moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorążowie AWL-u trenują już w strzelnicy kontenerowej

Kosztowała 2 miliony złotych, ale zdecydowanie podniosła jakość strzeleckiej edukacji. Od miesiąca podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu szkolą się w nowej strzelnicy kontenerowej. Umożliwia ona naukę prowadzenia ognia w ruchu, indywidualnie lub w parach. Czym jeszcze różnią się te zajęcia od prowadzonych na strzelnicy garnizonowej?

– Dzięki nowej strzelnicy stworzyliśmy warunki do prowadzenia między innymi kursów "BLOS", czyli bezpiecznego posługiwania się bronią – mówi ppłk dr Mariusz Ratajczyk, kierownik Zakładu Teorii i Praktyki Strzelań AWL. Dodaje, że podczas takich zajęć chodzi o zmianę podejścia do systemu szkolenia ogniowego i zasad bezpiecznego posługiwania się bronią.

 

W nowej strzelnicy ogień może prowadzić jednocześnie dwóch żołnierzy. Mogą strzelać maksymalnie z 25 metrów do wyświetlanych tarcz lub sylwetek przeciwnika ukazujących się podczas krótkich projekcji filmowych. Kulochwyt pełni bowiem funkcję ekranu, na którym za pomocą komputera i projektorów można pokazać najrozmaitsze sytuacje taktyczne w terenie lub w budynkach. Oczywiście, szkolący się mogą strzelać z pozycji leżącej, klęczącej oraz stojącej. Ale najważniejszą zaletą tego rodzaju obiektu jest możliwość prowadzenia strzelań sytuacyjnych w ruchu. To właśnie trenowali na początku marca podchorążowie drugiego rocznika, którzy w przyszłości trafią do wojsk aeromobilnych. Przemieszczając się w parach lub pojedynczo prowadzili ogień z karabinka oraz pistoletu. Zajęcia prowadził kpt. Wojciech Cholewka, wykładowca Zakładu Teorii i Praktyki Strzelań.

St. szer. pchor. Przemysław Michalewski, który już dwa razy ćwiczył w nowym obiekcie, przekonuje, że możliwości, jakie daje strzelnica kontenerowa podnoszą nie tylko jakość szkolenia, ale też wpływają na atrakcyjność zajęć. – Szczególnie ciekawe są strzelania sytuacyjne, gdy na ekranie nagle pojawia się jakaś postać lub dochodzi do nieoczekiwanej sytuacji. Strzelający musi więc być maksymalnie skupiony i wykazywać się dużym refleksem – zauważa podchorąży.

Mł. chor. Wojciech Gładysz, który jest operatorem strzelnicy, przekonuje, że obiekt jest nie tylko nowoczesny, ale także funkcjonalny. Nie trzeba podchodzić do tarcz, aby zliczyć punkty czy sprawdzić miejsca trafień. System na monitorze operatora strzelnicy pokazuje od razu miejsce każdego trafienia i automatycznie sumuje punkty. – Oprócz wyposażenia, które jest pomocne w szkoleniu, są jeszcze rozwiązania poprawiające warunki, w jakich są prowadzone kursy – wyjaśnia podoficer. Chodzi między innymi o systemy ogrzewania, klimatyzacji czy wentylacji. Dodatkowo, strzały oddawane w kontenerach są ledwo słyszalne na zewnątrz, co pozwala na prowadzenie zajęć również w nocy. Jest to istotne, bo wokół koszar powstały osiedla, których mieszkańcy skarżyli się na hałas.

Film: Bogusław Politowski/polska-zbrojna.pl

Strzelnica kontenerowa to obiekt mobilny więc w razie potrzeby można ją przewieźć w dowolne miejsce, na przykład na poligon w pobliże ćwiczących wojsk. W AWL-u strzelnica stoi nieopodal budynku, w którym mieści się „Śnieżnik”, czyli urządzenie szkolno-treningowe do broni strzeleckiej. Takie usytuowanie pozwoliło stworzyć zintegrowany system nauczania ogniowego. Przygotowanie zajęć ułatwia też to, że niedaleko znajdują się magazyny, z których pobierana jest broń i amunicja potrzebna do zajęć.

Obiekt jest nowoczesny, ale zasady strzelania obowiązują takie same jak na strzelnicy tradycyjnej. Jest kierownik strzelania prowadzący zajęcia, amunicyjny, który wydaje naboje. Padają też te same komendy.

Chociaż AWL dysponuje strzelnicą kontenerową, nie zrezygnował ze szkoleń prowadzonych na garnizonowej strzelnicy. Tak jak dotychczas, studenci akademii mogą z niej korzystać tylko trzy dni w tygodniu. To dlatego, że zajęcia tu mają również żołnierze wszystkich jednostek i instytucji z Wrocławia. – Strzelnica garnizonowa jest dobra do nauki podstaw strzelectwa, ale szkolenie bardziej zaawansowane lepiej jest prowadzić na strzelnicy kontenerowej – tłumaczy ppłk Ratajczyk.

Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu podpisała umowę na zakup mobilnej strzelnicy kontenerowej 16 sierpnia 2018 roku. Obiekt o wartości 2 mln zł wyprodukowały Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~ziomek4fun
1553672700
pan kapitan ma nieregulaminowo przystrzyżoną brodę, a podchorążowie strzelają w nieregulaminowych rękawiczkach i kamizelkach. Kto ich dopuścił do strzelania ja się pytam ?? Przecież to łamania zasad bezpieczeństwa !!!
1E-B0-4B-35

Ostatnia droga Pileckiego
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
WAM wraca po latach
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Piedimonte – samobójcza misja
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cień atomowej zagłady
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polki pobiegły po srebro!
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Ryś” z laserem
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Po śladach polskich bohaterów
Pokazali bojowego ducha
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Pierwsza Drużyna” na start
Przysięga w Limanowej
Układ nerwowy Mieczników
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Podróż po AWACS-ie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nie szpital, a instytut
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Grand Quadriga ‘24”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO