moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odwiedź wrocławską AWL

„Dołącz do Akademii Liderów” – pod takim hasłem w czwartek odbędzie się dzień otwarty w Akademii Wojsk Lądowych. Zwiedzający będą mogli poćwiczyć w symulatorach i obejrzeć pokazy walk w bliskim kontakcie. Akademickie Centrum Kultury zaprasza też na uroczysty capstrzyk i inscenizację scen z wybuchu powstania listopadowego.

To będzie druga w tym roku okazja, by odwiedzić wrocławską Akademię Liderów. Pierwsze takie wydarzenie odbyło się w marcu. Teraz Dzień Otwarty odbędzie się w najbliższy czwartek w godzinach od 9.00 do 12.30. W jego organizację włączyli się sami podchorążowie – 60 z nich będzie oprowadzało zwiedzających po trasie z licznymi atrakcjami. – W wydarzenie będą też zaangażowani nasi instruktorzy i wykładowcy oraz sami studenci-członkowie uczelnianych organizacji – mówi por. Roksana Trawka, rzecznik prasowy Akademii Wojsk Lądowych. I zapewnia, że atrakcji tego dnia na pewno nie zabraknie.

Na placu apelowym zostaną zorganizowane m.in. stoiska poszczególnych wydziałów, gdzie będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat oferty edukacyjnej AWL, zarówno dla kandydatów na żołnierzy jak i osób, które chcą podjąć studia cywilne. Swoją działalność będą prezentować też przedstawiciele kół naukowych i sportowych oraz sekcji dla podchorążych. To także okazja do porozmawiania ze studentami wojskowymi, którzy działają w sekcjach, m.in.: strzeleckiej, szkoleń wysokogórskich czy inżynierii wojskowej.

Wrocławska Akademia pochwali się także sprzętem i wyposażeniem, z którego podczas szkolenia korzystają podchorążowie. Chodzi tu o najnowocześniejsze symulatory i trenażery, wspomagające proces szkolenia na przykład symulator KTO Rosomak „Aster”. Pozwala on na prowadzenie ćwiczeń zgrywających załogi i drużyny plutonu w wirtualnym środowisku, w różnych warunkach taktycznych, terenowych oraz atmosferycznych.

Chętni spróbują sił w symulatorze „Jaskier”, na którym kierowcy KTO Rosomak uczą się i doskonalą umiejętności prowadzenia tego opancerzonego wozu. Wrocławska Akademia posiada najbardziej rozbudowaną wersję tego urządzenia. Jest ono nie tylko wierną kopią przedziału kierowcy, ale dodatkowo kabina symulatora zamontowana jest na ruchomej platformie, dzięki czemu wiernie odtwarza ruchy pojazdu podczas jazdy w zróżnicowanym terenie.

Przedstawiciele Akademii podzielą się wiedzą na temat zasad działania taktycznego symulatora VBS3, który umożliwia wirtualne szkolenie dowódców do szczebla kompanii w kierowaniu walką, we wszystkich rodzajach działań taktycznych i w dowolnych warunkach środowiska pola walki, także we współdziałaniu z innymi rodzajami wojsk – artylerią, lotnictwem, logistyką, wojskami inżynieryjnymi.

Poza prezentacją bazy i urządzeń szkoleniowych AWL, na zwiedzających mają czekać specjalne pokazy. Podchorążowie z Sekcji Działań Wysokogórskich zaprezentują budowę mostu linowego i techniki jumarowania, a wojskowi studenci z Sekcji Działań Nieregularnych: pokażą elementy medycyny pola walki i elementy taktyki lekkiej piechoty. Goście obejrzą pokazy Sekcji Walki w Bliskim Kontakcie oraz wezmą udział w strzelaniu paintballowym i ASG.

Na Dzień Otwarty do AWL powinni przyjść szczególnie ci, którzy myślą o podjęciu studiów wojskowych we wrocławskiej Akademii. Będą mieli rzadką okazję, by zobaczyć jak wygląda egzamin sprawności fizycznej. Na hali sportowej podchorążowie zaprezentują poszczególne konkurencje wchodzące w skład egzaminu wstępnego, m.in. podciąganie na drążku czy bieg wahadłowy. Zainteresowanym instruktorzy udzielą rad, jak najlepiej przygotować się do testu z wychowania fizycznego.

Zwiedzanie Akademii zakończy się o 12.30. Ale nie będzie to koniec atrakcji, jakie dla zwiedzających przygotowuje na ten dzień AWL. – O godzinie 16.00, będzie można wziąć udział w uroczystym, pełnym atrakcji, capstrzyku organizowanym z okazji Dnia Podchorążego. Grupa Teatralna Akademickiego Centrum Kultury oraz Sekcja Rekonstrukcji Historycznej zaprezentują m.in. inscenizację scen z wybuchu powstania listopadowego – mówi por. Trawka.

Podczas uroczystości zostanie symbolicznie przekazana słuchaczom władza w Akademii, którzy na czas obchodów będą honorowo sprawować funkcje rektora-komendanta uczelni, oficera dyżurnego i jego pomocnika oraz dowódców pododdziałów. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych.

Frekwencja na dniu otwartym już teraz zapowiada się bardzo wysoka. Swój udział zadeklarowało ponad 1300 osób. Ci, którzy myślą o odwiedzinach w murach Akademii muszą się zapisać, wysyłając email na adres promocja@awl.edu.pl lub telefonicznie pod nr 261-658-185 lub 261-658-053

Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki powstała w październiku 2017 roku z przekształcenia Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Kształci kandydatów na oficerów na czterech kierunkach (dowodzenie, logistyka, zarządzanie, inżynieria bezpieczeństwa) oraz studentów cywilnych na trzech kierunkach (bezpieczeństwo narodowe, inżyniera bezpieczeństwa i zarządzanie). W tym roku studenci cywilni rozpoczęli naukę na nowej specjalności bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Wrocławska Akademia kształci też podchorążych korpusu medycznego oraz przyszłych podporuczników w ramach studium oficerskiego (także na potrzeby wojsk obrony terytorialnej). Uczelnia oferuje studia podyplomowe oraz posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu oraz doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Dodatkowo prowadzone są tu różnego rodzaju kursy dla żołnierzy (kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia kadr rezerwy).

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Podwodne centrum przyszłości
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
Afganistan: powrót do domu
Desantowanie z transportowego giganta
Wisła i Narew w Sejmie
Żołnierze bez testów z WF-u
Podwodne rozpoznanie i ratunek
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Ankona – bitwa po polsku
Abrams – czołg z najwyższej półki
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wilki znów na Mazurach
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Szczyt NATO już w poniedziałek
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Zginęli, bo byli Polakami”
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Sukcesy żołnierzy na AFN
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Psy (w) WOT
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Pancerniacy ruszają na Łotwę
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Combining Two Worlds
Kurs na dyplomację
Rusza PKW Islandia
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polak najlepszym podoficerem NATO
Kontyngent do zmiany
Lufy prosto z Huty
Course on Diplomacy
Stalowy człowiek
Grot – rozwojowa konstrukcja
Plany WB Group
Nowe książeczki wojskowe
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Klauzula: ściśle tajne
Kat warszawskiego getta przed sądem
Co ze sprawdzianem z WF?
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Misja, która zmieniła polską armię
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO