrum operacji specjalnych. Teraz trwają przygotowania do kolejnego etapu certyfikacji. Jeśli on również zakończy się pozytywnie, to na początku 2022 roku 3 Pułk stanie się drugą ukraińską jednostką specjalną, która będzie mogła brać udział w działaniach wojsk NATO. Taki status ma już, od 2019 roku, 140 Centrum Operacji Specjalnych Sił Operacji Specjalnych Ukrainy.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że swój wkład w rozwój zdolności operacyjnych ukraińskich specjalsów mają także Polacy. W szkoleniu 3 Pułku Specjalnego SSO brali bowiem udział żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Treningi dotyczyły m.in. taktyki małych pododdziałów piechoty, działań strzeleckich i medycyny pola walki.

Ważnym elementem budowania interoperacyjności ukraińskich jednostek specjalnych i ich partnerów z NATO są także wspólne ćwiczenia. W ramach organizowanych co roku nad Morzem Czarnym ćwiczeń „Sea Breeze”, w połowie 2021 roku odbyło się wspólne szkolenie żołnierzy polskiej Formozy oraz ukraińskiego 73 Centrum Morskich Operacji Specjalnych. W programie manewrów były m.in. akcje abordażowe, szturm i przeszukanie okrętu. Łącznie w ćwiczeniach wzięło udział 18 zespołów sił specjalnych z różnych państw.

Nowa broń i wyposażenie

Zmiany w ukraińskich Siłach Operacji Specjalnych dotyczą także uzbrojenia i wyposażenia. Od 2014 roku, na początku niemal wyłącznie dzięki zaangażowaniu organizacji wolontariackich, do ukraińskiej armii – także sił specjalnych – zaczęło napływać wyposażenie z krajów zachodnich: począwszy od elementów umundurowania, poprzez wyposażenie takie jak kamizelki taktyczne czy kuloodporne i hełmy, aż po sprzęt służący do prowadzenia działań w warunkach ograniczonej widoczności, sprzęt medyczny i właściwie każdy rodzaj tzw. wyposażenia indywidualnego żołnierza. W ramach pomocy wojskowej z USA ukraińscy komandosi otrzymali co najmniej kilka partii samolotów bezzałogowych typu RQ-11B Raven. Ukraina kupiła także w Stanach Zjednoczonych karabiny wyborowe typu Barrett M82 kalibru 12,7 mm. W efekcie, jednostki ukraińskich sił specjalnych właściwie nie odstają poziomem wyposażenia od swoich zachodnich partnerów, co zresztą ma swoje odzwierciedlenie w zakończonych pozytywnymi wynikami procesach certyfikacji. Wstępnie w 2022 roku planowane jest także zastąpienie używanych dotąd najliczniej karabinków AK w różnych modyfikacjach bronią, która będzie w pełni odpowiadać standardom NATO, tj. kalibru 5,56 x 45 mm.

Powyższe zmiany dotyczą zresztą nie tylko jednostek specjalnych podległych Dowództwu SSO Ukrainy, lecz także jednostek specjalnych funkcjonujących w ramach Gwardii Narodowej Ukrainy (NGU). W ciągu ostatnich kilku miesięcy wymieniono ich uzbrojenie strzeleckie: z karabinków systemu AK na produkowane na Ukrainie licencyjne UAR-15 na amunicję standardu NATO, czyli 5,56 x 45 mm (tj. lokalną wersję amerykańskiego karabinka AR-15). Broń ta jest również w wyposażeniu jednostek ukraińskiej policji (jednostka specjalna „Kord”), a także pododdziałów specjalnych Państwowej Służby Granicznej Ukrainy (jednostka specjalna „Dozor”). Z kolei zespoły snajperskie jednostek NGU otrzymały karabiny UAR-10 na naboje 7,62 x 51 mm NATO. Oba karabiny są produkowane przez zakłady Zbroyar w Kijowie.

Cenny partner

Biorąc pod uwagę szerokie spektrum zmian zachodzących w ukraińskich siłach specjalnych, można zakładać, że w ciągu najbliższych kilku lat status pełnej interoperacyjności z wojskami państw NATO uzyskają wszystkie jednostki SSO. Pozwoli to na dalszy rozwój współpracy i przyczyni się do wzmocnienia zdolności reagowania na wyzwania w sferze bezpieczeństwa, zwłaszcza w regionie Morza Czarnego, który z różnych względów coraz bardziej zyskuje na znaczeniu z punktu widzenia krajów wschodniej flanki NATO.

dr Dariusz Materniak , redaktor naczelny Portalu Polsko-Ukraińskiego polukr.net

autor zdjęć: mil.gov.ua

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Finlandia w NATO
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Nowy regulamin dla żołnierzy
Do końca walczył z tyranią
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Anakonda na Bałtyku
Pół wieku w zespole
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Wojsko poza schematem
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
WOT i „Anakonda”
Włosi na straży polskiego nieba
Amunicja dla artylerzystów
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Litwini kupią zestawy Grom
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Polska wśród światowych liderów
Razem gotowi na wszystko
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Piekielny ogień dla polskiej armii
Topaz dla Bułgarii
Śladem profesjonalistów
B9 stawia na solidarność
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Nowy wymiar wojska
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Więcej miejsc na studiach w LAW
Słowa jak pociski
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Polska potrzebna od zaraz
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Przysięga dobrowolsów
Najsprawniejsi wieloboiści
Maszerowali, lecz nie ginęli
„Nasze granice w Monte Cassino”
Gotowi na dyżur w SON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO