moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2018 roku w asyście żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3 BOT odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie.  Następnie uczestnicy przemaszerowali na skwer przy zbiegu ulic Ł. Cieplińskiego i S. Moniuszki, gdzie umiejscowiony jest pomnik Żołnierzy Wyklętych. Uroczysty apel rozpoczęło odegranie Hymnu Państwowego. Następnie odczytano listy okolicznościowe wystosowane do organizatorów i zebranych.

Dramat Żołnierzy Wyklętych polegała na tym, że mimo końca wojny nie mogli wrócić do normalnego życia. Czekały ich więzienia i plutony egzekucyjne, za murami więzień naród odbudowywał kraj z faszystowskiego zniewolenia, z niemieckiego i sowieckiego zniewolenia, a młodzi Polacy uczyli się sowieckiej wersji historii w której ofiary Stalina i Hitlera były określane mianem bandytów. Patriotami z dnia na dzień stawali się sowieccy najemnicy. Przez dziesięciolecia Polski Ludowej pamięć o Żołnierzach Wyklętych wyparło morze kłamstw i niewiedzy wsparte cieniem zapomnienia. W wolnym i demokratycznym kraju musimy pamiętać, że na karty historii wpływa się nie tylko wtedy kiedy jest się skutecznym ale przede wszystkim wtedy kiedy wolność, suwerenność i sprawiedliwość oraz prawda pozostają najwyższym nakazem. Musimy bowiem pamiętać , że budując przyszłość swoich rodzin, swojej Ojczyzny, budujemy ją na korzeniach przeszłości usłyszeliśmy w przemówieniu Wojewody Podkarpackiego pani Ewy Leniart.

W dalszej części odczytano Apel Pamięci, a kompania honorowa wystawiona przez 3 Brygadę Obrony Terytorialnej strzeliła salwę honorową. Na koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. W uroczystości udział wzięły rodziny żołnierzy, władze wojewódzkie i samorządowe, środowiska kombatanckie, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy Rzeszowa.

Główną część pomnika Żołnierzy Wyklętych, przy którym odbyła się uroczystość stanowi postać pułkownika Łukasza Cieplińskiego. Postaci pułkownika towarzyszy sześć popiersi członków IV Zarządu WiN: Adama Lazarwicza, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego, Karola Chmiela, Mieczysława Kawalca i Józefa Rzepki oraz symbole Armii Krajowej, WiN i Polski Walczącej. To właśnie rocznica egzekucji między innymi tych żołnierzy przypadająca na dzień 1 marca, zgodnie z decyzją Prezydenta RP, stała się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tekst: Oficer Prasowy 21BSP

red. PZ

autor zdjęć: Oficer Prasowy 21BSP

dodaj komentarz

komentarze


Paliwowy krwiobieg NATO
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwszy krok do specjalsów
Śmierć w sercu Azji
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Morska bryza w dwóch odsłonach
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Wojsko stawia na „armię talentów”
Polski Gnom
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Tour przez garnizony
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Pancerne starcie
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Azjatycka szansa
Innowacje z PERUNA
PKW Irak zostaje w Jordanii
Poskromić kolosa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Wielki sukces podchorążych z AMW
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Borsuki i roje dronów
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Ostatnia niedziela…
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
MON i MSZ o szczycie NATO
Prezydent RP o szczycie NATO
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Atak i przejęcie dokumentów
Pierwszy krok do Invictusa
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Baobaby docierają do wojska
Gen wojownika
Kajakiem na światowe podium
W drodze po oficerskie gwiazdki
Inwestycje w bezpieczeństwo
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Pieta Michniowska
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Wsparcie ma znaczenie
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Marzenia częściowo spełnione
Dawka wiedzy na trudne czasy
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Wyścig snajperów
Test w stratosferze
Spadochronowy triumf

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO