moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej

18 Brygada Zmotoryzowana będzie stacjonowała na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego, a jej dowództwo zostanie ulokowane w Poniatowej. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, poinformował, że rozpoczyna się formowanie kolejnej jednostki na potrzeby 18 Dywizji Zmechanizowanej. Docelowo w brygadzie ma służyć sześć tysięcy żołnierzy.

18 Dywizja Zmechanizowana to związek taktyczny, którego formowanie rozpoczęło się w 2018 roku. W jej strukturach znajduje się już 1 Brygada Pancerna, 19 Brygada Zmechanizowana, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, a także pułki: logistyczny, przeciwlotniczy, artylerii, saperów oraz bataliony rozpoznania i dowodzenia. Dziś rozpoczęło się formowanie kolejnej jednostki – 18 Brygady Zmotoryzowanej.

 

Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał dokumenty w tej sprawie podczas wizyty w Siedlcach, gdzie mieści się dowództwo 18 Dywizji. Tworzenie nowej brygady – jak mówił szef MON-u – wynika z tzw. systemu czwórkowego, który zakłada, że każdej dywizji będą podporządkowane cztery brygady składające się z czterech batalionów. – Dowództwo 18 Brygady Zmotoryzowanej będzie mieściło się w Poniatowej w województwie lubelskim, a jej pododdziały będą stacjonowały w pięciu miejscowościach na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego – wyjaśnił Mariusz Błaszczak.


Film: Magdalena Miernicka, Aleksander Kruk/ Zbrojna TV

Minister podkreślił jednak, że nowe jednostki są powoływane przede wszystkim, aby odstraszyć agresora. – Wojsko Polskie musi być silne, w związku z tym jest coraz liczniejsze i wyposażane w nowoczesną broń – powiedział. Przypomniał, że obecnie negocjowane są m.in. kontrakty w sprawie kupna 96 śmigłowców Apache i 500 wyrzutni Himars. Przyznał, że tak duże zakupy są krytykowane przez opozycję, jednak zdaniem szefa resortu obrony są one konieczne. – Naszym zadaniem jest zbudowanie takiej siły Wojska Polskiego, aby agresor nie odważył się na przekroczenie granicy z Polską – zaznaczył.

Gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, zwrócił uwagę, że jest ona najlepiej i najszybciej rozwijającym się związkiem taktycznym w Wojsku Polskim. – Decyzja o rozpoczęciu formowania 18 Brygady Zmotoryzowanej jest dopełnieniem potężnych zdolności bojowych 18 Dywizji Zmechanizowanej – powiedział. Zaznaczył także, że nowa jednostka będzie formowana od podstaw, a cały proces jej tworzenia podzielono na dwa etapy. Pierwszy zaplanowano na lata 2023–2025, drugi 2026–2030. – Docelowo brygada będzie liczyła sześć tysięcy żołnierzy, a sprzęt jej dedykowany to czołgi Abrams, już w najnowocześniejszej wersji SEPv3 oraz wyrzutnie Chunmoo czy armatohaubice K9 – wyliczał dowódca.

Gen. Szkutnik zaznaczył również, że w 2030 roku 18 Dywizja Zmechanizowana osiągnie pełną zdolność bojową i wtedy jej szeregi będzie zasilało 21 tys. żołnierzy. – To potężna siła odstraszania, ale i potężna siła bojowa – ocenił oficer.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Sławomir Kozioł/ 18DZ

dodaj komentarz

komentarze


Przerzut Abramsów do Lublina
Sportowe jubileusze
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Orka tuż, tuż
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wojna pod lupą
Równanie z „Iksem”
Apetyt Smoka rośnie
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Marsz gąsienicowych kolumn
Ratunek z powietrza
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Śmierć w sercu Azji
Zbrodnicza farsa
Wsparcie ma znaczenie
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Szermierze i pięściarki na podium
Cyberparasol nad wyborami
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Święto DGRSZ
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Niebo bez dominacji
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Atak w Porcie Elbląg
PKW Irak zostaje w Jordanii
Ważne decyzje w Brukseli
Kraków zaprosił weteranów
Sojusz Madrytu i Warszawy
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
AMW oferuje mieszkania
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Mundur, medale i duma
Akcja na jeziorze
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Bez zmian w emeryturach
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Powietrzne cysterny dla Polski
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Strzała weterana” spaja środowisko
Elektronika dla obrony powietrznej
Podróż w ciemność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koło zamachowe gospodarki
Polski wkład w operację „Overlord”
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Zełenski traci Order Orła Białego?
At the Controls of F-35A Husarz
Musztra i marsz ubezpieczony
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Sonda dla Jastrzębia
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Ratunek na polu walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO