moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kurs współpracy cywilno-wojskowej w Kielcach

12 grudnia w kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych zakończył się pięciodniowy kurs dla oficerów Sił Zbrojnych RP. Jego tematem było „Planowanie i realizacja zadań współpracy cywilno-wojskowej w środowisku wielokulturowym”, a celem przygotowanie oficerów do właściwej realizacji zadań w zakresie współpracy cywilno-wojskowej i świadomości międzykulturowej w czasie prowadzenia działań stabilizacyjnych.


Wśród celów szczegółowych kursu znalazło się nauczenie żołnierzy właściwej realizacji zadań współpracy cywilno-wojskowej; identyfikowanie istotnych aspektów kultury, mających wpływ na przebieg prowadzenia działań; planowanie i realizacja działań niekinetycznych w operacjach populacjo-centrycznych; nauczenie zasad określających miejsce i rolę płci w wybranych obszarach kulturowych oraz właściwych interpretacji zachowań w komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Dodatkowo żołnierze zostali przeszkoleni ze stosowania właściwych technik negocjacyjnych podczas spotkań z przedstawicielami ludności lokalnej w rejonie misji; taktyki, techniki i procedur CIMIC; prowadzenia oceny CIMIC; zasad prowadzenia działalności łącznikowej CIMIC; zasad organizacji, zakresu zadań i funkcjonowania centrów CIMIC; stosowania systemu meldunkowego CIMIC oraz organizacji spotkań na poziomie społeczności i administracji lokalnej.

Główny wysiłek działalności metodycznej skupiał się na przekazaniu słuchaczom wiedzy ogólnej i specjalistycznej, niezbędnej do właściwego funkcjonowania w środowisku odmiennym kulturowo. Szkolenie prowadzone było w oparciu o bazę szkoleniową i materiały dydaktyczne CPdMZ.

Pomysłodawcą makiety szkoleniowej, która wykorzystywana jest na kursach kulturowych prowadzonych w Centrum, jest mjr Marcin Matczak, szef sekcji szkolenia kulturowego.

Tekst: Joanna Fączak-Broda

red. PZ

autor zdjęć: mjr Marcin Matczak

dodaj komentarz

komentarze


Paliwowy krwiobieg NATO
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Innowacje z PERUNA
Poskromić kolosa
W drodze po oficerskie gwiazdki
Pieta Michniowska
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Pierwszy krok do specjalsów
Gen wojownika
Wielki sukces podchorążych z AMW
Tour przez garnizony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wsparcie ma znaczenie
Śmierć w sercu Azji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Azjatycka szansa
Test w stratosferze
Pierwszy krok do Invictusa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Prezydent RP o szczycie NATO
MON i MSZ o szczycie NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Dawka wiedzy na trudne czasy
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Borsuki i roje dronów
PKW Irak zostaje w Jordanii
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Wyścig snajperów
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Marzenia częściowo spełnione
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Odniesione w walce rany łączą
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Ostatnia niedziela…
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Spadochronowy triumf
Polski Gnom
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Morska bryza w dwóch odsłonach
Pancerne starcie
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Baobaby docierają do wojska
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Kajakiem na światowe podium
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Atak i przejęcie dokumentów
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Wojsko stawia na „armię talentów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO