moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ONZ daje Francuzom zielone światło

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie poparła francuską operację militarną przeciwko malijskim islamistom. Do afrykańskiego kraju Francja wyśle w najbliższych dniach 2500 żołnierzy. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wyraził nadzieję, że interwencja pozwoli przywrócić w Mali porządek konstytucyjny.


Francuzi zdecydowali się na wkroczenie do Mali, gdy islamiści kontrolujący północ tego kraju ruszyli na południe, w kierunku garnizonowego miasta Mopti i Sevare, gdzie jest ważne lotnisko. Istniała obawa, że wkroczą do malijskiej stolicy Bamako.

Pierwszą akcją Francuzów podczas operacji „Serwal” był atak lekkich maszyn Gazelle z 4 Pułku Śmigłowców Sił Specjalnych na wrogą kolumnę w okolicy Mopti. W piątek śmigłowce pociskami kierowanymi HOT i ogniem z 20-milimetrowych działek zniszczyły cztery pojazdy. Podczas tej misji śmiertelnie ranny został jeden z francuskich pilotów.

Tego samego dnia ze stolicy Czadu Ndżameny samoloty transportowe C-130 i C-160 przewiozły do Bamako 200 żołnierzy z 21 Pułku Piechoty Morskiej i 1 Pułku Cudzoziemskiego Kawalerii. Do stolicy Mali przybyli z Francji również wojskowi z 2 Pułku Piechoty Morskiej. W Bamako i w Mopti rozmieszczono 750 francuskich żołnierzy, ale ich liczba w najbliższych dniach zwiększy się do 2500.

W nocy z 11 na 12 stycznia stacjonujące w Ndżamenie myśliwce Mirage 2000D, wsparte przez latające cysterny C135F, rozpoczęły naloty na bazy islamistów na północy Mali, m.in. w Gao i Kidal. Do znajdujących się w stolicy Czadu 6 Mirage 2000D i 2 rozpoznawczych Mirage F1CR dołączyły 4 Rafale i dwa C135F.

Dzięki francuskiemu wsparciu lotniczemu miejscowej armii udało się odbić miasto Konna. Niemniej jednak islamiści nie zamierzają składać broni i zajęli 14 stycznia inną miejscowość, Diabaly na zachodzie Mali. Poza francuskim pilotem w walkach zginęło 11 malijskich żołnierzy. Straty islamistów szacowane są na ponad stu zabitych.

Francuską operację wsparła Wielka Brytania, która udostępniła na jej potrzeby dwa strategiczne samoloty transportowe C-17 Globemaster III. Pomoc logistyczną obiecały Dania i USA.

Politycy francuscy chcą, by jak najszybciej do walki z islamistami włączyli się żołnierze z państw zachodnioafrykańskich. W grudniu 2012 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ zaakceptowała zbrojną interwencję w Mali pod auspicjami Unii Afrykańskiej. Wziąć ma w niej udział około 3 tys. żołnierzy. Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius podał, że 600 będzie z Nigerii, po 500 z Nigru, Togo, Burkina Faso i Senegalu, a 300 z Beninu. Równocześnie kilkuset wojskowych instruktorów z Unii Europejskiej wyszkoli kilka batalionów armii malijskiej. Jednak czas potrzebny na trening, warunki klimatyczne i problemy z pieniędzmi powodowały, że operacja przeciwko islamistom miała rozpocząć się dopiero we wrześniu.

W nowej sytuacji szefowie sztabów obrony członków Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej zamierzają przyspieszyć rozmieszczanie swych oddziałów w Mali. Prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że oczekiwane są one w ciągu tygodnia. Zależy na tym Francuzom. – Jeśli Francuzi wyślą tam wojska, czego chcą uniknąć, to pozostaną w tej wojnie na długo. Dlatego chcą prowadzić operacje powietrzne, tak żeby działania lądowe prowadziły wojska państw zachodnioafrykańskich – komentował dla portalu polska-zbrojna.pl Wojciech Jagielski, dziennikarz PAP i wieloletni korespondent z objętych wojną krajów Afryki.

Kryzys w Mali rozpoczął się na początku 2012 r. wraz z rebelią Tuaregów, którzy postanowili stworzyć na północy Mali niepodległe państwo – Azawad. Powstańcy opanowywali kolejne miejscowości przy słabym oporze armii rządowej. Wykorzystując chaos po wojskowym puczu w marcu 2012 r., w którym obalono prezydenta, przejęli kontrolę nad północą kraju. Jednak w następnych miesiącach zwolennicy niepodległości znaleźli się w defensywie, a w siłę urosły organizacje islamistów głoszących hasła dżihadu i marzących o stworzeniu saharyjskiego kalifatu.

Źródła: BBC News, defense.gouv.fr, Reuters

 


O interwencji w Mali czytaj też:

 
Mali to misja dla
żandarmów lub komandosów
  Polskie wojsko w Mali?
     
 
ONZ daje Francuzom zielone światło   NATO za interwencją francuską w Mali
     
 
Londyn wspiera interwencję w Mali  

Francuska interwencja w Mali.
MSZ popiera

wr

autor zdjęć: Ministère de la Défense

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Wojna na detale
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strażacy ruszają do akcji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Charge of Dragon
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sprawa katyńska à la española
Barwy walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
SOR w Legionowie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto stołecznego garnizonu
Gunner, nie runner
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Front przy biurku
Pod skrzydłami Kormoranów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zachować właściwą kolejność działań
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kolejne FlyEle dla wojska
Kadisz za bohaterów
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO on Northern Track
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO