moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zawody zwiadowców Czarnej Dywizji

Na poligonie w Wędrzynie zakończyły się zawody użyteczno-bojowe pododdziałów rozpoznawczych 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Przez dwa dni pancerniacy wykrywali zamaskowane cele, rozpoznawali sylwetki broni przeciwnika oraz rozkładali na czas karabinki. Najlepszą okazała się drużyna st. sierż. Dariusza Idczaka z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Głównym celem rywalizacji było sprawdzenie poziomu wyszkolenia pododdziałów rozpoznawczych 11 Dywizji. Oprócz drużyny z cyfrowej brygady, gospodarza zawodów, w specjalistycznych zmaganiach wzięły udział także trzy zespoły z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz drużyna z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania. Zawodnicy stawili się na starcie z etatowym uzbrojeniem i z pełnym ekwipunkiem bojowym, czyli z wyposażeniem, jakie powinni mieć na polu walki. Byli więc w hełmach, kamizelkach taktycznych, mieli przy sobie maski przeciwgazowe, ładownice z magazynkami, środki opatrunkowe i środki łączności.

Sześcioosobowe drużyny rywalizowały w pięciu konkurencjach. Trzy z nich rozegrano na strzelnicy. Uczestnicy zawodów brali udział w dwóch strzelaniach. Pierwsze zespołowe polegało na kierowaniu ogniem drużyny. Żołnierze uzbrojeni w karabinki Beryl oraz w jeden (w każdej drużynie) karabin maszynowy PK mieli trafić w 20 statycznych celów, które ukazywały się w odległości od 100 do 500 m od stanowisk ogniowych. Zadanie było trudne, bo każda drużyna miała do dyspozycji jedynie 80 nabojów do Beryla i 30 sztuk amunicji do PK.

Cel, pal!

W czasie drugiego, tym razem indywidualnego strzelania o wynikach decydowała suma uzyskanych punktów oraz skupienie pocisków na tarczy. – Jest to konkurencja trochę loteryjna, bo wyniki, jak w wielu dyscyplinach sportowych, zależą często od dyspozycji w danym dniu – zauważył st. sierż. Dariusz Idczak, dowódca drużyny rozpoznawczej z 17 WBZ. Dodał, że takie strzelanie wymaga dużego doświadczenia strzeleckiego i ogromnej precyzji. – Nawet najlepszemu strzelcowi zdarzają się czasem gorsze dni i zamiast samych dziesiątek czy dziewiątek uzyskuje mniejszą liczbę punktów. Nam na szczęście poszło dobrze – ocenił podoficer.

Trzecia konkurencja na strzelnicy miała zweryfikować wiedzę żołnierzy na temat budowy używanej przez nich broni. Przede wszystkim jednak, czy potrafią sprawnie rozłożyć i złożyć karabinek. O liczbie uzyskanych punktów decydowała szybkość, z jaką zawodnik wykonał to zadanie. Najlepsi potrafili rozłożyć karabinek w czasie siedmiu sekund.

Z kolei w terenie przeprowadzono konkurencję typowo specjalistyczną dla zwiadowców. Polegała ona na obserwacji terenu i wykrywaniu oraz wskazywaniu pojawiających się celów. Każda z drużyn w czasie 60 minut miała namierzyć 20 zamaskowanych celów (znajdowały się one w odległości od 400 do 1000 metrów od stanowiska obserwacyjnego). Nie liczyło się jednak samo zauważenie obiektów imitujących stanowiska ogniowe czy sprzęt bojowy przeciwnika. Zwiadowcy musieli dokładnie określić ich położenie oraz odległość do nich. Sporządzali także szkic rozmieszczenia celów w terenie oraz nanosili na dokument parametry wykrytych obiektów. Szkic ten był podstawą do sprawdzenia ich umiejętności oraz naliczenia drużynie przez sędziów odpowiedniej liczby punktów.

Ostatnie zadanie polegało na identyfikowaniu sylwetek sprzętu bojowego armii innych państw. Żołnierzom pokazano 20 zdjęć. Każde z nich mogli oglądać tylko przez 10 sekund. Po tym czasie musieli podać, jaki czołg, transporter opancerzony czy pojazd został przedstawiony na fotografii.

Miejsca na podium

Pierwsze miejsce i tytuł najlepszej drużyny rozpoznawczej 11 Dywizji Kawalerii Pancernej wywalczył pododdział z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej dowodzony przez st. sierż. Dariusz Idczaka. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna por. Zenona Małychy, która reprezentowała 10 Brygadę Kawalerii Pancernej, natomiast trzecie miejsce wywalczył pododdział z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, którym dowodził kpr. Piotr Rzeszutek.

– Zwycięska drużyna będzie reprezentowała naszą Dywizję podczas centralnych zawodów użyteczno-bojowych, które odbędą się w maju – poinformował mjr Radosław Wujda, kierownik zawodów. Odbędą się one na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie podczas corocznego zgrupowania pododdziałów rozpoznawczych podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Podczas zawodów w Wędrzynie wyłoniono również najlepszego strzelca wśród dywizyjnych zwiadowców oraz zespół, który poradził sobie najlepiej podczas specjalistycznej konkurencji wskazywania celów. Okazało się, że najcelniej strzelał por. Zenon Małycha, który uzyskał 98 punktów na 100 możliwych. Natomiast najlepsi w wykrywaniu celów byli zwiadowcy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~Jarek
1521790500
Na szkoleniu strzeleckim uczono mnie, że podczas strzelania statycznego nie należy opierać lufy karabinka na przedmiotach ani trzymać broni za magazynek. Często na zdjęciach z zajęć na strzelnicach wojskowych widzę jednak takie obrazki. Co na to instruktorzy?
90-F2-F7-08

Studia dla żandarmów
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Fińska armia luzuje rygory
Zabójczy team nad Anglią
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Mała Orka?
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
Polski sukces w Duńskim Marszu
Głos żołnierzy ma znaczenie
Apache w polskich rękach
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
54 sekundy próby
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Pasja i fart
Our Only One
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Trening w tunelu aerodynamicznym
Zbrodnia i kłamstwo
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Adaptacja i realizm
Zbrodnia bez kary
NATO i USA o Iranie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
WAM wraca do Łodzi
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Marynarz w koreańskim tyglu
Jelcz coraz silniejszy
F-16 na straży
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Pierwsze loty
Wypadek w PKW UNIFIL
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Początek wielkiej historii
Większe możliwości Nitro-Chemu
Morska ścieżka kariery
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
View from Outer Space
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Pomnik gen. Rozwadowskiego stanie przed Sztabem Generalnym
Kosmiczne bezpieczeństwo
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Psiakrew, harmata!
Szef MON-u Człowiekiem Roku 2025
Grzmoty zamiast Goździków
Debata o bezpieczeństwie
W hołdzie ofiarom NKWD
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Rosomaki na lądzie i morzu
Architekci pola walki
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Syndrom Karbali

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO