moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Koniec ćwiczenia „Hiena-16”

Na poligonie w Wędrzynie dobiegło końca ćwiczenie taktyczne z wojskami 12 Brygady Zmechanizowanej pod kryptonimem „Hiena-16”.

26 września zakończyło się ćwiczenie Błękitnej Brygady pod kryptonimem "Hiena-16". Podczas ćwiczenia sprawdzana była gotowość do działania zgodnie z wojennym przeznaczeniem dowództwa i pododdziałów 3 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej 12 Brygady, wzmocnionych żołnierzami Narodowych Sił Rezerwowych i pododdziałów wsparcia z: dywizjonu artylerii samobieżnej, dywizjonu przeciwlotniczego, kompanii rozpoznawczej i 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów. Weryfikacja przygotowania i zgrania pododdziałów ze stargardzkiego garnizonu przebiegała na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie.

Taktyczny sprawdzian umiejętności żołnierzy rozpoczął się 22 września, kiedy to ćwiczące pododdziały 3 batalionowego zgrupowania taktycznego zajęły rejony wyjściowe i przystąpiły do organizacji działania. Główna część ćwiczenia składała się z wielu epizodów, dotyczących różnorakich zagadnień taktycznych: prowadzenia walki opóźniającej, zwalczania desantów, wykorzystanie wsparcia artylerii, działania odwodów, likwidacji skażeń, ewakuacji medycznej jak i walki w rejonie zurbanizowanym. Wcześniej, bo od momentu wyjazdu batalionu na wędrzyński poligon, pododdziały zmagały się z działaniami niekinetycznymi, umiejętnie podgrywanymi przez pododdział pozoracji z 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich. Tak skonstruowana przez zespół autorski różnorodność realizowanych zagadnień taktycznych umożliwiła kierownictwu ćwiczenia właściwą ocenę poziomu wyszkolenia pododdziałów, a przede wszystkim ocenę działania dowództw i sztabów 3 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej i 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów.

W ćwiczeniu uczestniczyło ponad 1000 żołnierzy i ponad 200 pojazdów wojskowych z pododdziałów 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, wzmocnionych specjalistami z: Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych w Kielcach, 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy i 5 pułku inżynieryjnego. Kierownikiem wrześniowego ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem „Hiena -16” był dowódca Błękitnej Brygady generał brygady Dariusz Górniak.

Przed żołnierzami 12 Brygady Zmechanizowanej jeszcze kilka dni szkolenia poligonowego i powrót do macierzystych garnizonów.

Tekst: kpt. Janusz Błaszczak

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak

dodaj komentarz

komentarze


Ewakuacja Polaków z Izraela
 
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Śmierć gorsza niż wszystkie
Ratownik w akcji
Umacnianie ściany wschodniej
Pełna mobilizacja. Żołnierze ruszają na tereny zagrożone powodzią
Bezpieczniejsza Europa
Odznaczenia za misję
Radar na bezpieczeństwo
Dzieci wojny
PGZ buduje suwerenność amunicyjną
Kajakami po medale
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Pracowity pobyt w kosmosie
Rekompensaty na ostatniej prostej
Planowano zamach na Zełenskiego
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Broń przeciwko wrogim satelitom
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Potrzebujemy najlepszych
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Flyer, zdobywca przestworzy
Alert pogodowy. Żołnierze są najbliżej zagrożonych miejsc
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Pół tysiąca terytorialsów strzeże zachodniej granicy
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Czarna Pantera celuje
Pierwszy polski lot Apache’a
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Ostatnia niedziela…
BWP-1 – historia na dekady
Blue Force vs Red Force w Orzyszu
Wyższe stawki dla niezawodowych
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
K9 i FlyEye na poligonie w Ustce
Międzynarodowy festiwal lotnictwa. Zbliża się Air Show Radom 2025
Polacy i Holendrzy razem dla obronności
Niemal 500 absolwentów AWL-u już oficjalnie oficerami WP
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Nowe Abramsy już w Wesołej
Święto sportów walki w Warendorfie
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
Podejrzane manewry na Bałtyku
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Nie żyje żołnierz PKW Irak
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Zatrzymania na granicach
Niebezpieczne incydenty na polsko-białoruskiej granicy
W tydzień poznali smak żołnierskiego fachu
Czarne Pantery, ognia!
Tłumy na zawodach w Krakowie
Najtrudniejsze w służbie na polsko-białoruskiej granicy jest…
12 tys. żołnierzy gotowych do działania
Wołyń – pamiętamy
Demony wojny nie patrzą na płeć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO