moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie strzelców wyborowych w Drawsku Pomorskim

Zniszczyć stację nadawczą i wyeliminować przeciwnika – to zadania, z którym zmierzą się dzisiaj strzelcy wyborowi z Polski i Kanady. Żołnierze obu armii od dwóch dni  ćwiczą wspólnie na poligonie w Drawsku Pomorskim, sprawdzają broń i planują, jak wykonać zadanie.


W szkoleniu organizowanym w ramach ćwiczeń „Maple Detachment 15” weźmie udział czterech strzelców wyborowych z Polski i czterech z Kanady. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej będą reprezentowali żołnierze 25 Batalionu Dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, armię kanadyjską – wojskowi 3 Batalionu 22 Królewskiego Pułku z Quebec.

Przygotowania do szkolenia trwają już dwa dni. – Najpierw żołnierze sprawdzili broń. Następnie otrzymali zadania od dowódcy i przygotowywali się do ich wykonania – opowiada kapitan Tomasz Pierzak, oficer prasowy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. 

Scenariusz ćwiczeń zakłada, że przeciwnik rozstawił stację nadawczą, która zbiera informacje i przekazuje je siłom przeciwnika. Obsługuje ją czterech żołnierzy w cywilnych ubraniach, uzbrojonych w broń osobistą. – Polacy i Kanadyjczycy mają obserwować i wyeliminować przeciwnika oraz zniszczyć stację – mówi kpt. Pierzak.

Pierwsze zadanie strzelców będzie więc polegało na zajęciu stanowiska obserwacyjnego. – Żołnierze będą musieli je zbudować sami  – opisuje plan rzecznik 25 Brygady. Tam zostaną podzieleni na dwie drużyny: polską i kanadyjską. Na tym etapie ważne jest wybranie przez nich odpowiedniej lokalizacji. – Stanowisko obserwacyjne powinno umożliwiać żołnierzom swobodną obserwacje terenu, ale musi się znajdować w miejscu, które będzie można zamaskować – zaznacza kapitan. Do kamuflażu wojskowi mogą wykorzystać elementy swojego wyposażenia lub naturalne, które znajdą w terenie. – Mogą to być gałęzie lub trawy. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj maskowania może po pewnym czasie wymagać wymiany – zaznacza kpt. Pierzak.

Strzały, które mają wyeliminować przeciwnika oraz zniszczyć stację, padną już na strzelnicy. Tam można bowiem takie zadania wykonywać bezpiecznie. Żołnierze użyją karabinu wyborowego Alex-338 i będą nim mierzyć do celu z odległości 500 metrów. To maksymalny dystans, jaki można ustawić na tej strzelnicy.

Szkolenie potrwa mniej więcej osiem godzin. Jego organizatorami są Kanadyjczycy. – Poziom wyszkolenia strzelców jest mniej więcej równy. Nie chodzi tu o to, by jeden instruował drugiego, a raczej o dobrą współpracę i umiejętność wspólnego wykonywania zadań – wyjaśnia Tomasz Pierzak.

Szkolenie w Drawsku Pomorskim to jedynie część ćwiczeń „Maple Detachment 15”. Bierze w nich udział około 200 kanadyjskich żołnierzy, którzy wraz z polskimi wojskami powietrznodesantowymi od początku roku ćwiczą na poligonach w całym kraju. Byli już m.in. w Nowej Dębie oraz w Wędrzynie. Kanadyjczycy z 3 Pułku Królewskiej Armii pozostaną w Polsce do końca roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: kpt. Tomasz Pierzak

dodaj komentarz

komentarze


Nowy prezes PGZ-etu
 
Henry Szymanski na tropie prawdy
Nowa partia Abramsów już w Polsce
Sport kształtuje mentalność
DriX – towarzysz okrętu
Trzy wymiary „Tarczy Wschód”
Wiedza na trudne czasy
Więcej amunicji do Rosomaków
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Mamy pierwszych pilotów F-35
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Koniec wojny, którego nie znamy
Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronności
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Pod siatką o medale mistrzostw WP
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Poznajcie Głuptaka – polskiego kamikadze
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Gdy sekundy decydują o życiu
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Nowa siła uderzeniowa
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem
Podniebne wsparcie sojuszników
Promujemy polski sprzęt wojskowy
Rodzina na wagę złota
Więcej na mieszkanie za granicą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zostań cyberlegionistą! Wojsko rusza z nowym programem
Ukwiał z Gdańska
Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Spartakiadowe zmagania w Łasku
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Obierki z błotem
Wspólna wola obrony
Nasi czołgiści najlepsi
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła Wilhelmshaven
Ogień z nabrzeża
Kierunki rozwoju polskiego przemysłu obronnego
Historyczna umowa z Francją
Zapraszamy na „Wakacje z wojskiem”
Polskie Siły Zbrojne – wciąż nieopowiedziana historia
Pracowity dyżur Typhoonów
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Początek „Burzy”
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej
Na pomoc po katastrofie
Więcej polskiego trotylu dla USA
Ustawa bliżej żołnierzy
Podniebny Pegaz
Apache’e na horyzoncie
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Zawody West Point. Kadeci AWL-u z ósmą lokatą
Walka pod napięciem
Pegaz nad Europą
Konstytucja – fundament dla pokoleń
Gra o kapitulację
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Mistrzyni olimpijska najszybsza na Bali
Polskie F-16 w służbie NATO
Składy wysokiego ryzyka
Polska zwiększa produkcję amunicji 155 mm
Czołgi końca wojny
Pierwsza misja Gripenów
Misja PKW „Olimp” doceniona
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną
Szabla hubalczyków
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO