moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kiedy na kwalifikację?

Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 1 lutego 2024 roku i potrwa do 30 kwietnia. Oprócz osób zobowiązanych do stawiennictwa przed komisjami lekarskimi będą się mogli zgłosić także ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat i są zainteresowani służbą. Z obowiązku stawiennictwa zostaną zaś zwolnione osoby trwale niezdolne do pracy, ale będą musiały przekazać dokumenty o stanie zdrowia.

Od czasu zawieszenia zasadniczej służby co roku w całej Polsce jest organizowana kwalifikacja wojskowa. Siły zbrojne chcą sprawdzić zdolność młodych ludzi do służby, by wiedzieć, czy w razie zagrożenia mogliby wesprzeć armię zawodową. Szczegóły dotyczące tego przedsięwzięcia określa rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej, jego projekt dotyczący przyszłego roku już jest gotowy. Zgodnie z nim kwalifikacja zostanie ogłoszona 12 stycznia i będzie trwała od 1 lutego do 30 kwietnia.

– Jeśli chodzi o termin, można powiedzieć, że kwalifikacja wraca na właściwe tory. W ostatnich dwóch latach zaczynała się dopiero w kwietniu, w 2021 roku była prowadzona etapami w drugiej połowie roku, a w 2020 roku została przerwana z powodu epidemii. W przyszłym roku odbędzie się w terminie, w którym zazwyczaj była prowadzona – mówi ppłk Maciej Król, szef Wydziału Kwalifikacji Wojskowej w Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji.

REKLAMA

Dla kogo obowiązek?

W 2024 roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi będzie musiało stawić się około 230 tysięcy młodych ludzi (podobnie było w tym roku). To przede wszystkim 19-letni mężczyźni z tzw. rocznika podstawowego (urodzeni w 2005 roku), a także mężczyźni 20–24-letni niemający dotychczas określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. – Obowiązkowo będą musiały pojawić się także osoby, które w latach 2022–2023 ze względu na stan zdrowia zostały uznane przez komisje za czasowo niezdolne do służby, a okres tej niezdolności upływa przez zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Ci z kolei, którym ważność orzeczenia upływa po zakończeniu kwalifikacji, będą mogli stawić się na swój wniosek – wyjaśnia ppłk Król. Dodaje, że w obu przypadkach ponowne wezwanie i przeprowadzenie badań lekarskich oraz psychologicznych pozwoli wydać ostateczne orzeczenie i zaliczyć te osoby do kategorii zdolności „A”, „D” lub „E”.

Przed komisjami będą musiały też stanąć kobiety urodzone w latach 1997–2005, które mają kwalifikacje przydatne armii. Chodzi m.in. o osoby kończące w roku akademickim 2023/24 studia na kierunkach: lekarskim, lekarsko-dentystycznym, analityki medycznej, farmacji, fizjoterapii, pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego, weterynarii, psychologii. Wezwanie dostaną też kobiety, które zdobędą zawód technika farmaceutycznego oraz technika weterynarii.

Tyle obowiązek. Ale komisje będą też otwarte na 18-letnich ochotników oraz wszystkie osoby, które wciąż nie mają uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny obowiązek stawiennictwa na kwalifikację dotyczy osób, które do końca 2024 roku nie przekroczą 60 roku życia. Wcześniej był to wiek 24 lat.

Po raz pierwszy, na mocy ustawy o obronie ojczyzny, z obowiązku stawiennictwa zwolnione zostaną osoby uznane za trwale niezdolne do pracy (także w gospodarstwie rolnym) lub niezdolne do samodzielnej egzystencji. – Takie zwolnienie będzie możliwe, gdy wójt, burmistrz lub prezydent miasta otrzyma dokumenty potwierdzające niezdolność lub niepełnosprawność danej osoby. Dokumenty można doręczyć osobiście, przez przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego, drogą pocztową za zwrotnym potwierdzeniem odbioru czy przez środki komunikacji elektronicznej. Wprowadziwszy takie rozwiązanie, wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom bliskich osób z niepełnosprawnościami – mówi ppłk Król.

Krok po kroku

Każdy stawiający się przed komisją będzie musiał przejść obowiązkowe badania lekarskie, m.in. pomiary antropometryczne oraz ciśnienia, sprawdzenie słuchu i wzroku. Ci, którzy zmagają się z przewlekłą chorobą, będą musieli przedstawić dokumentację medyczną i w razie konieczności przejść dodatkowe badania specjalistyczne. Spotkanie z lekarzem będzie poprzedzone obowiązkowymi badaniami psychologicznymi, obejmującymi m.in.: wywiad, obserwację i ewentualną weryfikację dokumentów, jeśli dana osoba je przedstawi. Na tej postawie psycholog wyda zaświadczenia o braku lub istnieniu przeciwwskazań do pełnienia służby wojskowej. Będzie ono niezbędne do określenia kategorii zdolności do służby i wydania przez przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej orzeczenia lekarskiego.

Każdy otrzyma jedną z kilku kategorii zdolności do służby. „A” oznacza osobę zdolną do służby wojskowej, „B” – czasowo niezdolną do służby wojskowej (przez okres 12 lub 24 miesięcy), „D” – niezdolną do służby wojskowej w czasie pokoju, „E” – trwale i całkowicie niezdolną do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji i wojny.

Jednym z elementów kwalifikacji będzie też rozmowa z przedstawicielem szefa wojskowego centrum rekrutacji. Nada on wezwanemu stopień wojskowy szeregowego, a także przedstawi informacje o rodzajach służby oraz możliwościach wstąpienia do armii.

Na zakończenie kwalifikacji wszyscy otrzymają zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej. Osoby z pozytywnym orzeczeniem lekarskim będą mogły złożyć wniosek o powołanie do służby, a jeśli nie będą tym zainteresowane, zostaną przeniesione do tzw. rezerwy pasywnej.

Za przeprowadzenie kwalifikacji po raz drugi będzie odpowiadał resort obrony narodowej (wcześniej wspólnie MON i MSWiA). Kwalifikacja wojskowa będzie się odbywać na terenie wszystkich 16 województw. Nad jej przebiegiem będzie czuwać Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji wraz z ośrodkami zamiejscowymi CWCR oraz 86 wojskowymi centrami rekrutacji, we współpracy z jednostkami administracji rządowej oraz samorządu. W czasie kwalifikacji będzie w całej Polsce działać około 390 powiatowych komisji lekarskich.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
 
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wiara bez wiedzy
Unijna pomoc dla Ukrainy
Abramsy jadą na ukraiński front
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Misja: obronić Finlandię
Loty M-346 wstrzymane
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Polsko-koreańskie rozmowy
Fiński debiut w Sojuszu
Polski dzień strzelania w Rumunii
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Spoczęli w ojczyźnie
Porozumienie Sikorski-Stalin
Orka po koreańsku
Out of the Shadow
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
32 krążki pływaków-żołnierzy
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Sokół czuwa w Tatrach
Kolejne Kraby dla wojska
Prosto do szturmu
Debiutancka misja Hugina
PKW Orlik gotowy na misję
Szef MON-u o planach obrony kraju
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
PKW Orlik już w Estonii
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Ekspresowa pomoc
Wszystkie Pilice w wojsku
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Kolejne zakupy dla wojska
Uwolnić zakładników
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Zielony talizman Polaków
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Realia, a nie teoria
AW101 już w Darłowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Saperzy na wschodzie Polski
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Terytorials na etacie
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Co może Hugin
Po pierwsze rehabilitacja
PGZ rośnie w siłę
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Certyfikacja Eurokorpusu
Zimowy test dobrowolsów
Podchorążowie świętują
Laserowa rewolucja
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO