moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Budowa drugiego z Delfinów nabiera tempa

Będzie prowadził nasłuch łączności potencjalnego przeciwnika, prześledzi ruch obcych okrętów, zbierze też dane o ich polach fizycznych – to tylko część zadań, które będzie realizował okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP „Henryk Zygalski”. Dziś w Gdańsku została położona stępka pod jego budowę. Jednostka ma wejść do służby za kilka lat.

Uroczystość odbyła się w stoczni Remontowa Shipbuilding. Właśnie tam budowane są obydwa okręty rozpoznawcze typu Delfin. – Celebrujemy dziś jeden z najważniejszych dni dla każdej jednostki pływającej – podkreślał płk Piotr Paluch, wiceszef Agencji Uzbrojenia. – Okręt znacząco zwiększy możliwości naszej obrony. Po inwazji Rosji na Ukrainę sytuacja w regionie stała się bardzo skomplikowana. Kluczową kwestią jest budowanie zdolności do prowadzenia rozpoznania i pozyskiwania danych wywiadowczych, bo to pozwoli zapobiegać obecnym i przyszłym zagrożeniom – mówił.

 

REKLAMA

W podobnym tonie wypowiadał się kadm. Włodzimierz Kułagin z Inspektoratu Marynarki Wojennej DGRSZ. Podczas swojego wystąpienia wspominał on o potrzebie odbudowy potencjału polskich sił morskich. – Projekt Delfin sytuuje nas bliżej tego celu. Wierzę, że niebawem nasza marynarka będzie solidnym filarem narodowej i sojuszniczej strategii odstraszania oraz kolektywnej obrony przed różnego typu zagrożeniami – zaznaczył.

Stępka to inaczej oś konstrukcyjna okrętu. Jej położenie oznacza, że budowa wkroczyła w kolejną fazę. W kolejnych miesiącach kadłub jednostki stopniowo zacznie nabierać kształtu. Tak właśnie dzieje się obecnie z pierwszym okrętem rozpoznawczym typu Delfin, który otrzymał nazwę „Jerzy Różycki”.

Kontrakt na dostawę jednostek resort obrony podpisał jesienią 2022 roku. Głównym wykonawcą została firma Saab Kockums AB. Szwedzi wyposażą okręty w zaawansowaną technologicznie aparaturę, która umożliwi gromadzenie danych rozpoznawczych i wywiadowczych. Ciężar budowy samych platform spoczął na stoczni Remontowa Shipbuilding z Gdańska. Kiedy już będą one gotowe, polscy specjaliści przeprowadzą próby stoczniowe i morskie. W myśl umowy mają też wspomagać Szwedów na kolejnych etapach budowy. Koszt realizacji kontraktu to niemal 3 mld zł.

Za te pieniądze polska marynarka wojenna zyska dwa nowoczesne okręty rozpoznania radioelektronicznego. Szczegóły techniczne objęte są tajemnicą. Wiadomo jednak, że dzięki nowoczesnym systemom załogi będą mogły prowadzić nasłuch łączności potencjalnego przeciwnika, prześledzą aktywność jego sił, czy też zbiorą informacje na temat pól fizycznych emitowanych przez obce jednostki. To oczywiście zaledwie część możliwości. – Nowe okręty pozwolą nam na gromadzenie szerokiego pakietu danych z przestrzeni rozciągającej się od podstawy chmur po tak zwaną dolną półsferę. Informacje te będzie można potem wykorzystać na szczeblu taktycznym, operacyjnym, a nawet strategicznym – przyznaje kmdr por. Marcin Gronek, dowódca grupy okrętów rozpoznawczych 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. To właśnie tam mają trafić nowe jednostki.

Marynarka Wojenna RP dysponuje obecnie dwa okrętami rozpoznania radioelektronicznego. ORP „Nawigator” i ORP „Hydrograf” weszły do służby jeszcze w latach siedemdziesiątych. Ich wyposażenie było jednak modernizowane. – Nadal z powodzeniem można je wykorzystywać operacyjnie – podkreśla kmdr por. Gronek. Delfiny w przyszłości powinny je zastąpić. Być może jednak okręty przez pewien czas będą służyć razem. – Na pewno miałyby co robić. Po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę Bałtyk stał się przecież jednym z najbardziej newralgicznych akwenów świata – przyznaje kmdr por. Gronek.

Zgodnie z planem „Różycki” i „Zygalski” powinny wejść do linii w 2027 roku. – W przyszłym roku rozpoczniemy kompletowanie załogi pierwszego z okrętów. Wówczas też ruszą specjalistyczne szkolenia. Kolejną załogę będziemy tworzyć od 2026 – zapowiada dowódca grupy okrętów rozpoznawczych gdańskiej flotylli. Na Delfinach mają służyć zarówno marynarze ze starszych okrętów rozpoznawczych, jak i świeży narybek. Na razie kandydaci do załóg szlifują angielski, bo to właśnie w tym języku będzie prowadzona część szkoleń.

Budowa Delfinów wpisuje się w proces modernizacji marynarki wojennej, który w ostatnim czasie wyraźnie przyspieszył. Kilka dni temu w gdańskiej Stoczni Remontowa Shipbuilding odbyło się uroczyste położenie stępki pod piąty już niszczyciel min projektu 258. Polska ma już trzy tego typu okręty. Latem 2022 roku zamówiła kolejne trzy. Obecnie trwa budowa dwóch z nich. Z kolei pod koniec stycznia w Stoczni Wojennej w Gdyni położona zostanie stępka pod ORP „Wicher” – pierwszą z trzech nowoczesnych fregat typu Miecznik.

Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, czyli patroni nowych okrętów rozpoznania radioelektronicznego, byli matematykami i kryptologami, którzy krótko przed II wojną światową złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. mar. Damian Przybysz/3 FO

dodaj komentarz

komentarze


Hełmy – nowoczesne i na miarę
 
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Wioślarze i triatlonistka na podium
Bohater odtrącony
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Po śladach polskich bohaterów
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Nie szpital, a instytut
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Cień atomowej zagłady
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Piedimonte – samobójcza misja
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
By Polska była bezpieczna
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
„Grand Quadriga ‘24”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Mobilne dowodzenie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Na straży nieba
Nowe zadania szefa SKW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ryś” z laserem
Ostatnia droga Pileckiego
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Śladami ojca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO