moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem

Prawie 4 tys. żołnierzy z siedmiu państw NATO bierze udział w ćwiczeniach „Slovak Shield ’23”, które właśnie rozpoczęły się na Słowacji. Wśród nich są również wojskowi z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Tym razem weszli w skład sił „czerwonych”, które będą realizować zadania ofensywne.

Dla 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej ćwiczenia faktycznie rozpoczęły się, zanim jeszcze wojskowi dotarli na poligon. – Pierwszym zadaniem, z którym się mierzyliśmy, było szybkie przemieszczenie sił na znaczną odległość – wyjaśnia mjr Damian Ćwierkiewicz, zastępca dowódcy 2 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej. Z koszar w Wędrzynie kilka dni temu wyruszyło w drogę 60 żołnierzy oraz 13 pojazdów różnego typu, w tym pięć transporterów opancerzonych Rosomak. Po pokonaniu prawie 1100 km komponent zameldował się w okolicach słowackiego miasta Zvolen. To właśnie tam przez najbliższe dwa tygodnie będą prowadzone międzynarodowe ćwiczenia pod kryptonimem „Slovak Shield ’23”.

 

REKLAMA

W tegorocznej edycji manewrów bierze udział około 4 tys. żołnierzy z siedmiu państw. Oprócz gospodarzy i Polaków są m.in. Węgrzy i Czesi. Na poligon Lešt przyjechali również żołnierze amerykańskiej Gwardii Narodowej ze stanu Illinois. – Uczestnicy zostali podzieleni na siły „niebieskich” i „czerwonych”. Nasi żołnierze znaleźli się w drugiej grupie – informuje mjr Ćwierkiewicz. Oznacza to, że wcielają się oni w rolę wojsk nieprzyjaciela. Zgodnie ze scenariuszem mają realizować zadania ofensywne. Będą podchodzić w pobliże pozycji „niebieskich”, prowadzić akcje rozpoznawcze, podejmować walkę, a także sprowadzać na pozycje przeciwnika ogień artylerii.

– Na czas ćwiczeń zostaliśmy podporządkowani 21 Batalionowi Zmechanizowanemu z miasta Prešov, a mamy współpracować z pododdziałami zmotoryzowanymi ze Słowacji, z Węgier, Niemiec i USA – zapowiada mjr Ćwierkiewicz. Po stronie „niebieskich” pierwsze skrzypce będą grać żołnierze międzynarodowej grupy bojowej, która na mocy ustaleń ubiegłorocznego szczytu NATO w Madrycie została rozlokowana na Słowacji. „Slovak Shield” stanie się dla niej testem gotowości do działania. W myśl wstępnych założeń „niebiescy” mają być wspomagani przez lotnictwo – śmigłowce bojowe oraz amerykańskie samoloty A-10 przeznaczone do bliskiego wsparcia wojsk lądowych.

– Ćwiczenia właśnie się rozpoczęły, ale pierwsze dni upływają pod znakiem zgrywania sił i łączności – tłumaczy mjr Ćwierkiewicz. Działania taktyczne powinny ruszyć w przyszłym tygodniu. Organizatorzy zadbali o to, by odbywały się one w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realiów pola walki. Żołnierze korzystają z nowoczesnych symulatorów. Dzięki specjalnym nakładkom ich broń emituje laserową wiązkę. Jeśli dosięgnie ona celu, uruchomi czujnik na kamizelce czy pancerzu pojazdu. System zarejestruje trafienie, określając, jak wielkie szkody wyrządziło.

– Ciekawy jest także sam poligon. Tereny nizinne przechodzą tam w wyżynę, więc nasi żołnierze będą mieli okazję ćwiczyć w środowisku nieco odmiennym od tego, z którym mają do czynienia na co dzień – podkreśla oficer. Dodaje, że kompleks rozciąga się głównie na terytorium Słowacji, choć zahacza także o sąsiednie Węgry. – Podczas „Slovak Shield” żołnierze nie będą jednak przekraczać granicy – dodaje. Manewry potrwają dwa tygodnie.

„Slovak Shield” to flagowe ćwiczenia państw Grupy Wyszehradzkiej. – Żołnierze naszej brygady biorą w nich udział od 2015 roku – informuje por. Anna Dominiak, rzecznik 17 WBZ. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy postanowili skupić się na taktyce, rezygnując z zadań ogniowych. Scenariusz manewrów wykorzystywał doświadczenia zaczerpnięte z wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DGRSZ, Siły Zbrojne Czech

dodaj komentarz

komentarze


Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
 
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Pod okiem rangersów
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Młot na dyktatora
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Karą mogła być tylko śmierć
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Rajd przez fabrykę
VIS na misję
Biały Dom o polskich MiG-ach
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
O pomocy dla Ukrainy
Nowatorskie manewry Marszałka
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
To dobra ustawa dla wojska
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
NATO patrzy na wschód
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
NATO podsumowało 2022 rok
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Po wojnie będę szczęśliwy
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Śladem profesjonalistów
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Air Policing piątej generacji
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Geografia odstraszania
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Wojna w świecie popkultury
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Polskie Patrioty mają już pociski
Garnizon US Army na stałe
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śmierć niegodna oficera
Snowboardowy duet na medal
Celne oko strzelców CWZS-u
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Cegiełka na morzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO