moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pięciobój wojskowy

W sierpniu 1947 roku we Freiburgu, w strefie francuskiej w okupowanych Niemczech, odbyły się pierwsze zawody w pięcioboju wojskowym. Zorganizował je pomysłodawca tej dyscypliny francuski kapitan Henri Debrus. W sierpniu pięcioboiści wojskowi walczyć będą w Lahti już po raz 59. o medale Wojskowych Mistrzostw Świata.

Pierwszy czempionat zorganizowano w 1950 roku, a pierwszym mistrzem świata został Francuz Émile Gueguen. Od 1991 roku o medale w pięcioboju wojskowym walczą również panie. Pierwszą mistrzynią została Norweżka Helga Espeland. W Polsce ta popularna w zachodnich armiach dyscyplina jest uprawiana od 2002 roku, a od lipca zeszłego roku nasi pięcioboiści doczekali się w Zegrzu pierwszego profesjonalnego, 500-metrowego toru przeszkód.

Rywalizacja na torze z 20 przeszkodami jest drugą konkurencją pięcioboju. Pierwszą jest strzelanie z karabinu, trzecią – pływanie na dystansie 50 metrów z czterema przeszkodami, czwartą – rzut granatem na celność i odległość, a piątą – cross na dystansie ośmiu kilometrów. Najbardziej widowiskowymi konkurencjami jest pokonywanie 500-metrowego toru przeszkód i pływanie. Zawodnicy walcząc z czasem w wodzie muszą pokonać przeszkody: podwójną belkę, tratwę, stół i belkę.

Na zeszłorocznym czempionacie, który rozegrano w ramach V Letniej Wojskowej Olimpiady w Rio de Janeiro, sklasyfikowano 132 zawodników z 30 państw i 45 zawodniczek z 14 krajów. Wojsko Polskie reprezentowało trzech pięcioboistów: kapitan Marek Kociuba, sierżant Krzysztof Mol i plutonowy Janusz Put. Najlepiej spisał się ten ostatni, który z dorobkiem 5022,1 punktów zajął 72. miejsce. 81. był kapitan Kociuba (4964,3), a 87. sierżant Mol (4921,6). „Nasi zawodnicy wykazali się bardzo dużą dojrzałością sportową. Z determinacją walczyli o jak najlepsze wyniki, poprawiając rekordy życiowe w poszczególnych konkurencjach”, podsumował start w Brazylii trener-koordynator reprezentacji WP w pięcioboju wojskowym porucznik Krzysztof Matras.

Co ciekawe, w Polsce – w okresie międzywojennym – odbywały się zawody w pięcioboju wojskowo-sportowym o mistrzostwo armii. Rywalizowano w sześcioosobowych zespołach. Zawodnicy biegali na dystansach 100 i 800 metrów, skakali w dal, rzucali granatem i walczyli na bagnety. Na przykład w 1926 roku wygrała drużyna z 82 Pułku Piechoty z Brześcia przed 3 Pułkiem Strzelców Podhalańskich i 25 Pułkiem Piechoty z Piotrkowa Trybunalskiego. Indywidualnie za najlepszy wynik mistrzostw uznano wyczyn Krzeptowskiego w skoku w dal i Kluźniaka w biegu na 800 metrów. Ten pierwszy skoczył na odległość 601 centymetrów, a najlepszy biegacz wpadł na metę po dwóch minutach i pięciu sekundach biegu.

 

Fot. Jacek Szustakowski

Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Gen wojownika
Wielki sukces podchorążych z AMW
Spadochronowy triumf
Wyścig snajperów
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Jelcze z Raciborza
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Marzenia częściowo spełnione
Paliwowy krwiobieg NATO
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Atak i przejęcie dokumentów
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Pieta Michniowska
Test w stratosferze
Innowacje z PERUNA
Wojsko stawia na „armię talentów”
Śmierć w sercu Azji
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Pierwszy krok do Invictusa
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski Gnom
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Poskromić kolosa
Pancerne starcie
Wsparcie ma znaczenie
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
MON i MSZ o szczycie NATO
Azjatycka szansa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Baobaby docierają do wojska
Triumf wojskowych lekkoatletów
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Inwestycje w bezpieczeństwo
Odniesione w walce rany łączą
Kajakiem na światowe podium
PKW Irak zostaje w Jordanii
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
MON szuka dronów do zwalczania dronów
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Ostatnia niedziela…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO