moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W hołdzie żołnierzom wyklętym

1 marca, w ramach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wziął udział w uroczystości uczczenia pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego - ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956.



- Jesteśmy przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To miejsce symboliczne, pokazujące że wielu z Żołnierzy Wyklętych nie ma swoich grobów, nie wiemy gdzie są pochowani – przypominał minister Tomasz Siemoniak.

- Dobrze, że dziś tutaj są i kombatanci, i młodzież. Z roku na rok staramy się coraz bardziej podkreślać pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Kolejne szczątki są odkrywane. Wczoraj w Belwederze miała miejsce wzruszająca uroczystość – przedstawiono nazwiska kolejnych zidentyfikowanych osób, w tym żołnierzy i marynarzy. Będziemy podejmowali kolejne inicjatywy, aby upamiętniać tych bohaterów – zadeklarował minister Siemoniak. – Oni są ważni także dla dzisiejszych żołnierzy i dla Wojska Polskiego jako ci, którzy niezłomnie dochowywali wierności przysiędze i Rzeczypospolitej - podkreślił minister.

Uroczystość, z udziałem wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych, odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Oddając hołd Żołnierzom Wyklętym minister Tomasz Siemoniak, w imieniu resortu obrony narodowej, złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Hołd żołnierzom II konspiracji oddały także delegacje władz państwowych, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, środowisk kombatanckich, władz miasta, organizacji społecznych i młodzież szkolna. Odbyła się również uroczysta zmiana warty oraz defilada wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych uczestniczących w zbiórce.

***
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzonym corocznie 1 marca świętem, poświęconym pamięci uczestników powojennego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Został ustanowiony oficjalnie jako święto państwowe na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. W preambule do ustawy napisano, że święto ustanawia się „W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu (…)”.
Data święta – 1 marca – nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

Źródło: mon.gov.pl

red. PZ

autor zdjęć: mon.gov.pl

dodaj komentarz

komentarze


Strzelcy wyborowi muszą się lubić
NATO i USA o Iranie
Biało-czerwona na Monte Cassino
Wsparcie ma znaczenie
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Polsko-estońska współpraca
Od indeksu do munduru
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Miłość od pierwszego wejrzenia
Groźny incydent w Libanie
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Marsz prawdę ci powie
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Bez zmian w emeryturach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ochrona lasu dla obronności
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Symbol skupiający wiele znaczeń
Równanie z „Iksem”
Bez patosu o misjach
SAFE dla Tarczy Wschód
SAFE dla marynarki
Początek wielkiej historii
Adaptacja i realizm
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Podziemny szpital na trudne czasy
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Blizny, których nie widzimy
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Wypadek w PKW UNIFIL
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Roboty saperskie bez tajemnic
Czerwieńsze będą…
Polsko-kanadyjska współpraca
SAFE – czas kontraktów
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Sprawdzian na Bornholmie
Syndrom Karbali
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Kraków zaprosił weteranów
Od cyberkursu po mundurówkę
Przed misją w Rumunii
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Tu nie ma miejsca na błędy
Specjalsi: mała, wielka siła
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Leopardy 2PL na podium
Ślady, których nie widać
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Tatuaże pod mundurem
Generał z cienia
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Pierwsze umowy z SAFE
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Drony z SAFE
„Wulkan” w programie „Ratownik”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO