moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lotnicy morscy przewozili płuca do przeszczepu

Płuca do przeszczepu oraz ekipę specjalistów od transplantacji przerzuciła dziś z Wrocławia do Poznania załoga Bryzy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Na organ pobrany na Dolnym Śląsku czekała 50-letnia pacjentka. W tym roku była to już czwarta tego typu akcja z udziałem lotnictwa morskiego.


O pomoc zwróciło się wczoraj po południu do lotników Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii z Poznania. Dziś wczesnym rankiem z bazy w Gdyni wystartował samolot Bryza, który skierował się do Wrocławia. Jednocześnie z poznańskiego szpitala wyruszyła na Dolny Śląsk ekipa specjalistów, którzy mieli pobrać organ do przeszczepu. Pierwszą część trasy pokonali samochodem. Potem zaczął się już wyścig z czasem. – Od momentu pobrania płuc do ich przeszczepu nie może minąć więcej niż sześć godzin. Dlatego o pomoc w transporcie z powrotem do Poznania poprosiliśmy wojsko – wyjaśnia Justyna Bałazy z wielkopolskiej placówki.

Bryza z personelem medycznym na pokładzie wystartowała o godzinie 9:29. Niespełna 40 minut później wylądowała na lotnisku w poznańskich Krzesinach. – Pogoda była dobra, więc lot przebiegł bez najmniejszych zakłóceń – informuje kpt. pil. Marek Buczek, dowódca załogi samolotu. Na przeszczep czekała 50-letnia pacjentka. – Operacja potrwa około pięciu godzin. Prowadzona jest pod kierunkiem prof. Wojciecha Dyszkiewicza i doc. Cezarego Piwkowskiego – tłumaczy Justyna Bałazy i dodaje, że to czwarte tego typu przedsięwzięcie realizowane w poznańskim Centrum. – Za każdym razem o pomoc w transporcie prosiliśmy wojsko. I zawsze współpraca układała się znakomicie – dodaje.



Dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej był to czwarty w tym roku lot z organem do przeszczepu. Ostatni lotnicy morscy wykonywali na rzecz Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie. Podobne misje realizują od lat. Wykorzystują do nich zarówno samoloty Bryza, jak i śmigłowce ratownicze: Mi-14PS i W-3RM Anakonda.

Na tym jednak nie koniec. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jako jedyna formacja w kraju utrzymuje ciągłą gotowość do prowadzenia z powietrza działań ratowniczych i poszukiwawczych na polskich wodach Bałtyku. Załogi śmigłowców pełnią całodobowe dyżury – do niedawna w Gdyni i Darłowie, teraz ze względu na braki sprzętu już tylko w drugiej z tych lokalizacji. – W ciągu ostatnich 24 lat podczas akcji na morzu nasi lotnicy uratowali 318 osób – informuje kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik gdyńskiej brygady. Ostatnia akcja została przeprowadzona 4 listopada. W nocy załoga śmigłowca Anakonda podjęła z promu ciężarną Szwedkę, która uskarżała się na silne bóle brzucha. Statek znajdował się 70 kilometrów na północ od Łeby. Kobieta trafiła do szpitala w Gdyni.

Podczas dzisiejszej akcji załogę Bryzy tworzyli: kpt. pil. Marek Buczek (dowódca), ppor. pil. Kamil Bajszczak (drugi pilot), st. bosm. Henryk Gamrot (technik pokładowy).

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


Odbudowa obrony cywilnej kraju
 
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Podejrzane manewry na Bałtyku
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Świat F-35
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
BWP-1 – historia na dekady
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Flyer, zdobywca przestworzy
Drukowanie dronów
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Strażnicy polskiego nieba
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Policjanci w koszarach WOT
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Podróż w ciemność
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Bezpieczniejsza Europa
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Śmierć gorsza niż wszystkie
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Pierwsze oficerskie gwiazdki
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
„Różycki” zwodowany
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Święto sportów walki w Warendorfie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Kajakami po medale
Broń przeciwko wrogim satelitom
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Inwestycja w żołnierzy
Pracowity pobyt w kosmosie
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Dzieci wojny
Planowano zamach na Zełenskiego
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Wypadek Rosomaka
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Czarna Pantera celuje
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Pancerny kot w polskim wojsku
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Ewakuacja Polaków z Izraela
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Ratownik w akcji
Wyższe stawki dla niezawodowych
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
The Power of Infrastructure
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Prezydent na wschodniej granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO