moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy karabin z Tarnowa

Inżynierowie z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. opracowali na potrzeby jednostek powietrznodesantowych i żołnierzy wojsk obrony terytorialnej nową wersję karabinu maszynowego UKM 2000P. Broń oznaczona jako UKM 2020S jest mniejsza i lżejsza od swojej poprzedniczki, ale zachowała przy tym jej szybkostrzelność – do 900 strzałów na minutę. Karabin jest w fazie testów.

Od kilkunastu lat polska armia systematycznie przezbraja się z opracowanych pod koniec lat pięćdziesiątych karabinów PK kalibru 7,62 x 54 mm w broń zasilaną amunicją w natowskim standardzie 7,62 x 51 mm, czyli w produkowane przez Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. karabiny UKM 2000. Obecnie w jednostkach jest ich około 3700 sztuk, w trzech wersjach: piechoty – oznaczonych jako UKM 2000P, desantowych UKM 2000D oraz pokładowych UKM 2000C, które są na wyposażeniu m.in. kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Ostatni duży kontrakt na dostawę karabinów UKM 2000, Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło z ZM „Tarnów” w 2017 roku. Wówczas zamówiono dla jednostek operacyjnych oraz brygad wojsk obrony terytorialnej prawie 2500 sztuk UKM 2000P. Co istotne, kupiono wówczas ulepszoną wersję UKM 2000P. W broni, poprawionej zgodnie z sugestiami żołnierzy, zmodyfikowano m.in. iglicę i zespół amortyzatora mechanizmu odrzutowego, zamontowano lepszy tłumik płomienia oraz zainstalowano łoże ze zintegrowanymi szynami montażowymi.

REKLAMA

Teraz, na podstawie wniosków i doświadczeń zebranych przez ponad trzy lata użytkowania zmodyfikowanych UKM 2000P inżynierowie z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” opracowali nowy model UKM 2000P.

UKM 2020S, bo takie oznaczenie otrzymała broń, jest dedykowany dla jednostek powietrznodesantowych oraz wojsk obrony terytorialnej. Od modelu UKM 2000P różni się przede wszystkim gabarytami. Broń jest lżejsza (o około kilogram) i mniejsza (o kilkanaście centymetrów). Najważniejszą zmianą jest jednak skrócenie lufy. – Karabin będzie ukompletowany w dwie lufy – krótką i długą. Pierwsza będzie przeznaczona do działań o dużej manewrowości, czyli desantu, patrolu, rozpoznania. Druga, dłuższa lufa, o większej donośności i sile ognia, będzie wykorzystywana, gdy potrzebny będzie pełen potencjał bojowy karabinu maszynowego – wyjaśnia Damian Jarosz, kierownik działu konstrukcji mechanicznych w ZM „Tarnów”.

Krótka lufa ma mieć długość 440 mm, a druga, podobnie jak w modelu UKM 2000P, 540 mm. Co ważne, obie będą zapewniały podobną energię początkową pocisku – na poziomie 3000 J oraz równie zabójczą szybkostrzelność – na poziomie 900 strzałów na minutę.

Przedstawiciele tarnowskich zakładów podkreślają, że mimo modyfikacji i ulepszeń, UKM 2020S będzie w ok 90 proc. bazować konstrukcyjnie na zamówionej w 2017 roku wersji UKM 2000P. Dzięki temu wojsko nie tylko oszczędzi na jego logistyce, np. na częściach zamiennych czy serwisie, ale nie będzie musiało również dodatkowo szkolić jego celowniczych.

UKM 2020S jest obecnie testowany przez polską armię. W piątek, 16 kwietnia 2021 roku, z jego możliwościami na poligonie w Nowej Dębie mieli okazję zapoznać się żołnierze z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, wchodzącego w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Zakłady Mechaniczne Tarnów, PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1618767780
Wspaniała wiadomość. Chciałbym doczekać czasów, gdzie każdy żołnierz WP będzie posiadać nowoczesne oręże, nokto i indywidualny zestaw łącznośći. O nowoczesnych kamizelkach nie wspomnę. Każdy żołnierz, nawet kucharz. Co tam Narew, Wisła czy inna Harpia. Modernizacja od dołu. Pozdrawiam
3C-E9-ED-85

Kurs na dyplomację
 
Misje kształtują charakter
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Polska stawia na fregaty Miecznik
Nowy karabin z Tarnowa
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Sto sekund do zagłady
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Piekło Berlina
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
„Wolverine Strike” odpiera atak
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Nowe książeczki wojskowe
BME pod znakiem „Miecznika”
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
To było wyzwanie dla wszystkich
Nagroda nie tylko od dowódcy
Tygrysi zlot myśliwców
WOT szkoli snajperów
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
„Czajka” po udanej operacji
Pomoc w walce z dezinformacją
Course on Diplomacy
Bój o czarną perłę w koronie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
AFN znów w oktagonie
Śląskie salwy
Co ze sprawdzianem z WF?
Walka z niewidzialnym wrogiem
Afganistan. Czas wracać do domu
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Kuźnie oficerskich kadr
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Raki w Toruniu
Kwalifikacja? Może w czerwcu
MON robi zakupy amunicji
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczepimy się
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Jak wojsko walczy z pandemią
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
„Defender” dotarł do Europy
Specjalsi lądują w wodzie
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Kto otrzyma Buzdygana?
Wspólny wysiłek
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Rumuński „Scorpion Spring”
Kara śmierci za życie Zofii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO