moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Paweł Rozdżestwieński wie, jak ożywić historię

„Generał Chaos” – to pseudonim Pawła Rozdżestwieńskiego, jednego z nominowanych do nagrody Buzdygan Internautów. – Chaos, bo od niego wszystko się zaczęło, jeżeli chodzi o ideę historii ożywionej – mówią koledzy rekonstruktorzy. W 2016 roku Rozdżestwieński był organizatorem dwóch wielkich wydarzeń – oprawy pogrzebu „Łupaszki” oraz legionowej defilady w Warszawie.


Paweł Rozdżestwieński jest historykiem wojskowości, zapalonym rekonstruktorem i organizatorem imprez dotyczących historii ożywionej. To także autor wielu publikacji o wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Na co dzień jest dyrektorem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. I właśnie z rekonstrukcjami tej batalii z września 1939 roku jest najczęściej kojarzony. Od 2002 roku organizuje inscenizację bitwy, która z roku na rok staje się coraz bardziej imponująca. Poza żołnierzami obu walczących armii w widowisku uczestniczą także wozy pancerne, czołgi, a nawet samoloty.

– Paweł jest człowiekiem, który ruszył pierwszy kamień, wywołując w Polsce na początku wieku lawinę zainteresowania profesjonalnymi rekonstrukcjami historycznymi – mówi Mikołaj Klorek, historyk wojskowości, kierownik działu zbiorów Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. – Sam się do tego nigdy nie przyzna, ale bez niego świat miłośników historii ożywionej nie wyglądałby tak, jak dzisiaj – dodaje. – To on w Polsce wyznacza standardy tego, jak powinny wyglądać widowiska historyczne – zaznacza płk Andrzej Drozd, szef Oddziału Spraw Reprezentacyjnych w Dowództwie Garnizonu Warszawa.

W 2016 roku mieliśmy okazję oglądać w Warszawie dwa wydarzenia, za których organizację odpowiadał Paweł Rozdżestwieński i jego rekonstruktorzy. W kwietniu na Powązkach Wojskowych zostały pochowane szczątki płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Zgodnie z tradycją trumna została przewieziona na cmentarz na armatniej lawecie ciągnionej przez dwie pary koni. Asystował jej pododdział konny w barwach 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Orszak uzupełniali rekonstruktorzy w historycznych mundurach.

Ogromne wrażenie zrobiła także przygotowana przez Rozdżestwieńskiego defilada 400-osobowego oddziału konnego, która uświetniła obchody 100. rocznicy wkroczenia do Warszawy Legionów Polskich.

– Paweł dla świata rekonstrukcji jest jak Jurek Owsiak dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi Rafał Jabłoński z firmy Grupa Hoblo, administrator portali hobbystycznych. Jednym z serwisów, którymi się opiekuje, jest dobroni.pl – największy w polskim Internecie portal dla miłośników historii ożywionej. Inicjatorem jego powstania był właśnie Paweł Rozdżestwieński. Do dzisiaj odpowiada za merytoryczną część projektu. W 2016 roku portal przeszedł gruntowną modernizację. Odświeżona została szata graficzna, poszerzono funkcjonalność. Społeczność skupiona wokół dobroni.pl – ponad 50 tys. unikalnych użytkowników miesięcznie – to prężna grupa, która dzięki stronie wymienia doświadczenia, dyskutuje o warsztacie rekonstrukcyjnym i umawia się na wspólne przedsięwzięcia.

Paweł Rozdżestwieński wielokrotnie współpracował z Ministerstwem Obrony Narodowej przy organizacji imprez i uroczystości państwowych, m.in. obchodów Święta Wojska Polskiego. – Zawsze wiedział, jak uatrakcyjnić uroczystości. Profesjonalnie podchodził do swojej roli i mogłem liczyć na jego radę i pomoc. Współpracę z panem Pawłem wspominam bardzo dobrze i liczę, że będziemy mogli wspólnie przygotować jeszcze wiele imprez – mówi płk Andrzej Drozd. Jak zaznacza oficer DGW, najlepszymi recenzentami tych przedsięwzięć byli widzowie i frekwencja.


– W Internecie Paweł funkcjonuje pod pseudonimem „Generał Chaos”. Ale trzeba to rozumieć w antycznym znaczeniu. Na początku był właśnie chaos i to z niego wszystko wzięło swój początek – mówi Mikołaj Klorek. Współpracownik z Muzeum Bitwy nad Bzurą zaznacza, że Rozdżestwieński ma dar gromadzenia wokół swoich pomysłów ludzi chętnych do pracy i pełnych pasji. – Jest rekonstruktorem, naukowcem, publicystą, muzealnikiem i wydawcą portalu. Nie wyobrażam sobie, by mógł przestać działać na jakimś polu, bo tylko tak może się w pełni zrealizować. Czasem tylko narzeka, że brak mu czasu, by wdziać mundur, chwycić karabin i wziąć udział w organizowanej przez siebie rekonstrukcji – mówi Mikołaj Klorek. Rozmach inscenizacyjny rekonstrukcji i imprez sprawia, że Rozdżestwieński ma już na to coraz mniej czasu, musi być na stanowisku dowodzenia i pilnować, aby widz dostał najlepszy produkt.

Swoją pasję kandydat do Buzdygana Internautów rozwija nie tylko w ramach rekonstrukcji. Jest także doktorantem w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Temat dysertacji? Tu nie ma niespodzianki – umundurowanie żołnierzy Wojska Polskiego z czasów II RP.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: 38 Sochaczewski dywizjon zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. mjr Feliksa Kozubowskiego, Michał Niwicz, Tomasz Paprocki

dodaj komentarz

komentarze


Mieczniki do aneksu
 
Pamiętajmy o weteranach
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Wojsko poza schematem
Włosi na straży polskiego nieba
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Cegiełka na morzu
Pół wieku w zespole
Polska osią wschodniej flanki NATO
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Nowy regulamin dla żołnierzy
Drugie miejsce triatlonistek na wojskowym czempionacie
Nowy wymiar wojska
O bezpieczeństwie na PGE Narodowym
Nowelizacja i odznaczenia na święto weterana
Narada przed szczytem NATO
WOT i „Anakonda”
Finlandia w NATO
New Face of the Military
Bez szklanego sufitu
Koniec XI zmiany PKW Orlik
B9 stawia na solidarność
Anakonda na Bałtyku
Najsprawniejsi wieloboiści
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Kolejne VISy i Groty
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Topaz dla Bułgarii
Ukryją się w Berberysach
Trekking w hołdzie zdobywcom Monte Cassino
Pięć razy więcej amunicji z polskich zakładów
Do końca walczył z tyranią
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Gurkhowie. Najdzielniejsi z dzielnych
Koreańskie czołgi dotarły do Gdyni
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Razem gotowi na wszystko
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Wielobój żołnierski domeną reprezentacji Czarnej Dywizji
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Polska wśród światowych liderów
Gortat Team vs Wojsko Polskie – mecz ponownie w Łodzi
WAT zacieśnia współpracę z IBM-em
Maszerowali, lecz nie ginęli
Słowa jak pociski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orka startuje!
Pucharowe regaty udane dla kajakarzy CWZS-u
Powalcz o nagrodę w konkursie im. Rejewskiego
Sojuszniczy ogień na poligonie w Nowej Dębie
„Nasze granice w Monte Cassino”
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Śladem profesjonalistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO