moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powidz czeka na Amerykanów

Kilkudziesięciu żołnierzy USA i trzy transportowe Herculesy przylecą do bazy w Powidzu. Amerykanie będą ćwiczyć między innymi latanie w nocy i zrzut ładunków na Pustynię Błędowską. Będą się też wspólne szkolić z Polakami, a także pomagać im w przygotowaniach do międzynarodowych ćwiczeń w Stanach Zjednoczonych.


W listopadzie ubiegłego roku do Polski przyleciał amerykański pododdział, który na stałe będzie stacjonował w Łasku. Przedstawiciele resortu obrony zapowiadali wówczas, że piloci ze Stanów Zjednoczonych będą się pojawiać u nas regularnie co trzy miesiące, a polska armia skorzysta z ich doświadczeń. Tak się też dzieje.

22 lutego w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego pojawi się pododdział lotniczy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Kilkunastoosobowa grupa przyleci samolotem transportowym Hercules z bazy w Ramstein. Tego samego dnia maszyna wróci do Niemiec. Nazajutrz do Powidza przylecą trzy kolejne Herculesy z 50 amerykańskimi żołnierzami. – Samoloty i załogi będą reprezentować 37 Eskadrę Lotnictwa Transportowego, zaś pozostali żołnierze – eskadry naziemne 86 Skrzydła Transportowego – informuje ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy polskich Sił Powietrznych.

Amerykanie zostaną w Powidzu do 9 marca. W tym czasie będą ćwiczyć loty w dzień i w nocy. – Zamierzają trenować zrzut ładunków na Pustynię Błędowską, loty w goglach noktowizyjnych i na niskim pułapie oraz zrzuty skoczków spadochronowych – wylicza ppłk Goławski.

Będą też wymieniać z Polakami doświadczenia, m.in. na temat precyzyjnego desantowania cargo. Pomogą im wreszcie w przygotowaniach do międzynarodowych ćwiczeń lotnictwa transportowego „Rodeo-13”. Odbędą się one na przełomie lipca i sierpnia w bazie Joint Base Lewis-McChord w stanie Waszyngton. Polacy wezmą w nich udział po raz pierwszy w historii. Do Stanów Zjednoczonych poleci Hercules na co dzień stacjonujący w powidzkiej bazie.

W kolejnych miesiącach amerykańscy lotnicy i pilotowane przez nich myśliwce F-16 mają gościć w bazach Poznań-Krzesiny oraz Łask, gdzie stacjonują myśliwce „jastrzębie”.

 


W ubiegłym roku 150 polskich żołnierzy, osiem myśliwców F-16 i transportowy Hercules wzięli udział w prestiżowych ćwiczeniach „Red Flag” na Alasce. O szkoleniu czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

 

Latać jak Maverick

Do zadania bojowego wystartowało ponad 70 samolotów. W symulowanej walce siły „niebieskich” miały przełamać obronę powietrzną „czerwonych”. Rozkaz dla polskich F-16: „Zniszczyć cele na ziemi za pomocą bomb kierowanych sygnałem GPS”.

 

Alaska dla elity

150 polskich żołnierzy, osiem myśliwców F-16 i transportowy Hercules wzięli udział w prestiżowych ćwiczeniach „Red Flag” na Alasce. W ocenie sojuszników, nasi piloci potwierdzili przynależność do elity.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: U.S. Air Force

dodaj komentarz

komentarze


„Huragan” na kursie
Zaproszenie do przygody
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Miecz w ręku NATO
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Polska będzie produkować Pantery
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Desant, konie i czołgi…
Wojsko testuje systemy antydronowe
Marynarz w koreańskim tyglu
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Wielkie serce K9
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Groźny incydent w Libanie
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Zasiąść za sterami Apache’a
Armia na kryzys
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
JWK trenuje na paralotniach
Okiełznać Rosomaka
Od cyberkursu po mundurówkę
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Początek wielkiej historii
Gotowi do działania
Świat się zbroi na rekordową skalę
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Adaptacja i realizm
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Wypadek w PKW UNIFIL
Zbrodnia i kłamstwo
Rzeźnik w rękach GROM-u
Centrum pomocy i opieki
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Przekuwanie pomysłów w produkty
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Fińska armia luzuje rygory
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Dwunasty Husarz w powietrzu
Zbrodnia bez kary
Pasja i fart
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
„Kryzys” na AWL-u
Syndrom Karbali
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
NATO i USA o Iranie
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Borsuki w okopach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO