moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020

Twój głos się liczy! Weź udział w Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku i wybierz w internetowym głosowaniu najlepszy projekt. Wśród inicjatyw nominowanych do nagrody są m.in. obchody Roku Jana Kowalewskiego, kryptologa i bohatera wojny polsko-bolszewickiej oraz „Lista Ładosia”, publikacja odtwarzająca nazwiska Żydów, którym polski poseł pomógł wyrobić „paszporty życia”.

– Celem naszego plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą – mówi Elżbieta Lichocka, koordynator plebiscytu z Muzeum Historii Polski.

Do konkursu można zgłaszać takie projekty jak wystawy, portale internetowe, odkrycia archeologiczne, konferencje, przedsięwzięcia edukacyjne, filmy, gry, książki, audiobooki czy konkursy. Swoje propozycje przysyłają instytucje ogólnopolskie, środowiska polonijne, a także lokalne czy regionalne stowarzyszenia. W tym roku zgłoszono niemal dwieście projektów. – Zauważyliśmy, że w 2020 roku, w związku z pandemią koronawirusa, wiele wydarzeń odbywało się w sieci. Większość tegorocznych zgłoszeń dotyczy właśnie inicjatyw realizowanych w formie online – podaje koordynatorka plebiscytu.

REKLAMA

Konkurs MHP składa się z dwóch etapów. W pierwszym jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Szczerskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, wybrało po pięć projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” i „Edukacja”. W finałowej piętnastce znalazło się sporo inicjatyw związanych z wojskowością i historią wojen. O tym, kto ostatecznie zwycięży, zdecydują, w drugim etapie konkursu, internauci w głosowaniu online.

Od hetmana do marszałka

Wśród rekomendacji jurorów są dwa zgłoszenia z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku: otwarcie placówki oraz wystawa stała „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867–1935”. To pierwsza wystawa prezentująca całościowo postać marszałka i – jak zapewnia muzeum w Sulejówku – opowiadająca także o nieznanych faktach z życia Piłsudskiego. Organizatorzy zadbali również o przedstawienie kontekstu historycznego, zaprezentowali bowiem bogaty zestaw informacji o ówczesnej epoce.

Dwie nominacje otrzymał Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Warszawie. W kategorii „Wydarzenie” znalazła się publikacja „Listy Ładosia”. Była to pierwsza próba odtworzenia nazwisk posiadaczy dokumentów, które symbolicznie nazwano „paszportami życia”. O wystawienie fałszywych dokumentów (najczęściej paszportów latynoamerykańskich) dla 3262 Żydów starał się polski poseł w Szwajcarii Aleksander Ładoś. Według badań historyków 24–45 proc. Żydów mających „paszporty Ładosia” przeżyło Holokaust.
Druga nominacja dla Instytutu dotyczy wystawy „Zawołani po imieniu”. Opowiada ona o Polakach, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani za pomoc Żydom.

Internauci mogą zagłosować także na obchody 100-lecia II powstania śląskiego w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz obchody Roku ppłk. Jana Kowalewskiego, kryptologa, który złamał sowieckie szyfry przed Bitwą Warszawską. Z tej okazji Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zorganizowało m.in. pokój zagadek i słuchowisko „Zagadka Jana K.”.

Wśród wystaw nominowanych przez jury znalazła się nowa ekspozycja stała Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie „Skrzydła i ludzie XX wieku”. Można na niej obejrzeć np. unikatowe samoloty: PZL P.11c., Geest Moewe IV czy Messerschmitt Me 209, a także modele maszyn i silniki lotnicze.

Natomiast w kategorii „Edukacja” internauci mają do wyboru m.in.: internetowy serwis Polskiego Radia „Bitwa 1920” poświęcony starciu pod Warszawą z bolszewikami 15 sierpnia 1920 roku, wystawę online i film animowany „Hetman” opowiadające o życiu Stanisława Żółkiewskiego, jednego z najważniejszych wodzów Rzeczypospolitej, oraz grę internetową „The Crown – Korona Rzeczpospolitej” osadzoną w realiach XVI–XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej.

Czas na głosowanie

Na najlepsze projekty można głosować do końca sierpnia. Wystarczy wejść na stronę konkursu www.whr.muzhp.pl i wybrać po jednym projekcie z każdej kategorii. Zwycięzców plebiscytu poznamy w połowie września w pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie podczas uroczystej gali. Nagrodzeni otrzymają wówczas statuetki i dyplomy.

Plebiscyt organizowany jest po raz 14. W sumie zgłoszono do niego ponad tysiąc inicjatyw, a w głosowaniu online wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów. W zeszłym roku we wszystkich trzech kategoriach wygrały wydarzenia związane z historią wojen i wojskowości. W kategoriach: „Edukacja” – strona internetowa „Powstańcy Śląscy", „Wydarzenie” – obchody 100-lecia I powstania śląskiego, a za najlepszą wystawę internauci uznali ekspozycję „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”.

AD

autor zdjęć: Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


Przez sport do wojska!
 
Skok na głęboką wodę
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
OWŚ – betonowa wizja obrony
Nowy system naboru zmienia też armię
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Techniki linowe dla wybranych
UE o wspólnym bezpieczeństwie
HSW ma ofertę dla armii
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Afganistan. Czas wracać do domu
Niech żyje pamięć niezłomnych!
Emerytura wypłacana w … karmie
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Czołgi do ataku!
MSPO 2021 - serwis specjalny
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Szczyt NATO już w poniedziałek
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Pomnik prawdy o Katyniu
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa
W walce na dwa fronty – bez szans
Współpraca i walka w komunikacji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wybierz się na wojskowe studia
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
Defender, czyli innowacyjny obrońca
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Defendery. Innowacyjność w cenie
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
Czarna Dywizja świętuje
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Symulator dla kierowców ciężarówek
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
W jedynym słusznym kierunku
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierze bez testów z WF-u
Misja, w której stawką było życie
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
Kosmiczne technologie na MSPO
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
In the Only Right Direction
Nowe racje dla specjalsów
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Rzetelna informacja w cenie!
Ocalić od zapomnienia
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Do broni!
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Żołnierze wrócili do Polski
Course on Diplomacy
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Ćwierćwiecze AMW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO