moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rajd pamięci

Ideą tej inicjatywy jest upamiętnienie poległych podczas służby na misjach. Ich groby, rozsiane po całej Polsce, odwiedzają wiosną uczestnicy Rajdu Motocyklowego Weteranów. Mogą w nim wziąć udział żołnierze, pracownicy resortu obrony, funkcjonariusze służb mundurowych oraz cywile. Ale uwaga, zapisy tylko do piątku!

 3. Rajd Motocyklowy Weteranów/11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Zdjęcie ilustracyjne.

Dołącz do nas i oddaj hołd tym, którzy służyli ojczyźnie – zachęca organizator rajdu – Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. W imprezie tej mogą uczestniczyć żołnierze i funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, którym bliska jest idea uczczenia pamięci kolegów, którzy nie wrócili z misji. By wziąć udział w rajdzie wystarczą: sprawny motocykl, uprawnienia kierowcy, a także zgoda dowódcy jednostki. Natomiast cywile, którzy chcą upamiętnić poległych na misjach, muszą zgłosić się do wojskowych centrów rekrutacji.

Rajd Motocyklowy Weteranów to wydarzenie, które stało się ważną tradycją dla środowiska weteranów i ich bliskich. To nie tylko okazja do integracji i wspólnej drogi, ale przede wszystkim wyraz pamięci i hołdu dla tych, którzy oddali życie w służbie ojczyźnie – mówi ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Kilka tygodni temu placówka ta rozesłała informacje o planowanym rajdzie motocyklowym do dowódców rodzajów sił zbrojnych, a ci przekazali je do podległych im jednostek. Listy osób chętnych do udziału w tej wyjątkowej imprezie trafiły już do organizatora. Wciąż jednak napływają kolejne zgłoszenia, bo zapisy kończą się 21 marca.

Rajd odbędzie się w trzech etapach. Podzieleni na regionalne grupy motocykliści wyruszą 24 kwietnia ze Zgierza (koło Łodzi). Przez kolejny miesiąc będą jeździli po Polsce, odwiedzając groby kolegów, którzy nie wrócili z misji. Takich mogił w całym kraju jest 129, bowiem podczas zagranicznych operacji wojskowych zginęło 123 żołnierzy, a także 5 policjantów oraz funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa. Motocykliści zapalą na ich grobach znicze, a także spotkają się z rodzinami poległych. Rajd zakończy się 29 maja podczas obchodów Dnia Weterana, które w tym roku odbędą się w Gdyni.

– Zapraszam do udziału! Każdy przebyty kilometr to symbol naszego szacunku i wdzięczności – zaznacza ppłk dr Katarzyna Rzadkowska.

Rajd Motocyklowy Weteranów organizuje Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa przy współpracy z jednostkami wojskowymi. Po raz pierwszy rajd odbył się w 2020 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa płk. Szczepana Głuszczaka oraz st. chor. Marcina Michalaka. Z roku na rok impreza ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W pierwszej edycji wystartowało około 300 uczestników. W 2024 roku aż 1700 motocyklistów.

Od połowy 1953 roku Polska zaangażowała się w wykonywanie zadań poza granicami kraju. Wysyłaliśmy i wysyłamy żołnierzy i funkcjonariuszy na misje pokojowe, obserwacyjne, stabilizacyjne w ramach międzynarodowych koalicji, jako wydzielone siły Organizacji Narodów Zjednoczonych czy NATO. Dotychczas wzięliśmy udział w niemal stu zagranicznych operacjach, przez które przewinęło się ponad 100 tys. polskich żołnierzy. Większość z nich wróciła szczęśliwie do domu, jednak niektórzy zostali ranni, a 123 żołnierzy oddało życie w służbie dla ojczyzny.

Więcej informacji na temat rajdu można uzyskać pod numerami: 797 236 755, 261 842 237.

„Polska Zbrojna” jest patronem medialnym rajdu.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Kolejne F-35 lecą do Polski
„Kryzysowy” Jaśmin
F-15 dla Polski?
Dwa marzenia spełnione naraz
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
MON proponuje zmiany przepisów ubiorczych
Zmarł gen. Mirosław Różański
„Wielka ucieczka” okiem historyka
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
„Mewa” na północnym szlaku
Coraz więcej Alpha Scramble
Nowa era polskiego lotnictwa
Test testu
Patrioty pod Płockiem
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Prawie 9 tys. osób wybrało „Wakacje z wojskiem”
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Trwa nabór do szkół podoficerskich
Pantera przejdzie do historii
Z prądem i pod prąd
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Dekada Tygrysa. Kulisy, pasja i najwyższa cena za miłość do latania
Premiery Grupy WB na targach zbrojeniowych
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Prawie 200 mld zł na zbrojenia w projekcie budżetu
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Tarcza i miecz
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Battalions of the Future
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Flanka pod strażą
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Gorący lipiec PKW Łotwa
Sonda dla Jastrzębia
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Pół eskadry Husarzy już w Polsce
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Kolejne nominacje w strukturach armii
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Walka w dwóch światach
Abordaż z polskim wsparciem
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO