moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
CPdMZ uczciło 75. rocznicę pacyfikacji w Skalbmierzu

5 sierpnia 1944 r. był dniem tragicznym dla mieszkańców Skalbmierza. To tam, o świcie, niemieckie i ukraińskie oddziały rozpoczęły krwawą pacyfikację. Wymordowano około 80 mieszkańców. Wśród nich były osoby starsze, kobiety i dzieci. Okupanci strzelali do bezbronnych i palili miasto. Na ratunek ruszyli żołnierze Armii Krajowej, którzy wspierani byli przez Armię Ludową i oddziały Batalionów Chłopskich.

Bolesna rocznica 5 sierpnia jest obchodzona w Skalbmierzu od lat. Także 5 sierpnia 2019 r. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych złożyło kwiaty i zapaliło symboliczne znicze. Na uroczystości obchodów 75. rocznicy przed pomnikiem Ofiar Pacyfikacji zgromadziło się liczne grono mieszkańców, kombatantów, rodziny poległych i pomordowanych.

Główne uroczystości rozpoczął przemarsz ulicami miasta, następnie odprawiono mszę świętą w kolegiacie św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu. Poniedziałkowe obchody miały wyjątkową oprawę. Zebrani oddali hołd pomordowanym przez okupanta mieszkańcom Skalbmierza. Była obecna kompania reprezentacyjna z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Oddano salwę honorową oraz odczytano Apel Pamięci. Przed pomnikiem Ofiar Pacyfikacji złożono kwiaty i zapalono znicze. Najmłodsi przynieśli ze sobą białe i czerwone goździki, a mieszkańcy wypuścili 80 gołębi – wszystko to, o pokój dla Skalbmierza.

Tekst: Marzena Mąkosa

red. PZ

autor zdjęć: CPdMZ

dodaj komentarz

komentarze


Wyścig snajperów
Paliwowy krwiobieg NATO
Prezydent RP o szczycie NATO
Atak i przejęcie dokumentów
Innowacje z PERUNA
Wojsko stawia na „armię talentów”
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Pierwszy krok do Invictusa
Ostatnia niedziela…
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Marzenia częściowo spełnione
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spadochronowy triumf
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Pancerne starcie
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Wsparcie ma znaczenie
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Śmierć w sercu Azji
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Pieta Michniowska
Azjatycka szansa
Rosja testuje, Polska przechwytuje
PKW Irak zostaje w Jordanii
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Morska bryza w dwóch odsłonach
Tour przez garnizony
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Borsuki i roje dronów
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Baobaby docierają do wojska
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Polski Gnom
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Wielki sukces podchorążych z AMW
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Gen wojownika
Pierwszy krok do specjalsów
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Test w stratosferze
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
W drodze po oficerskie gwiazdki
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Poskromić kolosa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
MON i MSZ o szczycie NATO
Kajakiem na światowe podium
Dawka wiedzy na trudne czasy
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO