moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lekka piechota szkoliła się... w wodzie!

Przeprawa linowa, zajęcia z zakresu sytuacji kryzysowych... Żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu w ramach ostatnich szkoleń rotacyjnych wzięli udział w zajęciach na zbiornikach wodnych. To istotny element wyszkolenia żołnierzy na czas wystąpienia niespodziewanych zdarzeń.

Na wypadek powodzi...

Terytorialsi niejednokrotnie uczestniczyli w działaniach przeciwkryzysowych, również związanych z powodziami czy podtopieniami. Tylko w ubiegłym roku żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w działaniach w dotkniętej powodzią Kotlinie Kłodzkiej, ale również nieśli pomoc poszkodowanym w wyniku podtopień w Wyszkowie. Właśnie dlatego zdobywanie, doskonalenie i poszerzanie wiedzy w tym kierunku jest jednym z wielu istotnych elementów planu szkoleń żołnierzy.

 

W ostatnim czasie terytorialsi 622 kompanii lekkiej piechoty uczestniczyli w szkoleniu z zakresu przygotowania i prowadzenia akcji ratowniczych. Wśród tematów zajęć znalazły się również prowadzenie działań poszukiwawczych czy działania ratownicze we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Żołnierze zapoznali się z elementami ratownictwa wodnego, w tym podejmowania osób z wody - w mundurze z bronią oraz ekwipunkiem. Dodatkowo, etatowi radiotelefoniści doskonalili obsługę radiostacji 9211 i nadanie meldunku MEDAVAC. Natomiast ratownicy – we współdziałaniu z WOPR - szkolili się z zakresu udzielania pierwszej pomocy i ewakuacji osób poszkodowanych z miejsc niebezpiecznych.

Celem tego typu zajęć jest doskonalenie umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych we współpracy z innymi służbami, w tym przypadku z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym - wyjaśnia por. Piotr - dowódca 622 kompanii i dodaje: - Chodzi również o budowę zaufania i kontakt z lokalną społecznością w Stałym Rejonie Odpowiedzialności, czyli obszarze, za który w przypadku kryzysu odpowiada cały Batalion, więc również nasza kompania. Tego typu szkolenia są również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy służbami.

Zajęcia odbyły się na terenie Zalewu Domaniowskiego.

Na drugi brzeg... po linie!

Natomiast nad rzeką Radomką w gminie Jedlińsk żołnierze 621 kompanii lekkiej piechoty podnosili swoje kwalifikacje w zakresie zielonej taktyki i pokonywania przeszkód wodnych. Umiejętności prowadzenia działań w zalesionych obszarach, które dominują w polskim krajobrazie są kluczowe dla skutecznej obrony terytorialnej.

W symulowanych scenariuszach terytorialsi ćwiczyli procedury zatrzymywania podejrzanych osób i przeszukiwania terenu. Intensywne szkolenie objęło także naukę topografii oraz zajęcia z łączności. Czytanie map i orientacja w terenie przygotowują żołnierzy do działania w różnych sytuacjach i trudnych warunkach, a skuteczna komunikacja — zarówno tradycyjna, jak i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii — gwarantuje, że rozkazy dotrą na czas, a zaplanowane operacje będą przebiegać bez zakłóceń. Jednak prawdziwym sprawdzianem szybkiego reagowania i manewrowania w trudnych terenowych warunkach była przeprawa linowa przez Radomkę, która stanowiła jeden z bardziej widowiskowych elementów szkolenia.

Dyscyplina, praca zespołowa i zdolność adaptacji żołnierzy do trudnych warunków są kluczowe dla naszej skuteczności operacyjnej. Dzisiejsze zajęcia wzmacniają moją pewność, że nasz wysiłek szkoleniowy uzyskuje wymierne, pozytywne efekty – podsumowuje por. Milena - dowódca 621 kompanii lekkiej piechoty.

Zarówno 621, jak i 622 klp wchodzą w skład stacjonującego w Radomiu 62 Batalionu Lekkiej Piechoty.

- Biegłość i determinacja, jaką wykazują żołnierze w tych ćwiczeniach, są wzorowe. Ich zdolność do wykonywania skomplikowanych manewrów, świadczy o ich gotowości do stawienia czoła każdemu wyzwaniu – podsumowuje dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, podpułkownik Artur Wasilewski.

Szkolenie rotacyjne to rodzaj służby żołnierza pełniącego TSW w terminach i miejscach określonych przez dowódcę jednostki wojskowej - zazwyczaj realizowane jest w weekendy. Natomiast raz każdy żołnierz zobowiązany jest do udziału w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, które w istotny sposób urealnia całokształt szkolenia i pozytywnie wpływa na zgranie pododdziału. Taka forma szkolenia umożliwia przeprowadzenie zajęć w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywiste odległości czy też zespołowych strzelań sytuacyjnych.


Tekst: kpt. Dominik Pijarski

red. PZ

autor zdjęć: 6 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Żywy pomnik pamięci o poległych na misjach
Wyrównać szanse
Bóbr na drodze Hannibala
Pięściarska uczta w Suwałkach
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Polskie innowacje dla bezpieczeństwa – od Kosmosu po Bałtyk
Wsparcie dla rodziny z Wyryk
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Polski „Wiking” dla Danii
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Rosyjski Ił-20 przechwycony przez polskie MiG-29
W wojsku orientują się najlepiej
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Mesko wybuduje fabrykę amunicji
Weterani odzyskują równowagę po trudnych doświadczeniach
Husarze bliżej Polski
Standardy NATO w Siedlcach
„Trenuj z wojskiem” 7 za nami
„JUR” dla terytorialsów
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Wielkopolscy terytorialsi na szkoleniu zintegrowanym
Wellington „Zosia” znad Bremy
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
Edukacja z bezpieczeństwa
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Hiszpanie pomogą chronić polskie niebo
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Rezerwa i weterani – siła, której nie wolno zmarnować
Koniec dzieciństwa
Niespokojny poranek pilotów
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Żołnierze dostaną poradnik o sprawności i zdrowym stylu życia
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Sportowcy na poligonie
Polskie drony nadlecą z Sochaczewa
Żołnierze na trzecim stopniu podium
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Kircholm 1605
Polski K2 przyjedzie z Gliwic
Pamięć łączy pokolenia
Medale dla sojuszników z Niderlandów
Operacja NATO u brzegów Estonii
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Więcej Apache’ów w Inowrocławiu
Abolicja dla ochotników
Nowe zasady dla kobiet w armii
Mity i manipulacje
Trump ogłasza powrót do prób nuklearnych
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Brytyjczycy na wschodniej straży
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Loty szkoleniowe na AW149. Piloci: to jest game changer
Nie tylko dobrze walczyć, lecz także ratować
„Road Runner” w Libanie
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
MID w nowej odsłonie
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO