moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ORP „Gen. K. Pułaski” w Plymouth

Polska fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” kontynuuje działania w ramach Stałego Zespołu Morskiego NATO (SNMG-1). Ostatnie dni polscy marynarze spędzili w angielskim porcie Plymouth, gdzie przygotowywali się do jednego z największych ćwiczeń morskich pod kryptonimem „Joint Warrior 2019”. Postój w porcie był także okazją do uczczenia 19. rocznicy pierwszego podniesienia biało-czerwonej bandery na okręcie.

Polscy marynarze, którzy tworzą Polski Kontyngent Wojskowy Pułaski 2019, w ramach SNMG1 prowadzą nieprzerwanie intensywne szkolenie morskie wraz z sojusznikami z NATO. Ćwiczone są wszystkie elementy morskiego rzemiosła niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zespołu okrętów i wykonywania przez nie zadań. Obecnie okręty opuściły port w Plymouth, gdzie przygotowywały się do jednych z największych międzynarodowych manewrów morskich pod kryptonimem „Joint Warrior 2019”. Weźmie w nich udział 40 okrętów, w tym 5 podwodnych oraz 59 samolotów reprezentujących 13 państw. Manewry rozpoczną się 30 marca u wybrzeży Szkocji. Zespół został wzmocniony dwoma kolejnymi okrętami z Wielkiej Brytanii i Danii. Aktualnie, oprócz polskiej fregaty, Zespół tworzą: amerykański niszczyciel będący jednocześnie jednostką flagową grupy USS „Gravely”, brytyjska fregata HMS „Westminster”, duński okręt wsparcia HDMS „Absalon” oraz niemiecki zbiornikowiec floty FGS „Spessart”.

Podczas wizyty w angielskim Plymouth na pokładzie „Pułaskiego” odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 19. rocznicy podniesienia bandery na okręcie. Odczytany został rozkaz okolicznościowy, a dowódca okrętu i zarazem PKW Pułaski 2019 kmdr por. Paweł Werner wręczył zasłużonym marynarzom wyróżnienia. Załoga nie zapomniała także o wojennych bohaterach. Morscy piloci i technicy śmigłowca SH-2G bazującego na pokładzie fregaty złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem poświęconym wszystkim żołnierzom sił powietrznych, w tym Polakom, którzy wspólnie walczyli o zwycięstwo podczas II wojny światowej.

Źródło: Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego

red. PZ

autor zdjęć: COM-DKM

dodaj komentarz

komentarze


Bez zmian w emeryturach
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Marsz prawdę ci powie
Generał z cienia
Blizny, których nie widzimy
Groźny incydent w Libanie
Ochrona lasu dla obronności
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
SAFE dla Tarczy Wschód
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Pierwsze umowy z SAFE
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Specjalsi: mała, wielka siła
Leopardy 2PL na podium
Wypadek w PKW UNIFIL
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Podziemny szpital na trudne czasy
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Tatuaże pod mundurem
Od cyberkursu po mundurówkę
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Bez patosu o misjach
Wsparcie ma znaczenie
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Adaptacja i realizm
Początek wielkiej historii
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Sprawdzian na Bornholmie
SAFE – czas kontraktów
Syndrom Karbali
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Przed misją w Rumunii
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Symbol skupiający wiele znaczeń
Biało-czerwona na Monte Cassino
Czerwieńsze będą…
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
SAFE dla marynarki
Drony z SAFE
Roboty saperskie bez tajemnic
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Polsko-kanadyjska współpraca
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Tu nie ma miejsca na błędy
Polsko-estońska współpraca
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Ślady, których nie widać
Równanie z „Iksem”
Kraków zaprosił weteranów
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
NATO i USA o Iranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO