moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Norwegowie na straży polskiego nieba

Wczoraj resort obrony Norwegii zapowiedział, że rozmieści swoje myśliwce F-35 oraz systemy obrony powietrznej NASAMS w polskim centrum logistycznym, które koordynuje transporty pomocowe dla Ukrainy. Do Polski przyjedzie także stu norweskich żołnierzy. – Ta decyzja pokazuje, jak działa współpraca między sojusznikami w obliczu zagrożeń – skomentował szef MON-u.

Wysłanie do Polski myśliwców F-35A Lightning II, zestawów obrony powietrznej NASAMS i stu żołnierzy to norweski wkład we wzmacnianie wschodniej flanki NATO. Jednocześnie pośrednia pomoc dla Ukrainy, która, jak podkreślił norweski minister obrony Bjørn Arild Gram, nadal pilnie potrzebuje wojskowego wsparcia. – Polska jest najważniejszym węzłem logistycznym. Od początku grudnia 2024 roku Norwegia przejmie odpowiedzialność za obronę powietrzną najważniejszego węzła transportu materiałów cywilnych i wojskowych z innych krajów na Ukrainę – zapowiedział 2 grudnia polityk. Tego samego dnia wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz odbył rozmowę z ministrem Gramem, dziękując Norwegii za okazane wsparcie.

Norweski sprzęt wojskowy oraz żołnierze mają wspomóc ochronę portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, znajdującego się niespełna 100 km od granicy z Ukrainą. To właśnie ten port obsługuje większość lotów transportowych NATO dla walczącego z rosyjskim agresorem kraju.

Port lotniczy pod Rzeszowem już w 2022 roku zyskał silną tarczę antyrakietową dzięki skierowaniu w tamten rejon baterii rakiet MIM-104 Patriot. Teraz umocni ją NASAMS, czyli narodowy zaawansowany system przeciwlotniczy ziemia–powietrze. Jest to naziemny system operujący na krótkim lub średnim zasięgu. Jego przeznaczenie to zwalczanie bezzałogowych statków powietrznych, śmigłowców, samolotów, a także pocisków manewrujących. W przeciwieństwie do rakiet Patriot nie jest jednak skuteczny w walce z pociskami balistycznymi (np. Iskander).

Samoloty F-35A Lighting II, które mają chronić polskie niebo dzięki wsparciu Norwegii, to wielozadaniowe myśliwce piątej generacji. Obecnie w posiadaniu norweskich sił powietrznych jest 40 tego typu maszyn, ale w październiku 2024 roku tamtejszy parlament zatwierdził zakupienie kolejnych dwunastu egzemplarzy za ponad 1,2 mld euro. Gotowość operacyjna wszystkich 52 jednostek jest zaplanowana na 2025 rok. Tymczasem Wojsko Polskie oczekuje na realizację zamówienia 32 myśliwców F-35A, które mają zostać dostarczone w latach 2026–2030.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Ole Andreas Vekve/ Forsvaret

dodaj komentarz

komentarze


Zełenski traci Order Orła Białego?
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Atak w Porcie Elbląg
Ramię w ramię z Amerykanami
Strzelać jak Polacy
Zbrodnicza farsa
Musztra i marsz ubezpieczony
Marsz gąsienicowych kolumn
PKW Irak zostaje w Jordanii
Szermierze i pięściarki na podium
Śmierć w sercu Azji
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Powietrzne cysterny dla Polski
„Strzała weterana” spaja środowisko
Ratunek na polu walki
Równanie z „Iksem”
Cyberparasol nad wyborami
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Ratunek z powietrza
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Twardy ma moc
Bez zmian w emeryturach
Sojusz Madrytu i Warszawy
Poznański gen wolności
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sonda dla Jastrzębia
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Orka tuż, tuż
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Kraków zaprosił weteranów
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Koło zamachowe gospodarki
Priorytety na szczyt NATO
AMW oferuje mieszkania
Niebo bez dominacji
Wojna pod lupą
Podróż w ciemność
Akcja na jeziorze
Sportowe jubileusze
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Polski wkład w operację „Overlord”
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Święto DGRSZ
Mundur, medale i duma
Ważne decyzje w Brukseli
Przerzut Abramsów do Lublina
Zasadzka w leśnych ostępach
Elektronika dla obrony powietrznej
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
At the Controls of F-35A Husarz
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Okręt skrojony na Bałtyk
Apetyt Smoka rośnie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Wsparcie ma znaczenie
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO