moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Wykład „Generał Elżbieta Zawacka (1909–2009). Życie i działalność”

Wykład poświęcony życiu i działalności generał Elżbiety Zawackiej wygłosi dr Katarzyna Minczykowska, historyk oraz wiceprezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Archiwum Pomorskiego Armii Krajowej i Wojskowej Służby Polek w Toruniu.
Wykład odbędzie się 18 grudnia br. o godz. 17.00 w Domu Polskim w Bydgoszczy przy ul. Grodzkiej 1. Wstęp wolny.

Gen. prof. dr hab. Elżbieta Zawacka była żołnierzem ZWZ – AK, emisariuszką z okupowanej Warszawy do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, jedyną kobieta wśrod 316 cichociemnych. Stała się prawdziwą legendą kurierów w okupowanej Europie. Jej najsłynniejszy rajd wiódł przez Niemcy, Austrię, Francję i Hiszpanię do Anglii.W latach 1939–1945, posługując się fałszywymi dokumentami, przekraczała granice ponad sto razy, przenosząc pieniądze, wiadomości i meldunki.
Mianowana w październiku 1944 r. kapitanem (rozkaz dowódcy AK) i majorem (rozkaz Naczelnego Wodza), została awansowana w 1996 r. na podpułkownika, w 1999 r. na pułkownika, a w 2006 otrzymała stopień generała brygady. Dwukrotnie odznaczano ją Orderem Wojennym Virtuti Militari kl. V, pięcioktotnie zaś Krzyżem Walecznych. Uhonorowano ją również  Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Orła Białego. W 2005 r. została odznaczona brytyjską Odznaką Weterana.
Elżbieta Zawacka była drugą – po Marii Wittek – kobietą w polskiej armii ze stopniem generała.

Na zdjęciu Elżbieta Zawacka w 1943 r.

Źródło:http: www.zawacka.pl.


Podróż po AWACS-ie
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu PolskiegoMinisterstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO