moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Eurofightery znowu w Polsce

Zmiany we włoskim kontyngencie myśliwców w Polsce. F-35, które stacjonują u nas od października ubiegłego roku, zostaną zastąpione przez Eurofightery. Ich piloci będą patrolować wschodnią flankę NATO, wesprą również polskie F-16 i MiG-29 w krajowym dyżurze bojowym.

W 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku wylądowały pierwsze samoloty Eurofighter Typhoon, które już wkrótce obejmą dyżur w ramach Baltic Air Policing. Zastąpią stacjonujące w Polsce od października 2023 roku włoskie F-35. – Myśliwce Eurofighter rozpoczną dyżur w najbliższych tygodniach – mówi mjr Ewa Złotnicka, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Wraz z pilotami do Polski przylecieli też specjaliści zajmujący się stanem technicznym samolotów – dodaje oficer.

Zadaniem włoskich pilotów będzie patrolowanie wschodniej flanki NATO. Załogi myśliwców będą również w ciągłej gotowości, by poderwać się na sygnał alpha scramble. Włoskie F-35 kilkukrotnie podrywały się na alarm. Ich zadaniem była m.in. identyfikacja prawdopodobnie rosyjskich samolotów, które nie miały włączonych transponderów, czyli urządzeń identyfikujących.

Włoskie myśliwce nie po raz pierwszy pełnią misję w Polsce. W 2022 roku Eurofightery również stacjonowały w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Aeronautica Militare

dodaj komentarz

komentarze


Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Śnieżnik gotowy na Groty
Kadłub ORP „Wicher” w drodze do stoczni
Mundurowi z benefitami
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Nowe zasady dla kobiet w armii
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Satelita MikroSAR nadaje
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Święto sportowców w mundurach
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Orka na kursie
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Plan na WAM
Pancerniacy jadą na misję
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Wojsko ma swojego satelitę!
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Combat 56 u terytorialsów
Polski „Wiking” dla Danii
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Obywatele chcą być wGotowości
Nowe zdolności sił zbrojnych
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Kontrakt na ratowanie życia
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
W ochronie granicy
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Artylerzyści mają moc!
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Wszystkie Kormorany na wodzie
Niemieckie wsparcie z powietrza
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
Najdłuższa noc
Gdy ucichnie artyleria
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Holenderska misja na polskim niebie
Kalorie to nie wszystko
Niebo pod osłoną
Nowe Warmate dla wojska
Smak służby
Amunicja od Grupy WB
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Jaśminowe szkolenia na AWL-u
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Zawiszacy przywitali Borsuki
Dzień wart stu lat
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
Militarne Schengen
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Szwedzi w pętli
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Gala Boksu na Bemowie
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Wojskowa łączność w Kosmosie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO