moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rywalizacja w Camp Bonsteel

Na strzelnicy w bazie KFOR Camp Bonsteel 27 lutego odbyło się szkolenie ogniowe dla żołnierzy Wielonarodowej Grupy Bojowej – Wschód (MNBG – E). Organizatorami zajęć strzeleckich byli Polacy.

Celem zajęć było zapoznanie żołnierzy Wielonarodowej Grupy Bojowej – Wschód z wyposażeniem, zasadami działania oraz odbycie praktycznych strzelań z broni osobistej będącej w wyposażeniu żołnierzy polskiego kontyngentu. Kierownikiem zajęć był kapitan Paweł Dolatowski.

Zajęcia podzielone były na dwa etapy. Etap pierwszy – teoretyczny: zapoznanie z budową broni, warunkami bezpieczeństwa oraz warunkami strzelań. Przeprowadzono również doskonalące zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W etapie drugim przeprowadzono strzelanie oraz zawody strzeleckie. W czasie sportowej rywalizacji wyłoniono zwycięzców indywidualnych i drużynowych. Pierwsze miejsce w kategorii indywidualnej wywalczył kapral Michael Miranda z USA. Tuż za nim znalazł się szeregowy Abgar Grigorian z Armenii. Jako trzeci zakończył zmagania kapral William Relly z USA.

Po zaciekłej walce drużynowo najwyższy stopień podium wywalczyła drużyna wystawiona z kontyngentu armeńskiego. Na drugim i trzecim miejscu zakończyła rywalizację drużyna reprezentująca kontyngent USA.

W zajęciach uczestniczył dowódca Wielonarodowej Grupy Bojowej – Wschód podpułkownik Clinton Baker, który podziękował za wzorową organizację i przeprowadzenie szkolenia. Dowódca XXXI zmiany PKW KFOR podpułkownik Dariusz Wojtkowiak wyróżnił upominkami najlepszych strzelców oraz trzy pierwsze drużyny. Po podsumowaniu ćwiczeń uczestnicy szkolenia spotkali się na wspólnym posiłku w warunkach polowych.

Szkolenie odbyło się w atmosferze zainteresowania polskim uzbrojeniem, zaciętej, sportowej rywalizacji w duchu fair play oraz było doskonała okazją do wymiany doświadczeń.

Tekst: mjr Jarosław Fedyniuk

red. PZ

autor zdjęć: Joanna Kasprzak

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Drony na autopilocie
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Akustyczna tarcza dla wojska
Azjatycka szansa
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Coraz więcej Alpha Scramble
„Wicher” na wodzie
Z prądem i pod prąd
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Flanka pod strażą
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Aukcja dla weterana
Armia testuje naziemne drony
Gorący lipiec PKW Łotwa
Legion Medyczny na poligonie
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Młodzi medycy na poligonie
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Sojusznicza tarcza antydronowa
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
„Kryzysowy” Jaśmin
Dwa marzenia spełnione naraz
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Tarcza i miecz
Siatka niewidka dla wojska
Siatka antydronowa
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Cztery brygady, jeden cel
Abordaż z polskim wsparciem
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Patrioty pod Płockiem
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Rok 2027 bez Air Show Radom
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
W Sejmie o rosyjskim pocisku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO