moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jest porozumienie w sprawie Tytana

Ministerstwo Obrony Narodowej i konsorcjum 13 firm, które realizują projekt polskiego „żołnierza przyszłości”, osiągnęły kompromis w sprawie autorskich praw majątkowych do opracowanych wynalazków – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. Najprawdopodobniej już w najbliższych tygodniach zostanie podpisana umowa na wykonanie próbnej partii Tytanów.


Projekt „Tytan” to jeden z kluczowych programów operacyjnych realizowany w ramach Planu modernizacji technicznej na lata 2013–2022. Przewiduje on wyposażenie kilkunastu tysięcy żołnierzy z jednostek specjalnych, aeromobilnych oraz zmechanizowanych w nową broń, umundurowanie i sprzęt łączności.

Podobnie jak inne realizowane na świecie projekty „żołnierza przyszłości”, rodzimy Tytan ma wprowadzić do wojska najnowsze zdobycze techniki. Żołnierze mają między innymi mieć mundury wyposażone w sensory monitorujące funkcje życiowe czy obraz z systemów rozpoznawczych, na przykład bezzałogowa, wyświetlany w monokularze albo na specjalnym tablecie. Mają także dysponować modułową bronią, czyli taką, w której można zmieniać lufy, aby w kilka minut z broni szturmowej zrobić na przykład karabin wyborowy.

Kiedy pod koniec 2012 roku MON zamierzał zlecić konsorcjum 13 polskich podmiotów wykonanie próbnej partii systemu, okazało się, że resort obrony i przedsiębiorstwa obronne oraz instytuty badawcze nie mogą porozumieć się w sprawie autorskich praw majątkowych.


Ministerstwo, podobnie jak w przypadku innych programów modernizacyjnych, opierających się na zleconych przez armię pracach badawczo-rozwojowych, domagało się pełni praw majątkowych do systemu. Tak jak w przypadku choćby projektu armatohaubicy Krab. Konsorcjum nie chciało się zgodzić na takie rozwiązanie.

– Problemem jest to, że do systemu wprowadzono wcześniejsze opracowania członków konsorcjum, z których część, owszem, była finansowana z budżetu państwa, ale niektóre są ich własnym dorobkiem – wyjaśniał kilka dni temu wiceminister Czesław Mroczek podczas Dni Przemysłu 2014.

Firmy, będące członkami konsorcjum, argumentowały, że nie przekażą prawa do rozwiązań opracowanych za własne pieniądze, ponieważ jako spółki prawa handlowego nie mogą działać na swoją niekorzyść i pozbywać się majątku. Z kolei w przypadku opracowań wykonanych za pieniądze pochodzące z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju członkowie konsorcjum przekonywali, że obawiają się sytuacji, gdy po przekazaniu praw MON zleci wykonanie i produkcję systemu komuś innemu, na przykład koncernom zagranicznym.

Wszystko wskazuje na to, że trwający kilkanaście miesięcy pat udało się przezwyciężyć. – Zgodziliśmy się przekazać MON prawa do dokumentacji technicznej rozwiązań, urządzeń i systemów opracowanych za pieniądze z NCBiR, a jeśli chodzi o te rzeczy, które były sfinansowane przez firmy, to wojsko dostanie od nas licencję, a my będziemy dalej ich właścicielem – wyjaśnia Ryszard Kardasz, prezes PCO SA, firmy będącej liderem konsorcjum Tytana.

Gwarancją dla firm, które się obawiały, że mimo przekazania praw nie otrzymają kontraktu na produkcję Tytana, ma być umowa ramowa, w której MON zobowiąże się, w przypadku zamówienia systemu, do powierzenia zlecenia członkom konsorcjum. Zgodnie z ramowym harmonogramem Wojsko Polskie ma otrzymać do testów pierwsze systemy Tytan w 2016 roku.

* * * * *

Polska armia pracuje nad Tytanem od 2007 roku. Koncepcję i studium wykonalności Departament Polityki Zbrojeniowej MON opracowywał przez dwa lata. Wiosną 2009 roku ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej niezbędnej do uruchomienia prac badawczo-rozwojowych, który wygrało konsorcjum 13 krajowych podmiotów przemysłu obronnego na czele z Bumarem (dziś Polski Holding Obronny).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~bedegrauwgre
1398113760
eee tam bedzie za to gra to se z michauem pogramy
D2-76-22-76
~obserwator
1398013980
jestem za całkowitym zniesieniem koncesji, Pamietaj RafaIN ze już raz państwo przestalo istnieć w ciągu trzech tygodni, dając innemu przemysl jak na dloni. poza tym bron oparta na 308 W to podstawa, Poslak jest równinnym terenem.
72-2E-BA-B2
~RafalN
1397891280
nie może być tak, żeby niektóre komponenty systemu znajdowały się poza kontrolą państwa. W takiej sytuacji posiadacz kluczowego patentu miałby pełną kontrolę nad projektem. To tak jakby samochód był mój, ale pedał sprzęgła należał do teściowej.... Oznacza to, że albo zainteresowane firmy sprzedadzą swoje patenty skarbowi państwa albo należy znaleźć rozwiązania zastępcze.
0A-0E-34-A4
~scooby
1397738580
~Sebo - dbałość o żołnierzy bez względu na stopień świadczy o sile armii. Stop chodzenia w "butach" po starszym bracie. Mundur czyni ludzi równymi - szarża mówi o odpowiedzialnością na ludzi pod. Skończmy z sowieckim : magazynek do reki a karabin dla towarzysza.
39-FF-C3-6D
~Chasim
1397601540
W końcu. Może w końcu coś drgnie w tej sprawie. Jak już kiedyś wspominałem genialny wzór maskujący.
45-13-AC-16
~Sebo
1397600580
#scooby wyrwałeś wypowiedź z kontekstu poniższe stwierdzenie "Przewiduje on wyposażenie kilkunastu tysięcy żołnierzy z jednostek specjalnych, aeromobilnych oraz zmechanizowanych w nową broń, umundurowanie i sprzęt łączności" dotyczy planu na lata 2013–2022 wierzę że wszyscy żołnierze dostaną nowy wyposażenie ale polska ma mały budżet i nie jest w stanie wymienić całego wyposażenia wszystkich żołnierzy za jednym razem, poza tym za czym żołnierz dostanie sprzęt musi się nauczyć go obsługiwać a żeby się tego nauczyć a żeby się nauczyć musi uzbrojenie najpierw powstać, z tego co można przeczytać to pierwsze sztuki do testów dostanie WP w 2016 r. ostateczna wersia po poprawkach będzie pewnie gotowa w latach 2017/2018 i zostaje 4-5 lat na wyprodukowanie i nauczenie z niego korzystać żołnierzy i nie mówię tylko o indywidualnym używaniu tylko o nowych strategiach działania, jak by nie patrzeć innowacje które mają być wprowadzone w Tytanie sporo zmienią na polu walki, gdy już to wszystko zostanie zrobione wtedy można wprowadzać uzbrojenie do jak ty to napisałeś "szeregowych". Problemem nie jest samo tępo tylko to że opracowywanie "Tytana" zostało późno rozpoczęte. P.S. Tytan to nie kamizelka, hełm i krótkofalówka... to pewnie na bieżąco będzie wymieniane, powoli lecz na bieżąco Pewnie zaraz się pokażą wypowiedzi że jakieś tam jednostki używają AKM-ów bądź AK-47 i pochodnych i że kepiej zrobią dając tym jednostką "Beryle" (sam beryl też jest pochodną AK-47) ale to też z czasem nastąpi, bo co zrobią z bronią jednostek specjalnych itp. , dadzą ją jednostką posługującymi się "Berylami" a "Beryle" trafią w zamian do jednostek jeszcze używających starszych konstrukcji i NSR. Wielu i tak to nie pasuje ale lepiej tworzyć plany na miarę możliwości niż tworzyć takie które zostaną tylko na papierze... Już z planem stworzenia korwety "Gawron" popłynęli... wskoczyli na głęboką wodę i się okazało że nie dopłyną do brzegu... lepiej małymi kroczkami, najpierw patrolowiec potem większe jednostki...
48-9D-9D-3E
~piotr85
1397599680
scooby ma rację
03-8F-E2-33
~scooby
1397574060
cyt: "Przewiduje on wyposażenie kilkunastu tysięcy żołnierzy z jednostek specjalnych, aeromobilnych oraz zmechanizowanych w nową broń, umundurowanie i sprzęt łączności" Dlaczego nie dla każdego żołnierza który ma walczyć? Mamy 30 000 szeregowych niech sobie wybiorą co potrzebują z systemu, NSR też.Żadna łaska. Tytan do każdego karabinu. Kule na wojnie nie rozróżniają lepszych i gorszych. Kamizelki , nowego hełmu, celownika i krótkofalówki ludziom żałujecie którzy mają za Nas walczyć ?
39-FF-C3-6D

Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
 
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Animus Fortis, czyli mężny duch
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Cena wolności
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
Kurs z dzwonem
Hiszpański palimpsest
Mundury w linii... produkcyjnej
Psiakrew, harmata!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
NATO na północnym szlaku
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Święto wojskowego sportu
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część druga
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zbrodnia made in ZSRS
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO