moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Opuszczenie bandery na motorówkach Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego

Dziś w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia opuszczenia bandery na trzech motorówkach M-38, M-39 oraz M-40. W Dywizjonie Zabezpieczenia Hydrograficznego służyły ponad 30 lat.

W uroczystości brał udział między innymi dowódca 3 Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Mordel, kadra dywizjonu, załogi motorówek oraz zaproszeni goście. Podczas uroczystości kontradmirał Mirosław Mordel powiedział, że opuszczenie bandery na jednostkach Marynarki Wojennej to smutny moment, który można porównać do zrzucenia munduru przez żołnierza. Podkreślił także, że wprowadzone do służby wiosną trzy nowe motorówki są godnymi następcami tych, które zostały wycofane ze służby.

Dowódca Grupy Kutrów i Motorówek Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego komandor podporucznik Krzysztof Buć przypomniał, że podczas ponad 30 lat służby jednostki te wykonały wiele sondaży wzdłuż wybrzeża polskiego. Rokrocznie począwszy od przełomu marca/kwietnia, kiedy to motorówki były opuszczane na morze, aż do późnej jesieni załogi tych jednostek wykonywały prace na rzecz MW, Sił Zbrojnych oraz instytucji państwowych. Ostatnią ważną i czasochłonną pracą hydrograficzną realizowaną w 2012 roku był sondaż Zatoki Puckiej.

Motorówki hydrograficzne M-38, M-39, M-40 to motorówki typu MH-111. Podniesiono na nich banderę w 1984 roku. Począwszy od wdrożenia ich do eksploatacji, aż do opuszczenia na nich bandery jednostki te realizowały zadania głównie z zakresu nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczenia sił MW. Realizacja prac batymetrycznych oraz trałowań hydroakustycznych akwenów Zatok: Gdańskiej, Puckiej, Pomorskiej, Zalewu Wiślanego, Wisły i jej odnóg, a także portów: Gdynia, Gdańsk, Hel, Kołobrzeg, Świnoujście, Dziwnów i Ustka posłużyła do produkcji map morskich, które są wykorzystywane zarówno przez okręty, jak i żeglugę cywilną.
Załogi tych jednostek pływających spędziły tysiące godzin na profilach sondażowych. W ponadtrzydziestoletnim okresie eksploatacji przebyły łącznie około 180 000 mil morskich.

Tekst: chor. mar. Piotr Leoniak

red. PZ

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Od cyberkursu po mundurówkę
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Ostrosz zamiast Mureny
Początek wielkiej historii
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Adaptacja i realizm
NATO i USA o Iranie
Powrót WAM-u
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Hornet czyli „polski Shahed”
Syndrom Karbali
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Gotowi na każdy scenariusz
Biało-czerwona na Monte Cassino
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Bez schematów
Uczczono ofiary zamachu majowego
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Groźny incydent w Libanie
Kluczowe 30 dni
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Przygotowania do lotu do Polski
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
WAM coraz bliżej Łodzi
Desant na Bornholm
SAFE staje się faktem!
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Skrzydlaci komandosi
Wyścig Stalina
Bieg ku pamięci bohaterów
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Wojsko zaprasza rodziny
Bez zmian w emeryturach
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Nauki i nauczki z Afganistanu
Ostatni most
Przyszłość „Łucznika”
Trzynasty Husarz w powietrzu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Wypadek w PKW UNIFIL
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Borsuk po słowacku
Terytorialsi zapraszają
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Borsuki zdały wodny egzamin
Więcej strzelnic w powiecie
Psy na… materiały wybuchowe
Wraki w sonarze
Jest nowy szef BBN
Rzeźnik w rękach GROM-u
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Specjalsi przeciw flocie cieni
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Armia testuje roboty do transportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO