moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Seminarium z zakresu prawa

W Sądzie Apelacyjnym w Ghazni odbyło się trzydniowe seminarium z zakresu prawa i reintegracji przeprowadzone w ramach projektu pomocowego PRT. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich instytucji państwowego wymiaru sprawiedliwości, ogółem 25 osób.

Program seminarium obejmował kluczowe na obecnym etapie implementacji Rule of Law zagadnienia związane z przeciwdziałaniem terroryzmowi, korupcji oraz przemocy dla kobiet. Omówione zostały akty prawne tj.: Ustawa o przeciwdziałaniu terroryzmowi, Ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, Ustawa o przeciwdziałaniu narkomani, Ustawa o przeciwdziałaniu korupcji oraz Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet, stanowiące odpowiedź ustawodawcy afgańskiego na współczesne wyzwania tutejszego wymiaru sprawiedliwości.

Sytuacja powstała w Afganistanie po 2001 roku wymagała stworzenia kompleksowego systemu aktów prawnych adekwatnych dla demokratycznego ustroju Afganistanu, przewidzianego Konstytucją, jak również bieżącej sytuacji politycznej i bezpieczeństwa, w tym także w aspekcie międzynarodowym. Znajomość tych ustaw i potrzeba ścisłej współpracy pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za ich wdrożenie jest czynnikiem decydującym dla możliwości egzekwowania oraz efektywności przewidzianych w nich rozwiązań.

Za wdrożenie projektu odpowiedzialna była lokalna organizacja pozarządowa – Waqt-e-FarCultural and Social Organization (WFCSO). Wykładowcami byli specjaliści z Departamentu Sprawiedliwości, Sądu Apelacyjnego w Ghazni, Uniwersytetu w Ghazni oraz Swedish Committee for Afghanistan.

Prezes Sądu Miejskiego w Ghazni, Waghazi Khalilullah, w swoim wystąpieniu podziękował specjalistom polskiego Zespołu Odbudowy Prowincji (PRT) za dotychczasową współpracę oraz działania na rzecz ustanowienia w prowincji rządów prawa, niezbędnych dla jej stabilizacji i przyszłego rozwoju.

Przykładami działań zrealizowanych w latach ubiegłych są: projekt budowy oraz wyposażenia biblioteki Sądu Apelacyjnego w Ghazni, doposażenie w sprzęt informatyczny Departamentu Sprawiedliwości oraz Prokuratury Apelacyjnej w Ghazni, a także zorganizowa w ostaniem czasie podróż studyjna prawników do Polski.

Środki na realizacje projektów pochodzą z funduszy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Źródło: Magdalena Brzozowska

PZ

autor zdjęć: PKW Afganistan

dodaj komentarz

komentarze


Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Czwarta dostawa Abramsów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Militarne Schengen
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Don’t Get Hacked
Dzień wart stu lat
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
Polski „Wiking” dla Danii
Gdy ucichnie artyleria
Borsuki jadą do wojska!
Wojsko ma swojego satelitę!
Najdłuższa noc
Z Su-22 dronów nie będzie
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Wojskowa łączność w Kosmosie
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Kapral Bartnik mistrzem świata
Poselskie pytania o „OPW z dronem”
Holenderska misja na polskim niebie
Razem na ratunek
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Czas na polskie Borsuki
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Niebo pod osłoną
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Przygotowani znaczy bezpieczni
Pancerniacy jadą na misję
Nowe zdolności sił zbrojnych
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Zwrot na Bałtyk
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Szwedzi w pętli
Artylerzyści mają moc!
Wojsko przetestuje nowe technologie
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Nowe zasady dla kobiet w armii
Komplet medali wojskowych na ringu
Po co wojsku satelity?
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Plan na WAM
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Nadchodzi era Borsuka
Uczelnie łączą siły
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Mundurowi z benefitami
W krainie Świętego Mikołaja
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO