moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Drugi Delfin, pierwsze cięcie

Uroczyste cięcie blach pod drugi okręt rozpoznawczy typu Delfin odbyła się dziś w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. To symboliczny początek budowy jednostki, która ma być gotowa w 2027 roku. Będzie nosiła nazwę ORP „Henryk Zygalski” na cześć jednego z matematyków, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Uroczystość rozpoczęła się w samo południe. – Sytuacja na świecie sprawia, że posiadanie nowoczesnej floty to dziś obowiązek. A okręty, które obecnie budujemy dla polskiej marynarki, będą jednymi z najnowocześniejszych jednostek tego typu – podkreślał podczas ceremonii Dariusz Jaguszewski, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding. Z kolei Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, stwierdził, że strategiczne bezpieczeństwo Polski na Bałtyku pozostaje jedną z kluczowych kwestii. – Polska ma interesy na morzu i rozwija możliwości, które pozwalają je realizować. Dba o bezpieczeństwo całego regionu – mówił prezydencki minister. W podobnym tonie wypowiadał się kadm. Włodzimierz Kułagin z Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Mocno chciałbym podkreślić, że na Bałtyku, wschodniej flance NATO i szerzej w Europie sytuacja jest bardzo trudna. Dlatego należy wzmacniać swoje możliwości – zaznaczył. Oficer przypomniał też słowa prezydenta USA Theodora Roosevelta: „Silna flota nie jest po to, by prowokować wojny. To najlepsza gwarancja pokoju”.

Po przemówieniach została uruchomiona przecinarka plazmowa, która przecięła pierwszy arkusz blachy. W ten właśnie sposób ruszyła budowa kolejnej jednostki dla polskiej marynarki.

REKLAMA

„Zygalski” to drugi z okrętów rozpoznawczych typu Delfin. Kontrakt na ich budowę resort obrony podpisał w listopadzie ubiegłego roku. Zakłada on współpracę dwóch podmiotów. Szwedzki koncern Saab Kockums AB jest odpowiedzialny za wyposażenie Delfinów w skomplikowaną aparaturę, która pomoże w gromadzeniu danych rozpoznawczych i wywiadowczych. Same jednostki powstaną w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Pod okiem tamtejszych fachowców przejdą próby stoczniowe i morskie. Polacy będą też wspierać Szwedów na dalszych etapach budowy. Koszt realizacji kontraktu wyniesie prawie 3 mld zł.

W specjalistycznej nomenklaturze okręty są klasyfikowane jako SIGINT (z ang. signals intelligence, czyli rozpoznanie radioelektroniczne), ale dzięki odpowiedniemu wyposażeniu będą mogły realizować także zadania z zakresu IMINT (z ang. imagery intelligence, czyli rozpoznanie obrazowe). Specyfikacja techniczna Delfinów została objęta tajemnicą. Wiadomo jednak, że Polska ma otrzymać jednostki najwyższej klasy. Dzięki nowoczesnym systemom załogi będą mogły prowadzić nasłuch łączności potencjalnego przeciwnika, zlokalizują urządzenia nadawcze i odbiorcze, zbiorą informacje na temat systemów radiolokacyjnych oraz dźwięków i pól emitowanych przez inne okręty, prześledzą wreszcie aktywność tych jednostek, korzystając z nowoczesnych radarów i urządzeń optoelektronicznych.

Delfiny trafią do 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Zastąpią dwie inne jednostki tego typu. ORP „Nawigator” i ORP „Hydrograf” rozpoczęły służbę jeszcze w latach siedemdziesiątych. Ich załogi powoli przygotowują się już do przejścia na nowe okręty. Tymczasem eksperci zgodnie podkreślają, że jednostki rozpoznania są dziś na wagę złota. Po pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę napięcie na Bałtyku gwałtownie wzrosło. Na stosunkowo niewielkim akwenie bardzo aktywne są okręty NATO, a także jednostki Floty Bałtyckiej. W dodatku w myśl nowej doktryny morskiej Rosji kraj ten daje sobie prawo, by wykorzystywać jednostki cywilne do prowadzenia operacji specjalnych. W ostatnim czasie na morzu doszło do kilku poważnych incydentów. W tajemniczych okolicznościach został uszkodzony na przykład gazociąg Balticconnector łączący Finlandię i Estonię oraz kabel telekomunikacyjny między Estonią a Szwecją. Tym bardziej więc warto mieć okręty, które będą gromadzić informacje na temat ruchów innych jednostek.

Obydwa Delfiny mają być gotowe w 2027 roku. W Remontowej Shipbuilding trwa już budowa pierwszego z okrętów tego projektu, który w przyszłości otrzyma nazwę ORP „Jerzy Różycki”. – W lipcu położyliśmy stępkę. Prace przebiegają zgodnie z zapisami kontraktu – informuje Grzegorz Landowski, dyrektor ds. komunikacji w Remontowa Holding SA.

Patroni nowych okrętów rozpoznawczych to matematycy i kryptolodzy – członkowie zespołu, który w przededniu II wojny światowej złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Dzięki ich pracy alianci mogli odczytywać wysyłane przez niemiecką armię meldunki i rozkazy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Policjanci szkolą wojsko
Więcej niż szkolenie TCCC
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pokazali swoją siłę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przesmyk w grze
Gortat Team vs drużyna NATO
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Equipment Tailored to the Needs
Dzień, który zmienił bieg wojny
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
AW149 wkrótce „made in Poland”
„Czarownice” nad Londynem
Sprawcy powinni zostać należycie ukarani
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Ratownicy na medal
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
„Osiodłać krowę”
„Pierwsza Drużyna” na start
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Inwestycja potrzebna jak tlen
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Jak rozbito więzienie w Końskich
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Latający radar
Zaprojektuj mural o powstaniu
NATO on Northern Track
Terroryści na lotnisku
„Baltops” – moc na Bałtyku
Szef SKW na czele komisji ds. badania rosyjskich wpływów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Kremlowska wirtualna korekta
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wiedza ratuje życie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
AWACS-y dostarczone
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Czy kraje UE sięgną po polską broń?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO