moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pancerna pasja

W ramach szkolenia poligonowego 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów 1 kompania czołgów doskonaliła umiejętności w zakresie prowadzenia rozpoznania pododdziałem.

Żagańscy pancerniacy na swoich stworzonych do walki maszynach, czołgach Leopard 2A5, przygotowują się do ćwiczenia „Dragon-15”, które odbędzie się w październiku. Zajęcia nt. „Pododdział w działaniach rozpoznawczych” przeprowadzono na placu ćwiczeń taktycznych Joanna. Celem zajęć było doskonalenie umiejętności w prowadzeniu rozpoznania z użyciem czołgu, skutecznym odpieraniu ataku przeciwnika oraz prowadzenie, zgodnie z przyjętymi procedurami, reagowania na zaistniałą sytuację taktyczną.

Niezwykle istotne jest wtedy sprawne i szybkie działanie. Czołgiści wykorzystują sygnały przekazywane za pomocą chorągiewek, doskonaląc umiejętność skrytego podejścia i właściwego rozpoznania podczas wprowadzenia czołgów do rejonu. Kolejne dwa plutony działały jako zasadzka i napad, podgrywając przeciwnika. Dużym plusem w czasie zajęć było wykorzystanie środków pozoracji pola walki. Urealniło to działanie przeciwnika, szczególnie podczas odpierania jego ataku i w czasie zasadzki. – Szkoda, że nie mamy kolorowych dymów, bo byłoby jeszcze ciekawiej – stwierdził dowódca broniącego się plutonu, podporucznik Łukasz Jędrzejczak.

Brabantczycy z 1 kcz mają już za sobą etap szkolenia plutonów. Wykonali strzelania bojowe i, co warte podkreślenia, wszystkie na ocenę bardzo dobrą. – Mam świetnie wyszkolonych żołnierzy. W tym roku czeka nas jeszcze wiele dni spędzonych na poligonach, niektórym w tym czasie urodzą się dzieci. Jest trudno, ale staramy się sprostać zadaniom, a działanie w polu to nasza praca, ale i pasja. Śmiało mogę powiedzieć, że mam jedną z najlepszych kompanii w Wojsku Polskim, jeśli chodzi o pododdziały pancerne – zachwalał swoich żołnierzy dowódca kompanii kapitan Marcin Wdowiak, który poznał już ich wartość i wie, że zawsze może na nich liczyć.

Ćwiczenie „Dragon-15” będzie podsumowaniem etapu szkolenia kompanii, po którym czołgiści będą już tylko podtrzymywać nabyte umiejętności na kolejnych poligonach. Na Karlikach pozostaną do 18 września.

Tekst: kpt. Rafał Nowak

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Krzysztof Gonera

dodaj komentarz

komentarze


Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
 
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Podróż w ciemność
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Dzieci wojny
Flyer, zdobywca przestworzy
BWP-1 – historia na dekady
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Pierwsze oficerskie gwiazdki
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Inwestycja w żołnierzy
Ewakuacja Polaków z Izraela
Wypadek Rosomaka
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Pancerny kot w polskim wojsku
Broń przeciwko wrogim satelitom
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Czarna Pantera celuje
Planowano zamach na Zełenskiego
The Power of Infrastructure
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Nie żyje żołnierz PKW Irak
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Policjanci w koszarach WOT
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Prezydent na wschodniej granicy
Drukowanie dronów
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Świat F-35
„Różycki” zwodowany
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Podejrzane manewry na Bałtyku
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Ratownik w akcji
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Bezpieczniejsza Europa
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Pracowity pobyt w kosmosie
Śmierć gorsza niż wszystkie
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Kajakami po medale
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Wyższe stawki dla niezawodowych
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Strażnicy polskiego nieba
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Święto sportów walki w Warendorfie
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO