moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Nasza Biało-Czerwona

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Sejm ustanowił je w 2004 roku m.in. na pamiątkę polskich wojsk zdobywających Berlin.

Ten dzień ma również przypominać o niepodległości Polski i pochodzeniu naszych narodowych barw. Biel i czerwień związane są z kolorami XVI-wiecznego herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od polskiego Orła oraz litewskiej Pogoni, czyli rycerza galopującego na koniu, a czerwień od tła tarcz herbowych.

Dziś przedstawicielstwa dyplomatyczne, cywilne lotniska i kapitanaty portów oprócz biało-czerwonej flagi używają też flagi z polskim godłem. Pojawia się ona także w siłach zbrojnych. Bandera wojenna Marynarki Wojennej to biało-czerwona flaga z godłem zakończona trójkątnymi językami. Podobna do niej jest flaga Ministra Obrony Narodowej, na której znajduje się także kotwica skrzyżowana z lufą armatnią. Natomiast na fladze lotnisk wojskowych widnieje orzeł i lotnicza szachownica.

Fot.: Jarosław Wiśniewski, Marian Kluczyński, Studio Iwona ISW, Artur Weber, Bogusław Politowski, Dariusz Kudlewski, Karolina Prymlweicz, Radosław Pioch, Michał Niwicz
Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO