moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Londyn o „Tarczy Wschód”

Eurofightery brytyjskich sił powietrznych będą od przyszłego roku patrolować polskie niebo, natomiast żołnierze wojsk inżynieryjnych ocenią czy i w jakim zakresie mogą zaangażować się w budowę polskiej „Tarczy Wschód”. To decyzje, które zapadły podczas spotkania wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza z ministrem obrony Wielkiej Brytanii, Johnem Healeyem.

– Mamy to samo podejście do bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Razem podejmowaliśmy decyzje na szczycie NATO w Waszyngtonie. Jesteśmy zdeterminowani do wzmacniania swoich zdolności i wzmacniania swoich sił zbrojnych – powiedział w środę wieczorem wicepremier Kosiniak-Kamysz po rozmowie z Johnem Healeyem, ministrem obrony Wielkiej Brytanii. Spotkanie odbyło się w Warszawie.

 

Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, iż rozmowy z brytyjskim sekretarzem obrony dotyczyły m.in. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Jak mówił, Wielka Brytania rozważa wsparcie dotyczące „Tarczy Wschód”, która ma powstać na terenach przygranicznych. Dlatego już niedługo do Polski przyjedzie grupa brytyjskich żołnierzy wojsk inżynieryjnych, której zadaniem będzie przeprowadzenie rekonesansu na tych terenach. Oprócz tego Wielka Brytania zadeklarowała skierowanie do Polski myśliwców Eurofighter, które w ramach misji Air Policing będą patrolować polską przestrzeń powietrzną. Cztery lub sześć takich samolotów ma rozpocząć realizację tego zadania w przyszłym roku.


Film: Magdalena Miernicka, Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

Wicepremier przypomniał, że nie są to pierwsze działania, jakie oba państwa podejmują na rzecz bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Żołnierze z Wielkiej Brytanii stacjonują na Mazurach, gdzie wspólnie z sojusznikami ze Stanów Zjednoczonych, Rumunii i Chorwacji tworzą Batalionową Grupę Bojową, natomiast nieopodal Jasionki został umieszczony system przeciwlotniczy Sky Sabre. Z kolei brytyjskie koncerny zbrojeniowe są zaangażowane w realizację programów „Miecznik” i „Narew”. Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział zwiększenie współpracy przemysłów obronnych obu państw, m.in. przy produkcji amunicji kalibru 155 mm. – Nasza przyjaźń nigdy nie była tak silna jak w tym momencie. Dziękuję za takie podejście do współpracy polsko-brytyjskiej – mówił wicepremier.

John Healeye pełni urząd sekretarza obrony od początku lipca. Do Polski przyjechał tuż po wizytach we Francji i w Niemczech. – Przyjechałem do Warszawy, aby bardzo jasno podkreślić niezachwiane zaangażowanie rządu brytyjskiego wobec NATO, Polski i wschodniej flanki Sojuszu – powiedział. Podkreślił, że docenia postawę Polski, która jest jednym z liderów w zakresie wspierania Ukrainy, oraz wydatków na obronność. – Chciałbym, jako nowy sekretarz obrony, zbudować silne partnerstwo między naszymi krajami. Między nami, ministrami, naszymi armiami i naszymi przemysłami. Chciałbym, aby te dwustronne relacje rozwijały się w kierunku partnerstwa strategicznego – dodał.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. spec. Urszula Godlewska/ DGW, Krzysztof Niedziela/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowy system w miejsce AWACS-ów
Co kryje Bałtyk
Leopard nie stoi w kolejce
Podwodne drony przypłyną z Polski
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
W poszukiwaniu wyzwań
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Zakochałam się w slalomie
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Wodny test Rosomaków
PFM bez tajemnic
Piekło „Pługa”
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Pancerna nauka strzelania
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Nie ma nudy
Together on the Front Line and Beyond
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Zielone światło dla potwora
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Łączność działa jak w zegarku
Polska będzie zbrojna!
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Polskie antydrony z Gdyni
Powaga w lekkości
Polski sukces w Duńskim Marszu
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Generał Molenda doradcą NATO
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Nie pozwala spocząć na laurach
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Cel: Podwoić moc
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Oko na Bałtyk
Siła współpracy
Patrol z Syriusza
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Krok w przyszłość
Zacięta walka o medale pod siatką
OSA wystartowała!
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Trójskok Belmy
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Kierunek: przyszłość
Prezydenckie weto dla SAFE
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Rekompensaty dla weteranów
Francuska tarcza dla NATO
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Klucz do przyszłości
Przecieranie szlaków
The Beginning of Great History
Buzdygany 2025 wręczone
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Tankowanie w przestworzach
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Znamy ekstraKLASĘ wojskową
PKW Irak ewakuowany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO