moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Disneyland dla fanów lotnictwa wojskowego

Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Waszyngtonie to jedno z najpopularniejszych muzeów na świecie. Odwiedzane co roku przez prawie dziewięć milionów osób, popularnością ustępuje jedynie paryskiemu Luwrowi. Zwiedzających przyciąga nie tylko wielkość wystawy i liczba eksponatów, ale przede wszystkim ich unikatowość.

Spirit of St. Louis.

Wprawdzie trudno jest jednoznacznie wskazać najcenniejszy eksponat Smithsonian National Air and Space Museum, ale przecież tylko w waszyngtońskiej placówce możemy podziwiać oryginalnego, zbudowanego przez braci Wright w 1903 roku, Flyera I, na którym dokonali oni swojego sławnego, pionierskiego lotu. Innym unikatowym historycznym samolotem znajdującym się w tym muzeum jest Spirit of St. Louis, maszyna, którą Charles Lindbergh dokonał pierwszego przelotu z Ameryki Północnej do Europy bez międzylądowań.

Kawałek księżycowej skały

Ci, którzy bardziej cenią sobie kosmiczne dokonania ludzkości, również bez trudu znajdą tam unikatowe pamiątki. Już przy wejściu każdy może dotknąć kawałka księżycowej skały. Kilka kroków obok znajduje się – chroniona szybą pancerną – oryginalna kapsuła dowodzenia statku Apollo 11.

W muzeum nie brakuje cywilnych maszyn – wystarczy wspomnieć o wiszącym w głównej hali pasażerskim słynnym samolocie Douglas DC-3, który sprawił, że lotnictwo pasażerskie przestało być dostępne tylko dla bogaczy. Ale muzeum ściąga rzesze miłośników wojskowego lotnictwa. Jedną z atrakcji są bowiem unikalne myśliwce z I i II wojny światowej.



Bombowce, myśliwce i drony

W jednej sali zgromadzono najważniejsze maszyny z I wojny światowej, w tym niemieckie: Fokker D. VII i Albatros D.Va oraz francuskie: bombowiec Voisin VIII oraz myśliwiec Spad XIII. Z kolei w drugiej sali znalazły się maszyny z II wojny światowej – brytyjski Spitfire Mk. VII, niemiecki Messerschmitt Bf 109G-6, włoski Macchi C.202 Folgore oraz japoński Mitsubishi A6M Zero.

Sporo miejsca w waszyngtońskim muzeum poświęcono również zadaniom rozpoznawczym i szpiegowskim realizowanym przez lotnictwo, statki kosmiczne i satelity. Na wydzielonej wystawie można zobaczyć nie tylko repliki pierwszych satelitów szpiegowskich, ale również osławiony samolot U-2, jego kamerę oraz wyposażenie pilota, w tym zestaw ratunkowy na wypadek przymusowego lądowania. Nie zapomniano również o nowych maszynach rozpoznawczych. W muzeum jest większość z używanych przez amerykańską armię samolotów bezzałogowych, z Predatorem na czele.

Oryginalna kapsuła dowodzenia statku Apollo 11.

Ci, którym po wizycie w waszyngtońskim muzeum będzie mało wrażeń, powinni udać się do drugiej placówki położonej kilkanaście kilometrów obok amerykańskiej stolicy, niedaleko lotniska Dulles. Tam czeka m.in. bombowiec B-29, który zrzucił bombę na Hiroszimę oraz prototyp wahadłowca Enterprise.

Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Waszyngtonie jest czynne codziennie, a wstęp do niego jest darmowy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


W drodze po oficerskie gwiazdki
Kajakiem na światowe podium
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Pierwszy krok do Invictusa
Pancerne starcie
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Wojsko stawia na „armię talentów”
Morska bryza w dwóch odsłonach
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Pieta Michniowska
Wielki sukces podchorążych z AMW
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
MON i MSZ o szczycie NATO
Wyścig snajperów
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Azjatycka szansa
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Atak i przejęcie dokumentów
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wsparcie ma znaczenie
Paliwowy krwiobieg NATO
Gen wojownika
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Inwestycje w bezpieczeństwo
Borsuki i roje dronów
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Prezydent RP o szczycie NATO
Baobaby docierają do wojska
Polski Gnom
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Dawka wiedzy na trudne czasy
Odniesione w walce rany łączą
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Ostatnia niedziela…
Śmierć w sercu Azji
Spadochronowy triumf
Marzenia częściowo spełnione
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Test w stratosferze
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Poskromić kolosa
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Pierwszy krok do specjalsów
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Innowacje z PERUNA
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
PKW Irak zostaje w Jordanii
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Tour przez garnizony
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO