Wsparcie inżynieryjne

Mamy zaszczyt oddać w Państwa ręce najnowszy numer „Przeglądu Sił Zbrojnych”. Na temat przewodni tego wydania kwartalnika wybraliśmy, nie bez przyczyny, szeroko rozumiane wsparcie inżynieryjne. Jeszcze dekadę temu słowem, które dominowało w analizach przyszłego pola walki, był odmieniany przez wszystkie przypadki termin robotyzacja. Eksperci prześcigali się w tworzeniu wizji nowoczesnej armii, w której żołnierzy zastąpią w działaniach bojowych roboty.

W dużej mierze to się sprawdziło, gdyż stopień automatyzacji najnowszego sprzętu i uzbrojenia jest ogromny. Pomijając zautomatyzowane systemy wsparcia dowodzenia, siły zbrojne na całym świecie w coraz większym stopniu są nasycane różnego typu bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz lądowymi i morskimi robotami. Jednak konflikt w Ukrainie pokazał, jak bardzo mylili się ci, którzy wieścili koniec wojen rodem z XX wieku, w których naprzeciw siebie staną nie roboty, lecz czołgi, a piechocie przyjdzie walczyć w okopach, często na bagnety i saperki.

Trwające już trzeci rok zmagania w Ukrainie przypomniały wielu osobom, że nowoczesna armia musi dysponować nie tylko technologiami z XXI wieku, lecz także wiedzą i umiejętnościami wykorzystywanymi przez stulecia, czyli zaawansowanymi technikami inżynieryjnymi, tzn. znać na przykład zasady: budowy umocnień i fortyfikacji, które zatrzymają działania przeciwnika na danym kierunku; maskowania posiadanego sprzętu i uzbrojenia, bo atak z powietrza może nastąpić w każdej chwili; stawiania zapór minowych i inżynieryjnych oraz budowania tymczasowych przepraw i mostów.

Swoją wiedzą w dziedzinie wsparcia inżynieryjnego podzielili się z naszymi Czytelnikami m.in. płk Andrzej Oleksa, ppłk mgr inż. Piotr Pytel, ppłk mgr inż. Mariusz Dobruchowski, ppłk dr Damian Zalewski, mjr Łukasz Doliński, ppor. Karol Bińkowski i ppor. Izabela Dąbrowska.

Poza tym szczególnej uwadze Czytelników chciałbym polecić artykuł ppłk. Grzegorza Kielara na temat kampanii dardanelskiej, ppłk. mgr. inż. Macieja Paula o ekonomicznym wymiarze WOT, Jacka Bilskiego o armatohaubicy PzH 2000, dr. Jacka Raubo o Morzu Czerwonym i dr. Roberta Czuldy o wąskich gardłach transportu morskiego.

Życzę przyjemnej lektury!

REKLAMA

Krzysztof Wilewski, redaktor wydawniczy „Przeglądu Sił Zbrojnych”





Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO