moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Chcemy więcej Leopardów

Polska armia chce unowocześnić 128 czołgów Leopard i dokupić jeszcze raz tyle. – Prowadzimy rozmowy w sprawie pozyskania dwóch batalionów Leopardów – mówi portalowi polska-zbrojna.pl wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak. Nowy zakup może kosztować nawet sto milionów euro.


Jak wyjaśnia gen. Skrzypczak, jesteśmy zainteresowani zakupem prawie 130 używanych Leopardów w wersji 2A4, czyli w tej, którą mamy, albo nieco nowszej – A5. Wiceminister obrony narodowej nie zdradza jednak, z jakim krajem albo krajami prowadzone są rozmowy.

Biorąc jednak pod uwagę rynek używanych Leopardów drugiej generacji, na którym karty rozdaje niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann, w grę wchodzą tylko czołgi z nadwyżek armii niemieckiej i holenderskiej. W ostatnich latach na takie pojazdy zdecydowała się m.in. armia kanadyjska, chilijska i singapurska.

Szacuje się, że 128 czołgów może kosztować MON około sto milionów euro.

Obecnie w Leopardy 2A4 wyposażona jest tylko 10 Brygada Kawalerii Pancernej z Świętoszowa. Jeśli kupimy kolejne czołgi, to trafią one najprawdopodobniej do 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, która w tej chwili uzbrojona jest w rodzime PT-91 Twardy, albo do 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa, która dysponuje wysłużonymi postsowieckimi T-72.

Równolegle z rozmowami w sprawie pozyskania kolejnych Leopardów realizowany jest program modernizacji czołgów, które już są w wyposażeniu polskich sił zbrojnych. Inspektorat Uzbrojenia zaprosił w ubiegłym tygodniu do dialogu technicznego firmy zainteresowane kontraktem. Tematem rozmów, oprócz spraw związanych z wymaganiami technicznymi, będzie oczekiwany przez MON transfer technologii do naszego kraju oraz realizacja zamówienia przy jak największym udziale przemysłu polskiego.

Polska armia chce unowocześnić w posiadanych przez siebie Leopardach m.in. urządzenia optoelektroniczne, pancerz, system stabilizacji armaty, kierowania ogniem oraz systemy łączności.Armia przymierza się do modernizacji posiadanych Leopardów, a Bumar zawiązał konsorcjum, które planuje budowę nowego, polskiego czołgu podstawowego. O przyszłości polskich wojsk pancernych czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Powstanie polski czołg. Czy to realne?

To ma być pierwszy od czasów II wojny światowej stuprocentowo polski czołg, który wyjedzie na poligony. Do realizacji projektu polskie firmy zbrojeniowe pod wodzą Bumaru zawiązały konsorcjum. Pytanie, czy się uda? Rozpoczęty kilka lat temu projekt czołgu Anders nie został dokończony.
  Leopardy jak nowe

Gruntowna modernizacja czeka niemieckie czołgi będące w wyposażeniu polskiej armii. Na początku roku MON ogłosi przetarg na unowocześnienie 128 Leopardów 2A4. Wojsko chce, by maszyny miały lepsze urządzenia optoelektroniczne oraz armatę. Ulepszony ma zostać także pancerz, system kierowania ogniem i systemy łączności.
Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze

~znawca
1387036980
Czołgi leopard b2a5 to naprawdę świetny czołg. Jest choćby szybszy,krótszy i zwrotniejszy od abramsa. Ten kto mówi ,że to stary niemiecki złom grubo się myli i się nie zna.
74-36-13-E0
~Piotrek
1384885140
Ja się zgadzam że tak dobre maszyny powinny być przesunięte bardziej na wschód :)
45-3B-15-5A
~ozzysabbath
1377317400
zastanawia mnie pomysl uzbrajania WP w niemieckie czolgi.Mamy potezne doswiadczenie z czolgami rosyjskimi.Sa tanie,mamy do nich linie produkcyjne,latwe w obsludze i szybko remontowalne na poligonie.Co daja nam czolgi niemieckie?Po pierwsze to jest stary sprzet,po drugie niestety sami czolgisci narzekaja na nie Wcale nie jest tak slodko jak wy to przedstawiacie.Potem bedzie bajzel jak w policji Co woz to z innej bajki..Czy nas stac na takie czolgi?
83-EB-E7-F1
~ob172
1370357940
Może w MON wyjda poza utarty schemat i przekarza te czolgi do 2 BZ przeksztalcając ja w BKPanc. Mysleze jest to najlepsze rozwiązanie. Po pierwsze - 34 BKPanc jest jednostką skadrowaną, o niskich stanach osobowych i nie ma sensu przy krotkiej koldrze (czytaj limitach liczebności) rozwijac 1 brygadze kosztem drugiej) Po drugie 2 BZ jest kolo Drawska - dysponuje wiec doskonalo lokalizacją, pomijam to że prz garnizonie Czarne jest dobry pas taktyczny Po trzecie nie jest kozystne koncentrowanie całeko potencjalu pancernego na małym obszarze kraju... Ustyuowanie brygady na Północnym- zachodzie kraju lepiej balansuje rozłożenie potencjału WP.
13-92-A1-2F
~bochen
1367107440
mialem nie komentowac ale GJ pieknie zaplanowal ofensywe kazdym mozliwym sprzetem nie wiem nawet czy polska to wszystko ma co napisal GJ ale uwazam ze jakby do ataku rzucic to cale zelastwo plus blyskawice z gdyni odemnie jeszcze to mozna by otwotzyc front o dlugosci moze nawet 3km
6B-61-9B-AC
~medykson
1365703500
Najlepszym rozwiązaniem jest aby Leopardy trafiły do 9 Brygady bo tam znajdują się najlepsi czołgiści w Polsce.
FE-E6-0F-8C
~GJ
1362750000
HS trudno jest w kilku zdaniach opisać kroki i decyzje zakupowe SZ.Po wstąpieniu do NATO wszyscy myśleli że już inwestować w wojsko na naszym terenie nie potrzeba bo nastąpiło ocieplenie,zagrożenia nie ma a jak już to nas sojusz obroni bo przecież takie umowy mamy i zapewnienia a kasa szła na uzbrojenie i wysyłanie wojska na nie nasze wojenki z których to miały płynąć miliardowe kontrakty a co jest widzimy.Daliśmy się wpuścić w maliny nie tylko z ekspedycjami ale i zakupami sprzętu ( offset,technologie,produkcja itd) Od pewnego czasu na miniaturową jak na 38 mln kraj armię idą ( przynajmniej deklaruje się bo co rok wraca spora kwota do budżetu ) spore fundusze lecz w dalszym ciągu wielkiej poprawy nie widać ( w kraju ) Wieczne debaty,narady,konsultacje,plany,przetargi i Bóg wie jak to jeszcze nazwać potem odwołania,protesty i zaskarżenia i powtórka, tak w koło Wojtuś i nic z planów do końca nie wychodzi.Nikt nie uczy się na błędach i nie wyciągane są konsekwencje a czas ucieka.Jak widzisz polityka pokoju i miłości w świecie się skończyła i tylko kraje silne gospodarczo i militarnie mają prawo głosu i z nimi się liczą reszta to niewolnicy. Przy tak dynamicznie rozwijającym i zmieniającym się świecie " rządzenie to umiejętność podejmowania szybkich decyzji " dla dobra wspólnego a nie jednostki.
48-F3-6C-1D
~scoobydoopoznan
1362739200
~HS nie wyjaśniam , pokazuje inne kierunki.
00-B3-ED-57
~HS
1362732420
~scoobydoopoznan dzięki za wyjaśnienia. Tak odchodząc trochę od tematu, czy ogólnie uważasz, że nasza armia idzie w kierunku zbudowania potencjału odstraszającego, czy może raczej dostrzegasz w planach i decyzjach polityczne, skorumpowane drugie dno? Proszę o uwzględnienie względności swojej oceny i omylności decydentów. Chętnie poznałbym też opinię GJ. Pozdrawiam.
FE-5C-C2-0E
~andy
1362671640
PO co nam niemiecki DEMOBIL ? ? ? ! ! ! w który trzeba zainwestować straszną KASĘ a znając naszych negocjatorów to będzie zapewne tak jak w przypadku ROSOMAKA....tzn zainwestujemy cholerne pieniądze (bez żadnego offsetu ) w modernizację a patenty i prawa do własności intelektualnej zostaną za darmo przekazane zagranicznemu oferentowi ...A UDANYM ANDERSEM ARMIA NIE JEST ZAINTERESOWANA ...
D4-A3-1F-90
~GJ
1362669780
scoobydoopoznan zmień wreszcie swoje myślenie.W Polskiej konstytucji, strategi a nawet rocie przysięgi nie ma ani jednego słowa o napadaniu a za to jest wiele o obronie. I tak to co nazywasz Tarczą /nie tylko Ty/ to zaledwie plany i co najmniej 1/5 tego co jest potrzebne by w miarę zaspokoić potrzeby a jak u nas wyglądają plany to każdy widzi jak wyjdzie góra 40-50% to będzie sukces.Po drugie BSL to za mało by mieć skuteczne rozpoznanie potrzeba Awaca, Erieye.Po trzecie Tytan nic nie wniesie w razie " W " szkoda kasy.Po wtóre co to jest śmigłowiec wielozadaniowy tzn.do wszystkiego tak? ZOP,SAR,transport,rozpoznanie,uderzenie itd.może trawę kosi i koktajl robi - bzdurne określenie a w dodatku daleko oj daleko jeszcze do nowego śmigła.BWP-a mieć własnego nie będziemy przez najbliższe 20 lat zostaje zakup Mardera,Pumy albo CV 90 i to też nie prędko może koło 2020r.Eskadra koszmarnie drogich ( szacunek ponad 100 mln $ szt+ dodatkowa infrastruktura szkolenie itd ) przestarzałego - po operacji plastycznej F-15 niczego nie wniesie bo nie zdąży wystartować a o Predatorze też zapomnij bo zestaw podobnie drogi i do obrony się nie nadaje jedynie strzelać do partyzantów.O okrętach i innych sprawach nie piszę będzie okazja ale jak trochę zmienisz podejście i nastawienie,szerszą perspektywą spojrzysz na te sprawy a nie tylko że amerykańskie to cacy, zobaczysz że hamburgery nie są ani takie dobre ani warte tych $.....
20-4F-AC-8B
~scoobydoopoznan
1362664860
~HS co do priorytetów naszego wojska w kolejności co do istotności : 1. Tarcza przeciwrakietowa. 2. Bezzałogowe środki rozpoznawcze klasy MALE- o FLY Eye i łączność - Jaśmin z Teldat nie piszę , bo coś robią. 3. Wzmocnienie wyposażenia (tytan), pozycji zawodowej (statusu) i dochodów Szeregowego Żołnierza Zawodowego oraz kadry podoficerskiej. 4. wielozadaniowe śmigłowce - robią to. 5. BWP na miarę 2015 roku. 6.Eskadra myśliwców przewagi powietrznej F-15 SE . 7. uderzeniowe środki bezpilotowe typ Predator C. ... ..
00-B3-ED-57
~scoobydoopoznan
1362655920
~HS myślę , że program predatora był tak drogi (ile przecież kosztuje samolocik zdalnie sterowany) ponieważ gro środków pochłonęła koncepcja jego zabezpieczenia. I chyba od tego musieli zacząć.
00-B3-ED-57
~HS
1362652920
~scoobydoopoznan imponująco to wygląda. Czy nie należy jednak obawiać się przejęcia kontroli w tym rozwiązaniu lub po prostu zakłócania komunikacji tych bezzałogowców z bazą? Poza tym przy naszym położeniu powinniśmy raczej obawiać się ataku rakietowego np ze strony Rosji a bezzałogowce sprawdzą się raczej przy ataku. Zgadza się?
84-30-5D-5C
~janek
1362598800
Po pierwsze to uważam że zasadnicze wyszkolenie jest niezbędne oraz nauka technik dywersyjnych i konspiracyjnych by nie trzeba tego było robić w podziemu w trakcie okupacji. Oczywiście nie ma SENSU prowadzić regularnej wojny bez odpowiedniego sprzętu, bo to się nawzajem uzupełnia. Ale uważam że obecny stan liczbowy armii zawodowej i nikła wiedza na temat obronności potencjalnych żołnierzy jest zaniedbaniem które również trzeba skorygować i to w pierszej kolejności, a nie widzę by czyniono ku temu jakiekolwiek kroki. Mają kupić jakieś czołgi i co dalej?
CD-CB-26-FC
~scoobydoopoznan
1362563700
~janek Volkssturm'em jeszcze nikt wojny nie wygrał. Liczy się dobrze skonfigurowana Dywizja. W 1939 mieliśmy 5 armie na świecie z czego połowa to na szybko wcielone chłopstwo, które masowo się poddawało Niemcom, sowietom. Nie ma już wojny okopowej a i to kopało się do tej pory maszynami. Obecnie liczy się to : http://www.youtube.com/watch?v=v0dHKWjXn-E .
00-B3-ED-57
~janek
1362522840
Czołgi ważna sprawa, ale moim zdaniem nie zachowano priorytetów. Wydaje mi się że priorytetem jest przywrócenie zasadniczej służby wojskowej dla chłopaków i dla dziewcząt jak w Izraelu, przecież dzieliliśmy ten sam los podczas 2 wojny światowej, oni się nauczyli my nie. Do tego nawiązanie współpracy z organizacjami paramilityrnymi, proobronnymi, sportowymi i budowanie na podstawie ich, myśliwych i rezerw oddziałów obrony terytorialnej wzorowanej na amerykańskiej gwardii narodowej. Do tego komponenty przciwlotnicze i przeciwpancerne. Trzeba zacząć od fundamentów. Później można się dozbrajać w lepsze cudeńka.
89-99-AA-73
~mason
1362515040
"Mrzonki o własnej konstrukcji w rozsądnych ramach czasowych są raczej nierealne" Jeśli założymy że coś się nie może udać to na 100% się nie uda czołg Anders udało się zbudować bez wielkich zapowiedzi i obietnic polityków i pewnie dlatego nie zaaprobowano projektu bo ekipa rządząca nie mogłaby się nim chwalić. Natomiast teraz ogłoszono z wielką pompą projekt budowy polskiego czołgu podstawowego i już sukces ma ojca, prezesa państwowego konsorcjum wiceprezesa itd wszystko obsadzone członkami partii rządzącej. A i ile się zarobi na ciągnącym się latami państwowym programie i będzie się ciągnąć w nieskończoność tak jak w przypadku korwety Gawron a pensja leci. Tak jak już wspomniałem nasi sojusznicy też chcą zarobić same leopardy 100 mln euro ale do tego dochodzi obsługa amunicja i części zamienne co da Niemieckim fabrykom źródło finansowania na długie lata a nam ogromne wydatki. A jeśli chodzi o walor obronny leopardów,cóż sojusze mają to do siebie że się czasem zmieniają i wystarczy tylko odciąć dostęp części zamiennych i polskie siły pancerne uziemione bez oddania strzału. Podsumowując sam program budowy MBT też upadnie po paru latach bo będzie argument po co budować własne skoro są leopardy tyle ode mnie.
4A-A3-E4-5B
~ANDY
1362512100
kupą mości generałowie kupować zagraniczny sprzęt bo nasze firmy zrobią lepszy i jak go nie kupić??? a za to i tak zapłaci Polski Podatnik
0A-EE-38-CB
~kris_dl
1362504180
O 10 lat za późno... ale lepiej póżno niż wcale. W 2002 roku była szansa na 600 Leopardów z niemieckich magazynów ale zwiazkowcom z Bumaru marzyły się kolejne zamówienia na "Twarde". z perspektywy lat widac jaką głupotą było uleganie lobbystom. Dzisiaj ani wojsko nie ma czołgów ani Bumar zamówień. Tak przynajmniej remontowal by Leopardy i czegoś się przy okazji nauczył. Biorąc stan naszych wojsk pancernych te 128 Leopardów potrzebne jest natychmiast. Gdyby nadarzyła się okazja zakupic np 200 szkuk to trzeba brac dokąd są dostepne. Rodzimy przemysł też powinien na takiej transakcji skorzystac- stosunkowo niewielkie pieniadze za czołgi nie powinnny zagrozic udanym polskim projektom takim jak AHS KRAB, Moździerz Rak, wyrzutni Langusta czy Kroton. Zamówienia na remonty czy modernizaję to zdobywanie doswiadczeń i nowoczesnych technologii.
27-22-97-31
~GJ
1362488520
Tu akurat komentujemy zakup czołgów i ich ewentualne użycie w boju. Choć bardzo trudno w kilku zdaniach komentarza to opisać bo z tych tematów pisze się doktoraty ale bardzo dobrze że tyle osób postanowiło się wypowiedzieć.O samolotach,śmigłowcach,BSL,okrętach i innych przyjdzie nam z pewnością jeszcze nie raz się wypowiedzieć oby równie ochoczo i konkretnie przez wielu, bez pustych frazesów,przegadywania się czy obrażania a z konkretnymi propozycjami czy opiniami a cenzorów proszę o drukowanie wszystkich komentarzy tych popierających i krytycznych byle nie chamskich ..
D0-C8-B9-48
~sami31
1362487620
Jeżeli polska armia poważnie myśli o zakupie kolejnych 128 Leopardów2A4(A5) to według mnie należałoby te maszyny zmodernizować do wariantu A7.
03-07-6A-2B
~qstosz
1362486000
Nie oszukujmy się, jeśli nie będzie decyzji o używanych czołgach, to prawdopodobnie nie będzie żadnych. Mrzonki o własnej konstrukcji w rozsądnych ramach czasowych są raczej nierealne, jeżeli nawet udałoby się coś skonstruować to znana wszystkim niekonsekwencja i brak decyzyjności skutecznie uniemożliwią produkcję seryjną. Wiemy przecież jakie "zachcianki" potrafią mieć nasi wojskowi, zmiany koncepcji o 180 stopni w trakcie prac projektowych byłyby normą, która skutecznie opóźniałaby cały program. Budowa pojazdu od zera przy naszym potencjale zakupowym chyba nie do końca ma sens (na duży eksport specjalnie bym nie liczył), chociaż nie ukrywam, że byłoby fajnie pochwalić się czymś nowym. Jeżeli okaże się, że klasyczne czołgi będą na przestrzeni lat wypierane z arsenału nowoczesnych armii to lepiej nie inwestować w nie zbyt wiele pieniędzy skupiając się na nowoczesnych BWP + wozy wsparcia ogniowego na tym samym podwoziu.
22-FE-3B-E9
~scoobydoopoznan
1362483780
-cd.. 8. czołg dostał "nowe życie" dzięki systemowi ASPRO-A (Trophy) i tu powinniśmy pogadać z Żydami by wprowadzić do naszych maszyn. 9. Budowanie dużych zgrupowań pancernych rodzi pokusę użycia przeciwko nim : BM-30 Smiercz lub Iskander z głowicą kasetową lub MIRV, 550kT. Powinniśmy środki uderzeniowe przenosić w powietrze : samoloty , śmigłowce i BSL typu Predator C, MQ-9 - tego nie da się "pozamiatać" taktyczną bronią jądrową - brygadę pancerną na obszarze 5 km2 jednym Iskanderem. Co nie zmienia fakty, że jeżeli "Zieloni" nie wejdą (wjadą) to teren nie może być uznany za zdobyty. Historia Polski to historia wojen lądowych.
00-B3-ED-57
~GJ
1362483540
Jak napisałem wcześniej to B.dobrze że kupujemy ( szkoda że tak mało ) i chcemy modernizować już posiadane.Zgadza się goltar że za tą kasę powinny być to co najmniej A5 ( podobno Niemcy nie chcieli ich się pozbywać ) ale jest Holandia bo za A4 to taj jak napisałeś nie więcej niż 25 mln euro albo jeszcze mniej bo do tego trzeba będzie doliczyć kapitalny remont ( to co zostało w Bundeswehrze to resztki nie wiadomo w jakim stanie ). Do tych co uważają że czołgi to przeżytek,lepszy PT 91 czy Wielki Polski Anders to polecam kontakt z placówką medyczną.Natarcie brygady pancernej poprzedzonym ostrzałem artylerii rakietowej i lufowej przełamuje każdy opór nawet dobrze okopanego wojska do tego ostrzał z broni maszynowej i działek BWP-ów przypiera wszystkich do ziemi a na końcu widok kilkudziesięciu czołgów,bwp-ów nacierających z prędkością 40-50 km/h niewiele daje czasu na ucieczkę robiących w spodnie niedobitków a nie czasochłonne rozstawianie ciężkich Spike-ów, do tego czołgi i BWP-y mają jeszcze systemy aktywnej obrony ( co innego w terenie miejskim ale w polu ). Oczywiście że mogą się zdarzyć bohaterowie i zniszczyć 2-3 czołgi czy BWP-y straty muszą być ale przełamanie nastąpi.Nie wspomniałem wcześniej o możliwości uderzenia myśliwców i wsparcie śmigłowców szturmowych..
D0-C8-B9-48
~scoobydoopoznan
1362482100
~HS - masz zdecydowaną rację ale staraj się zrozumieć Sztab. 1. Czołg jest bronią schodzącą ,ograniczony zasięgiem armaty. 2.Jest stosunkowo tanią bronią , mamy całe zaplecze techniczne, amunicja jest tania, jeżeli uda się kupić korzystnie i je ulepszyć rozumiem działania MON.3. Przy kolejnych Borsukach chcę widzieć tej samej klasy co goście. 4 dokupienie kolejnych 128 sztuk dało by znaczny efekt synergiczny tej formacji w krótkim okresie czasu. Czymś trzeba wrogie pozycje zdobywać. 6. Naszej armii brakuje przede wszystkim nowoczesnego na miarę 2013 BWP , którym można by zdobywać pozycje wroga jak czołgiem ale pozbawiony był by armaty. Osobiście sugeruję KDA 35 mm z programowalną amunicją. 7. Cześć naszej koncepcji wojskowej pochodzi z Układu warszawskiego - lądowo - powietrzna. Jak skłaniam się bardziej do powietrzno - lądowej , którą zastosowani Amerykanie w wojnie z Irakiem. Unika się konfliktu "na wyczerpanie".
00-B3-ED-57
~HS
1362477420
takie mam wrażenie (jestem laikiem ot tak bywam na tym serwisie) że kolejna woja będzie wojną rakietową. Po co nam czołgi? Nie lepiej (wybaczcie mój słownik) samochody z wyrzutniami rakiet bliskiego i średniego zasięgu?
6C-00-91-8A
~goltar
1362473640
W sumie jeśli cena za 130 szt ma wynosić 100 mln Euro to może być mowa tylko o wersji A5. 130 szt wersji A4 nie powinno kosztować więcej niż 25 mln euro.
DD-7C-47-AA
~obywatel
1362436920
ja pierdziele nawet czołgi Polacy muszą mieć używane.. to niech jeszcze dorzucą starą amunicje :\ , a cywilom zabrania się sprowadzania " złomu " z zachodu
50-96-E1-A5
~sic
1362429960
aa dlaczego sami nie wyprodukujemy sobie czołgów tylko kupujemy jakis uzywany syf przecież to jest paranoja
37-38-E6-3E
~mason
1362429900
Czyli robienia z polskiej armii złomowiska ciąg dalszy,przynajmniej wyjaśniła się dla mnie sprawa dlaczego zawieszono dalszy rozwój czołgu Anders.Jak widać pompowanie Niemieckiej gospodarki jest naszym sojuszniczym obowiązkiem.
4A-A3-E4-5B
~Staszek
1362427500
tak,a le niech kupią A6!!
57-F5-D6-03
~Adell
1362426300
szkoda ze nie napisano co to znaczy "uzywany", ile przejechal km, ile oddal strzalow i z jakiej amunicji, w stosunku do przewidywanego np. remontu silnika czy wymiany lufy dla zachowania okreslonej celnosci. Jakie beda koszty eksploatacji remontow w porownaniu z Twardym?
AE-02-49-19
~Jozek123
1362423780
Lepiej jakby trafiły do 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa bo tak będzie taniej!Zastąpienie nimi PT-91 a następnie przeniesienie "Twardych" by zastąpiły wysłużone T-72 byłoby czystym mnożeniem kosztów przeszkolenia,obsługi,transportu ...
95-73-F6-88
~goltar
1362422760
Do tego mam nadzieję, że kupimy wersję A5.
CC-6B-46-D0
~scoobydoopoznan
1362417840
Czołg to już broń przestarzała. nie lepiej za te pieniądze dokupić SPIKE'ów?
00-B3-ED-57
~Roman Zyrek
1362416160
Czołgi to wojenny przeżytek. Polska z tym potencjałem czołgowym teraźniejszym i tym prognozowanym w stosunku do potencjału sprzętowego i przemysłowego naszych sąsiadów jest zerem czyli państwem nie symetrycznym . Sprzęt ten może tylko służyć do tego samego co w 1939 roku czyli osłony uciekającemu rządowi. Zbyteczny wydatek z naszych podatków
94-9E-89-AC
~GJ
1362412620
Bardzo dobra choć kilka lat spóźniona wiadomość.Należy szybko zakupić kolejne partie Leosia /z Holandii,Niemiec czy Hiszpanii/ w ilości ok.300 szt.+ te co już posiadamy i doprowadzić je do standardu A6 oraz dogadać się z Niemcami i razem produkować nowe podobnie jak Hiszpania.Co do BWP-a są 2 opcje albo szwedzki CV 90 ( używany lub produkcja nowego u nas) albo niemiecka wer.tańsza Marder lub wer.droższa Puma.Należy pamiętać,że nasz rodzimy przemysł nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować czegoś na miarę XXI wieku ( silnik i skrzynia biegów,napędy,armaty itd ) a zlepek każdego z tych elementów z innej parafii widzieliśmy w Andersie i jak się skończyło to wiemy,wydane miliony na muzealny prototyp.
39-F2-53-52
~takijeden
1362411720
34 nie powinna dostać leo... (To że Żagania to żaden argument - wręcz przeciwnie - obok masz 10tą ) To jest JW o niskich stanach osobowych - niskiej gotowości. Leony powinny trafić albo do 9 BKpanc Albo do przeformowanej w BKPanc 2. BZ ( północna lokalizacja + sąsiedztwo poligonu w Drawsku to poważny argument )
E7-A1-5E-54
~goltar
1362409320
Jeśli czołgi są w dobrym stanie i uda się wynegocjować rozsądne warunki modernizacji i eksploatacji - to jedyne słuszne wyjście, biorąc pod uwagę inne pilniejsze priorytety inwestycji SZ.
DD-7C-47-AA
~rafex79
1362408180
Polaka powinna posiadać 2500 sztuk czołgu leopard oraz twardy, 200 twardych czy 120 w przyszłości 260 leopardów to zdecydowanie za mało, mielibyśmy w miare nowoczesnych czołgów niecałe 500 a potrzebne jest aby miec prawdziwą pięść pancerną z 2500 sztuk tego typu czołgów. 350-400 myśliwców a nie 48, armia zawodowa powinna liczyć 200 tyś a nie niecałe sto, do tego cały system obrony przeciwlotniczej i rakietowej, potrzebne jest około 90 baterii aby zakryć szczelnie przestrzeń powietrzną. szacowany zakup to 9 baterii.
F2-96-D9-FC

Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
Mobilne dowodzenie
Broń Hitlera w rękach AK
Piedimonte – samobójcza misja
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Grand Quadriga ‘24”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Nie szpital, a instytut
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Cień atomowej zagłady
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Podróż po AWACS-ie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO