moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dragoni w swoim żywiole

Dragoni z batalionu zmechanizowanego 10 Brygady Kawalerii Pancernej, podobnie jak żołnierze pozostałych specjalności pancernej brygady, szkolą się przez cały rok. Teraz ich wiedza oraz umiejętności weryfikowane będą na poligonie oddalonym od macierzystej jednostki o kilkaset kilometrów.

Dla żołnierzy 10 batalionu zmechanizowanego Dragonów nie stanowi to jednak żadnego problemu. Dla nich niestraszne są warunki, w których muszą wykonywać otrzymane zadania. Każdorazowo wykazują się ogromnym zaangażowaniem, które procentuje w uzyskiwanych efektach.

Po przemieszczeniu transportem operacyjnym do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim Dragoni mieli kilka dni na odpoczynek i przygotowanie się do tygodni wytężonego działania. Każdy dzień, aż do zakończenia ćwiczenia pod kryptonimem Dragon-19, będą rozpoczynać wcześnie rano, a kończyć o późnych godzinach nocnych. Szkolenie poligonowe to czas, kiedy zajęcia całodobowe są normą.

Przełożeni wszystkich szczebli będą mogli przekonać się, jak ich podwładni radzą sobie w niesprzyjających warunkach, przy dużym zmęczeniu i niejednokrotnie braku snu. Bo tak właśnie będzie wyglądał ostatni miesiąc pierwszego półrocza bieżącego roku. Dragoni zmierzą się z szeregiem zadań zaczynając od strzelań z broni strzeleckiej, poprzez strzelania z Bojowych Wozów Piechoty, kierowania ogniem oraz liczne zajęcia z taktyki.

Już pierwszy dzień, po oficjalnym rozpoczęciu szkolenia poligonowego, był bardzo intensywny. W poniedziałek, 20 maja 2019 roku, Dragoni i ich Bojowe Wozy Piechoty opuściły Polowy Park Sprzętu Technicznego. Przez wiele godzin pokonywali kolejne kilometry poligonu, realizując zaplanowane zajęcia programowe.

Żołnierze z batalionu zmechanizowanego tego dnia realizowali zagadnienia z taktyki, w tym między innymi rozpoznanie drogi marszu. Podczas przemieszczenia czekała na nich niejedna niespodzianka. Dragoni musieli właściwie reagować na napotkanego na drodze marszu przeciwnika. Nawiązanie kontaktu ogniowego z przeciwnikiem oraz wycofanie, to tylko jedne z wielu zagadnień, których wykonanie doskonalili żołnierze w tym słonecznym dniu.

- „Szkolenie na poligonie w Drawsku Pomorskim daje Nam wiele możliwości, których nie mamy w Świętoszowie. Przede wszystkim teren, którego żołnierze nie znają, sprawia, że wykonanie każdego zadania wymaga jeszcze większego wysiłku ze strony żołnierzy. My jako przełożeni każdego dnia sprawdzamy umiejętności podległych Nam żołnierzy. Doskonalimy współdziałanie i stajemy się jeszcze bardziej zgranym, gotowym do działania, pododdziałem.” – powiedział jeden z dowódców Dragonów szkolących się na poligonie.


Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Pieta Michniowska
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Azjatycka szansa
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Ostatnia niedziela…
MON i MSZ o szczycie NATO
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Triumf wojskowych lekkoatletów
Pierwszy krok do Invictusa
Gen wojownika
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Polski Gnom
Poskromić kolosa
Inwestycje w bezpieczeństwo
Wielki sukces podchorążych z AMW
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Kajakiem na światowe podium
Pancerne starcie
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Wojsko stawia na „armię talentów”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Test w stratosferze
Wyścig snajperów
Spadochronowy triumf
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Atak i przejęcie dokumentów
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Marzenia częściowo spełnione
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Baobaby docierają do wojska
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Jelcze z Raciborza
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Śmierć w sercu Azji
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Innowacje z PERUNA
Paliwowy krwiobieg NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wsparcie ma znaczenie
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Odniesione w walce rany łączą
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO