moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowa pomoc nie ustaje

Przygotowanie na nadejście wielkiej fali w następnych miejscowościach, pomoc medyczna, zaopatrzenie, wielkie sprzątanie – kolejny dzień walki wojska z powodzią obfituje w różne wyzwania. Saperzy musieli zabezpieczyć znaleziony niewybuch, załoga śmigłowca transportowała kolegę do szpitala, a inni żołnierze dbali o zdrowie i bezpieczeństwo cywilów z dotkniętych klęską terenów.

Z raportu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że we wtorek rano stan alarmowy był przekroczony w 21 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry. „Widoczna jest tendencja spadkowa na górnej Odrze oraz jej dopływach, maleje liczba stacji z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych oraz opada poziom wody do strefy wody wysokiej i średniej” – podał w komunikacje IMGW. 24 września od wczesnych godzin porannych służby donosiły o fali kulminacyjnej, która przechodzi przez okolice Cigacic (woj. lubuskie) w kierunku Krosna Odrzańskiego i Słubic.

 

Do walki z powodzią wydzielono 25 467 żołnierzy. Wielu z nich nieustannie zajmuje się umacnianiem, rozbudową i naprawianiem wałów na południu Polski. Tymczasem 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana wycofała swoje główne siły na Pomorze Zachodnie, aby wyprzedzić falę i być w pełnej gotowości w kolejnym rejonie, gdzie ludność może wkrótce potrzebować pomocy. „Jedno jest pewne – na »Dwunastkę« społeczeństwo zawsze może liczyć!” – czytamy na oficjalnym profilu 12 SDZ na platformie X.

Wojsko stale realizuje zadania z wykorzystaniem śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych. W ciągu ostatniej doby wykonano sześć lotów rozpoznawczych z pomocą dronów FlyEye i Bayraktar. W rejonie operacji działało również dziewięć załóg śmigłowców (dziesięć kolejnych maszyn pozostaje w odwodzie). Jedna z Lotniczych Grup Poszukiwawczo-Ratunkowych na pokładzie PZL W-3 Sokół pomagała wojskom obrony terytorialnej w transporcie poszkodowanego żołnierza 1 WBPanc ze szpitala polowego w Nysie do szpitala w Opolu.

Wspomniany szpital polowy w Nysie przyjął już ponad 300 pacjentów. Wojsko nieustannie dostarcza powodzianom wodę pitną i żywność. Osoby zgłaszające się do trzech punktów wydawania (Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Nysa) otrzymały dotychczas 5 tys. posiłków.

We wtorek mija pierwsza doba od rozpoczęcia operacji „Feniks”. W jej ramach żołnierze zajmują się łagodzeniem skutków powodzi, wsparciem administracji publicznej w zakresie odbudowy infrastruktury i tymczasowym wzmacnianiem infrastruktury przeciwpowodziowej.

Dziewięć inżynieryjnych grup zadaniowych pracuje m.in. przy oczyszczaniu i udrażnianiu dróg, usuwaniu zatorów w korytach rzek i odpompowywaniu wody (Głogów, Prudnik, Brzeg Dolny, Lewin Brzeski). Żołnierze cały czas przygotowują się również do budowy mostu w Głuchołazach. We wtorek rano Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało, że wojska inżynieryjne kończą już oczyszczanie koryta rzeki w osi mostu na drodze krajowej nr 40, co jest niezbędne do postawienia tam nowej konstrukcji. W miejscowościach Konradów i Krapkowice-Żywocice mundurowi przeprowadzali rekonesans mostów i obiektów mostowych. Zabezpieczyli również przystanie promowe w Pomorsku i Gostchorzu.

Poza bezpośrednią walką z żywiołem żołnierze pomagają ludności cywilnej na wiele innych sposobów. W ciągu ostatniej doby powołano zespół zadaniowy, który zajmuje się demaskowaniem cyberprzestępców. W sieci roi się bowiem od fałszywych zbiórek pieniędzy, z których środki mają rzekomo trafiać do powodzian. Na straży porządku i bezpieczeństwa stoi również 500 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. 24 września jednostka specjalna WOT „Gryf” kończy realizowanie wspólnych patroli z policją.

Żołnierze 1 Brzeskiego Pułku Saperów zajęli się granatem moździerzowym kalibru 82 mm, który znaleziono w trakcie sprzątania prywatnej posesji po przejściu fali powodziowej w Lądku-Zdroju. Do wielkich porządków szykuje się również 18 dezynfekcyjnych zespołów zadaniowych. Mają one wspierać służby przede wszystkim w minimalizowaniu zagrożenia epidemiologicznego. Pięć zespołów może w najbliższym czasie rozpocząć działania w Kłodzku, Głuchołazach i Brzegu.

Tymczasem w kilku miejscowościach, gdzie żołnierze od wielu dni walczą z powodzią, zaczęły funkcjonować mobilne magazyny wymienne i kontenerowe pralnie polowe. Każdy żołnierz może skorzystać z MMW w Oleśnicy, Kłodzku i Wrocławiu, ale także w innych miejscach wskazanych przez dowódców WZZ. Wojskowe pralnie działają już w Kłodzku i Nysie, zapewniając zwrot czystych mundurów w ciągu kilku godzin. Ponadto każdy żołnierz ma prawo do wymiany zużytych, zniszczonych sortów mundurowych.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: mł. chor. Piotr Gubernat/ Combat Camera, kpr. Piotr Pytel/ 12 BZ, st. szer. Rafał Kozak/ 1 BPanc; grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze


Brytyjczycy żegnają Malbork
Strzelanina w bazie US Army
Orlik na Alfę
Korpus w Szczecinie ma nową strukturę
Duże osiągnięcie polskich skoczków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Znamy program Air Show – sprawdźcie, co się będzie działo w Radomiu
Jak zostać kapralem rezerwy
Hekatomba na Woli
„Piorun” już nie tylko dla łącznościowców
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Norwegowie budują na polskim poligonie
Służby badają wybuch pod Łukowem
Polscy piloci trenują już na symulatorach FA-50
Flytrap, czyli młot na drony
Od akademii do uniwersytetu
Beret „na rekinka” lub koguta
„Żelazny Obrońca” na wschodniej flance
Z najlepszymi na planszy
Nocne ataki na Ukrainę
Wicepremier Kosiniak-Kamysz rozmawia o technologiach nuklearnych
Program Pilica+ przyspiesza
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
(Nie) wysoka cena użycia dronów-wabików
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
„Koalicja chętnych” rozmawia w sprawie Ukrainy
Warszawo, do broni!
Świetne występy polskich żołnierzy
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Nowe Kraby na Śląsku
Uszyte na miarę
Amerykańsko-rosyjski szczyt na Alasce
W przyszłym roku niemieccy żołnierze także w Poznaniu
Inwestycja w rozwój narodowych zdolności
Terytorialsi i czarna taktyka
Zwycięska batalia o stolicę
Nowe ustalenia o obronie Westerplatte
Wsparcie dla Husarza
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Kierunek na ochronę ludności i obronę cywilną!
Bohaterowie 15 sierpnia wyróżnieni
Strategiczne partnerstwo Polski i Kanady
Samolot dobry do „fikołków”
Cisza przed wojną
Szczyt przywódców ws. Ukrainy
Polskie drony dla wojska
Celne oko sportowców z „armii mistrzów”
Nowe K2 i K9 już w Polsce
„Road Runner” w Libanie
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Szpital przyjazny dla żołnierzy
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
Rosnąca sprzedaż i inwestycje
Ofiary zbrodni katyńskiej spoczną w Katedrze Polowej
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Pies asystujący u boku weterana
Atak na polskiego żołnierza
Gwiazdy nad Radomiem: Orliki, Red Arrows, Zeus…
Relokacja wojsk na Podkarpaciu
Wojskowe wsparcie z Holandii
Akt oskarżenia w sprawie planu „Warta”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO