moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Operacja „Horyzont”: WOT wspiera ochronę infrastruktury krytycznej

21 listopada 2025 r. rozpoczęta została operacja pk. „Horyzont”, realizowana przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy ze służbami podległymi MSWiA. Jej celem jest zwiększenie ochrony kluczowych elementów infrastruktury krytycznej, w tym szlaków komunikacyjnych i węzłów transportowych, w odpowiedzi na wzrost ryzyka działań dywersyjnych i prób destabilizacji.

Trzon sił wydzielonych do operacji stanowią Wojska Obrony Terytorialnej, których rozproszona struktura, znajomość terenu i gotowość do natychmiastowego działania umożliwiają skuteczne rozmieszczenie patroli i punktów obserwacyjnych w miejscach wskazanych przez służby bezpieczeństwa. WOT realizuje zadania z wykorzystaniem nowoczesnych środków rozpoznania, systemów optoelektronicznych oraz bezzałogowych statków powietrznych, zapewniając pełniejsze pokrycie terenu i sprawniejszą wymianę informacji z pozostałymi służbami.

Zgodnie z Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 20 listopada 2025 roku oraz Decyzją Ministra Obrony Narodowej wydaną w celu wykonania Postanowienia, Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej zostaną użyte do pomocy oddziałom i pododdziałom Policji do 28 lutego 2026 roku

W ramach rozpoczynającej się operacji, na mocy art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, żołnierze będą wspierać działania Policji w zakresie m. in. zabezpieczenia bezpieczeństwa szlaków komunikacyjnych oraz obiektów infrastruktury krytycznej. Typowania miejsc newralgicznych dla systemu bezpieczeństwa państwa, które będą rejonem działania żołnierzy, dokonują odpowiednie służby.

Na czas wsparcia Policji żołnierze mają takie same uprawnienia jak policjanci i mogą stosować te same środki co Policja, o ile jest to konieczne do wykonania zadań mandatowych m.in. uprawnienia opisane w art. 15 i 16 ustawy, czyli m.in. możliwość legitymowania, zatrzymywania i użycia środków przymusu bezpośredniego .

Operacja nie wpływa negatywnie na proces szkolenia Sił Zbrojnych — część realizowanych zadań stanowi jednocześnie element doskonalenia procedur i współdziałania między instytucjami bezpieczeństwa. Szczególny nacisk kładziony jest na działania w warunkach nocnych oraz w rejonach o utrudnionej obserwacji, w których nowoczesne technologie zwiększają skuteczność wykrywania potencjalnych zagrożeń.

Obecność żołnierzy w terenie ma wzmacniać bezpieczeństwo obywateli i zapewniać stabilność funkcjonowania państwa, w tym dostępność transportu oraz ciągłość procesów gospodarczych zależnych od infrastruktury krytycznej. Działania operacji prowadzone są w sposób transparentny, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i właściwej koordynacji instytucjonalnej.

Bezpieczeństwo państwa to wspólna odpowiedzialność służb, wojska oraz obywateli. Zachęcamy do zgłaszania podejrzanych zdarzeń właściwym instytucjom i korzystania wyłącznie z oficjalnych źródeł informacji.

Tekst: Zespół prasowy DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Generał z cienia
Bez zmian w emeryturach
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Marsz prawdę ci powie
Powitanie F-35 z Polską
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Nowy Grot zatwierdzony
Hegseth odznaczył polskiego generała
Jego ofiara – nasza pamięć
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Czerwieńsze będą…
Husarze dla mieszkańców Polski
Koszykarskie widowisko
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Biało-czerwona na Monte Cassino
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Równanie z „Iksem”
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Studia z obrony granic
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wielka gra na ukraińskim froncie
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Litwini z polskimi Gromami
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śmierć w sercu Azji
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Od eksperymentu do elity NATO
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Wsparcie ma znaczenie
Polski wkład w operację „Overlord”
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Natowskie manewry na Bałtyku
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Drugi dom efów
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Kraków zaprosił weteranów
Groźny incydent w Libanie
Za sterami Husarza
Merops nad Ustką
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Sojusz kontra drony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO