moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armie państw V4 szkolą się w Nowej Dębie

Polskie Leopardy, czeskie T-72M4CZ, brytyjskie Challengery, a także armatohaubice Krab, moździerze Rak, przeciwlotnicze zestawy Piorun oraz ppk Spike otworzyły ogień w Nowej Dębie. Na Podkarpaciu trwa największe w tym roku szkolenie wojskowe państw Grupy Wyszehradzkiej. W ćwiczeniach „Puma’22” biorą też udział stacjonujący w Polsce Brytyjczycy i Amerykanie.

Gospodarzem ćwiczeń w Nowej Dębie jest 18 Dywizja Zmechanizowana, ale manewry są jednocześnie największym tegorocznym szkoleniem wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej. Dlatego na Podkarpacie swoje pododdziały, poza Polską, skierowały Czechy, Słowacja, Węgry. Dodatkowo w manewrach uczestniczą stacjonujący w Polsce Brytyjczycy i Amerykanie. W sumie w „Pumie ’22” bierze udział ponad 1700 żołnierzy z sześciu państw NATO oraz 300 jednostek sprzętu wojskowego.

 

W środę szkolenie wojsk obserwowali premierzy Polski i Słowacji – Mateusz Morawiecki i Eduard Heger. Politycy zobaczyli m.in. zintegrowane prowadzenie ognia, gdy jednocześnie ogień otworzyły pododdziały pancerne z trzech państw. Do przeciwnika strzelały polskie Leopardy, czeskie T-72M4 i brytyjskie Challengery. W walce sprawdziły się także armatohaubice Krab, moździerze Rak, przeciwlotnicze Pioruny, przeciwpancerne pociski Spike oraz haubice Goździk.

– Manewry demonstrują naszą jedność i solidarność. Pokazują, że najsilniejszy sojusz militarny w historii świata, czyli Sojusz Północnoatlantycki, jest realną siłą. Siłą, która przeciwstawia się wszelkiej agresji – stwierdził premier Morawiecki. Dodał, że musimy budować taką armię, która samą swoją potęgą odstraszy wroga. Szef rządu przekonywał, że do budowy silnej armii potrzebna jest stabilna, silna gospodarka i silny budżet, bo „dobrze zbudowane finanse publiczne dają gwarancję realizacji inwestycji na rzecz modernizacji armii”.

O tym, że uzbrojenie wojska w nowoczesny sprzęt jest priorytetem, mówił podając przykład ukraińskiej armii, która choć nie tak liczna jak rosyjska, skutecznie przeciwstawia się agresorowi. – Dobre uzbrojenie służy ukraińskiej armii skutecznie jako obrona przed większą, barbarzyńską armią rosyjską – zaznaczył premier Morawiecki. Przypomniał też, że Putin poza bezpośrednią wojną na Ukrainie toczy także wojnę energetyczną w Europie. Ale zapewnił, że solidarność sojuszników i ich pomoc dla Kijowa nie ustaną, dopóki w Ukrainie przebywa choć jeden rosyjski żołnierz. Premier przekazał, że na modernizację polskiej armii w 2023 roku zostanie przeznaczonych ponad 100 mld zł, może nawet około 130 mld zł. 

– Nie wyobrażaliśmy sobie, że w XXI wieku będziemy świadkami takiej barbarzyńskiej wojny, jaką teraz prowadzi Putin – mówił Eduard Heger, premier Słowacji. – Na przykładzie wojny w Ukrainie widzimy, że nasz Sojusz ma sens, że musi istnieć partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa. Musimy inwestować w wyposażenie, w uzbrojenie, w siły zbrojne – zaznaczał. Dodał, że wcześniej w Europie wymieniano wyższe wartości na tani, rosyjski gaz, ale po inwazji Rosji na Ukrainę dostrzeżono prawdziwą cenę surowca z Rosji. – Ale obudziliśmy się z letargu – podkreślił Heger.

Ćwiczenia „Puma`22” są prowadzone głównie w domenie lądowej i uczestniczą w nich przede wszystkim pododdziały pancerne i zmechanizowane V4. Na poligon w Nowej Dębie wyjechały czołgi T-72M4 z Czech, wozy BWP-2 ze Słowacji oraz transportery opancerzone BTR z Węgier. Amerykanie korzystają m.in. z wozów typu HMMWV, a Brytyjczycy z czołgów Challenger. Wsparcie z powietrza zapewnia para F-16 oraz śmigłowce W-3 Sokół. – Głównym celem ćwiczeń jest wzmacnianie interoperacyjności wojsk. Budujemy zaufanie między żołnierzami, poznajemy wzajemne procedury, doskonalimy techniki działania. W każdym momencie ćwiczeń współpracują ze sobą pododdziały różnych państw – mówi mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik 18 DZ. Główne siły do udziału w manewrach z polskiej strony delegowała 21 Brygada Strzelców Podhalańskich.

W trakcie „Pumy’22” żołnierze działają w dzień i w nocy. Przećwiczyli już m.in. przeprawę przez rzekę San, doskonalili także umiejętności z zakresu medycyny pola walki, przeprowadzili likwidację skażeń. – Scenariusz ćwiczeń uwzględnia wnioski i doświadczenia płynące z wojny w Ukrainie. Staramy się aktualizować na bieżąco nasze procedury i wplatać je w scenariusze szkoleń – podkreśla rzecznik Żelaznej Dywizji.

W składzie 18 DZ szkolili się także żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy są w trakcie szkolenia specjalistycznego. Kilku z nich podczas manewrów otrzymało z rąk dowódcy 18 DZ rozkazy o powołaniu do zawodowej służby wojskowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: plut. Aleksander Perz; Kancelaria Premiera, st. szer. Sławomir Kozioł

dodaj komentarz

komentarze

~Dymek
1668083880
Niech ćwiczą im więcej potu na poligonie tym mniej krwi na polu walki ! Ale dlaczego rząd bez protestu naszych władz lokalnych i krajowych, umieszcza produkcję za granicą i w innych regionach kraju. Nie zamawia lub udaje że zamawia śladowe ilości najlepszego uzbrojenia jakie może i chce wykonać dawny okręg COP-u na czele z HSW S.A. w Stalowej Woli na Podkarpaciu ? Wielkie Kontrakty na uzbrojenie i amunicje które powinno być wytwarzane w Polsce i w naszym mieście przez zakład zbrojeniowy HSW - dawny Z-5 dziwnym trafem omijają je ... Jest tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości ja bym wolał aby przy ''ognisku niepodległości'' nasz Pan Prezydent Miasta, Starosta Powiatowy, Pan Poseł teraz wiceministrem, Pani Senator, Marszałek Województwa, Wojewoda i inni ważni oficjele z dumą powiedzieli ,,Mamy To,, powstanie Centrum Artyleryjskie Rząd Polski się zgodził ? Na Podkarpaciu właśnie kończy się bezrobocie : Pan Prezes Huty Stalowa podpisał wielki kontrakt na wiele lat, na tak wiele zamówień że właśnie będziemy wmurowywać kamień węgielny pod nowy zakład HSW S.A. II ... Będziemy budować nowe mieszkania na każdą kieszeń, drogi mosty wiadukty autostrad może już wystarczy, szybką kolej nad morze Czarne, lotnisko z pasem dla Herkulesów i z bazą dla Jankesów, Stalowa Wola przestanie się kurczyć, powstanie nowy szpital miejski z nowoczesnymi i klimatyzowanymi salami dla pacjentów, Hospicjum na 100 łóżek, Aquapark z lodowiskiem i inne cuda ale najpierw mieszkania i schrony dla mieszkańców ...
7A-B5-C6-4E

Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Invictus w zimowym stylu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wojenny bohater na szubienicy
Nowoczesna łączność dla armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Skromny początek wielkiej wojny
Tajna misja polskiej agentki
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Roszady personalne w PGZ-ecie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
Nowy szef CWCR
Lekcje z frontu
Cud w Trewirze
Bruksela przed szczytem
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Śnieg może być groźną bronią
Rakietowy szach
Szef MON-u w Brukseli
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwszy skok
Offset dla „Wisły”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zielone światło dla Barbary
Wojna o porządek świata
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Abramsy pod dobrą opieką
Dobrowolsi – czas start!
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Eurofightery znowu w Polsce
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Liban uznany za strefę działań wojennych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
„Avenger” na Monte Cassino
Zamiana po włosku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO