moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorążowie lepsi od oficerów

Czterech podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych wygrało turniej online, do którego przystąpiło 26 drużyn z różnych zakątków świata. Rozgrywki zorganizował Marine Corps University na podstawie gry wojennej szczebla strategiczno-operacyjnego w realiach II wojny światowej. Reprezentacja AWL okazała się czarnym koniem wśród zespołów złożonych z doświadczonych oficerów. 

Profesjonalne gry wojenne są przydatnym narzędziem, które wojsko wykorzystuje do analizy i szkoleń z podejmowania decyzji przez dowódców. Wargaming jest istotnym elementem zajęć prowadzonych w ramach Koła Naukowego Analiz Wojennych (KNAW) w AWL we Wrocławiu. To właśnie z tego koła wywodzą się zwycięzcy międzynarodowego turnieju zorganizowanego z inicjatywy Marine Corps University (MCU) w Quantico w stanie Wirginia (5–9.12.2024 r.). – Udział w tym turnieju jest dla nas wstępem do stałej współpracy z MCU w zakresie gier wojennych – mówi dr Paweł Makowiec, wykładowca w Zakładzie Obrony Terytorialnej AWL i opiekun KNAW.

Rozgrywki zostały przeprowadzone w formie online z wykorzystaniem systemu US Marine Corps Wargaming Cloud. Dzięki niemu polscy podchorążowie mogli nie tylko brać udział w rywalizacji, lecz także zyskali – jako pierwsi w Polsce – stały dostęp do wszystkich profesjonalnych gier wojennych USMC.

W skład zwycięskiej drużyny weszło czterech podchorążych z KNAW, którzy są studentami trzeciego roku wrocławskiej akademii: st. kpr. pchor. Oskar Dawid, st. kpr. pchor. Adrian Krakowski, kpr. pchor. Szymon Ciok i kpr. pchor. Ziemowit Wojciechowski. – Podeszliśmy do tego turnieju po to, żeby go wygrać. Wiele wskazywało na to, że nie będzie to łatwym zadaniem, ale skład drużyn przeciwnych nie zniechęcił nas do rywalizacji i wierzyliśmy w swoje możliwości – opowiada st. kpr. pchor. Krakowski i zwraca uwagę, że tylko polski zespół składał się z podchorążych. Pozostałe 25 drużyn tworzyli oficerowie będący na studiach podyplomowych i kursach w różnych wojskowych uczelniach sztabowych szczebla operacyjnego.

Większość zespołów wystawiły amerykańskie uczelnie, takie jak Marine Corps University, Marine Corps War College, US Naval Postgraduate School. Polacy rywalizowali ponadto z drużynami z Belgian Defence College i Australian War College.

Turniej zrealizowano na podstawie gry wojennej szczebla strategiczno-operacyjnego „WarPlan44”. Zawodnicy musieli się wykazać w trzech rundach, a każda przedstawiała inną operację drugiej wojny światowej. – W każdej z nich dowodziliśmy całością wojsk w danym teatrze działań oraz rozgrywaliśmy je zarówno po stronie aliantów, jak i Niemców – wyjaśnia st. kpr. pchor. Krakowski.

W pierwszej rundzie rozgrywana była operacja „Cobra”, która polegała na wyłamaniu się wojsk sprzymierzonych z Normandii i przebiciu w głąb Francji. Druga runda przeniosła uczestników w realia operacji „Market Garden”, gdy trzeba było zarówno zarządzać desantem spadochroniarzy, jak i kierować działaniami na całej granicy francusko-niemieckiej. Ostatnia runda została rozegrana na froncie wschodnim w ramach operacji „Bagration”, która w sierpniu 1944 roku zakończyła się jedną z największych klęsk Wehrmachtu.

– Był to nasz pierwszy udział w wydarzeniu takiego typu i takiego szczebla. Poziom rozgrywek był naprawdę wysoki, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że rywalizowaliśmy z doświadczonymi i zdolnymi dowódcami. Turniej był świetnie zorganizowany. Regularnie otrzymywaliśmy maile dotyczące naszych wyników i miejsca w tabeli punktowej. Nie pojawiły się też żadne większe problemy techniczne, a na wszystkie pytania szybko otrzymywaliśmy odpowiedzi – podkreśla reprezentant AWL.

Podchorążowie w ramach przygotowań do zawodów zapoznali się z tłem historycznym i analizami operacji, na których opierały się scenariusze rozgrywek. Ale poświęcili również dużo czasu na studiowanie doktryn i czytanie książek dotyczących szeroko pojętej sztuki operacyjnej. – To pomogło nam lepiej zaplanować nasze działania i odpowiadać na ruchy przeciwnika – wyjaśnia Krakowski.

Co przesądziło o zwycięstwie polskich podchorążych, którzy wyszli na prowadzenie już po pierwszej rundzie? – Myślę, że dokładne planowanie naszych działań zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długoterminowej. Bardzo nam w tym pomogła wiedza, jaką zdobyliśmy z książek (m.in. „The Art of Maneuver” Roberta Leonharda), nauki na Akademii Wojsk Lądowych oraz przede wszystkim z zajęć prowadzonych w ramach naszego Koła – ocenia st. kpr. pchor. Adrian Krakowski.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Koło Naukowe Analiz Wojennych AWL

dodaj komentarz

komentarze


„Kryzys” na AWL-u
Groźny incydent w Libanie
Czekając na czołgi
Bursztynowy wstrząs
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Wypadek w PKW UNIFIL
Mosty nad Narwią
Rzeźnik w rękach GROM-u
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Początek wielkiej historii
Od cyberkursu po mundurówkę
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Kluczowe 30 dni
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ostrosz zamiast Mureny
Nauki i nauczki z Afganistanu
Adaptacja i realizm
Powrót WAM-u
Kosmiczne oko armii
Szef MON-u na Defence24 Days
Polacy w morskiej tarczy
Czołgi poszły w las
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Wicepremier apeluje o jedność
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Świat się zbroi na rekordową skalę
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Wielkie serce K9
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Zbrodnia i kłamstwo
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Medyczne centrum w Krakowie
Bieg ku pamięci bohaterów
JWK trenuje na paralotniach
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
Systemy antydronowe poszukiwane
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Zły Łęg nie taki straszny
Mundury noszą ludzie
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Pancerne starcie w Świętoszowie
WAM coraz bliżej Łodzi
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
‘X’ Without Unknowns
Marynarz w koreańskim tyglu
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
NATO i USA o Iranie
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Pościg Leopardów
Lekcja 3 Maja
Zbrodnia bez kary
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Bałtycka tarcza na horyzoncie
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Syndrom Karbali

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO