Pierwsza połowa lutego była dla elewów służby przygotowawczej z kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych ważnym czasem. W dniach 8-16 lutego żołnierze kompanii szkolnej odbyli swoje pierwsze strzelania z użyciem ostrej amunicji.
Zajęcie ogniowe odbyły się na strzelnicy w Ośrodku szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie. Żołnierze wykonali ćwiczenia przygotowawcze do strzelania nr 1 (na celność i skupienie) z kbk AK MS oraz ćwiczyli się w doskonaleniu norm taktycznych np. w rozkładaniu i składaniu broni, zakładaniu odzieży ochronnej ISOPS, uczyli się także pokonywania terenu różnymi sposobami. Kierownikiem zajęć poligonowych był dowódca kompanii szkolonej kpt. Marcin Ożdżyński. - Najtrudniejszym elementem strzelania okazało się dla elewów uzyskanie właściwego skupienia pocisków w celu – mówi kpt. Ożdżyński. Zimowe warunki oraz fakt, że żołnierze odbywali swoje pierwsze strzelanie, na pewno miały wpływ na wynik ogólny – dodaje.
Przed elewami jeszcze wiele strzelań, ale to pierwsze, gdzie bardzo ważne było nauczenie ich zachowania warunków bezpieczeństwa i właściwych odruchów, na pewno zapamiętają na długo, tak jak czołganie na śniegu czy rozkładanie broni na czas zmarzniętymi rękami. - Takie warunki uczą wytrwałości, hartują oraz budują ducha zespołu – zgodnie twierdzą dowódcy plutonów.
Tekst: kpt. Kamila Kreis-Tomczak
autor zdjęć: Mariusz Mąkosa

komentarze