moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowi oficerowie w Wojsku Polskim

Dbajcie o swoich podwładnych. Współpracujcie z kolegami i koleżankami. Budujcie swój autorytet i rozwijajcie cechy przywódcze – mówił gen. broni Piotr Błazeusz, dowódca Eurokorpusu, który brał udział w uroczystej promocji absolwentów Akademii Wojsk Lądowych. Na pierwszy stopień oficerski zostało promowanych niemal 500 absolwentów wrocławskiej uczelni.

W sobotę we Wrocławiu 494 absolwentów Akademii Wojsk Lądowych zostało promowanych na pierwszy stopień oficerski – podporucznika. Ukończyli oni studia stacjonarne lub sześciomiesięczny kurs oficerski w kilkunastu specjalnościach, m.in. saperskiej, rozpoznania, pancernej i artylerii. Absolwentów AWL-u na stopień podporucznika mianowali: gen. broni Piotr Błazeusz, dowódca Eurokorpusu, gen. dyw. Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, gen. dyw. Sławomir Owczarek, inspektor Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. bryg. Grzegorz Potrzuski, szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, oraz gen. bryg. Rafał Ostrowski, szef Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W uroczystości wzięli udział również wiceminister obrony Stanisław Wziątek oraz gen. dyw. rez. Andrzej Reudowicz, doradca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Do absolwentów wrocławskiej uczelni zwrócił się rektor-komendant AWL-u – gen. broni w st. spocz. dr Marek Tomaszycki. Pogratulował im ukończenia studiów i podkreślał, jak ważna jest wspólnota, do której należą. – Macie kilka ojczyzn: Rzeczpospolitą Polską, którą symbolizują orzeł i flaga. To ona łączy nas jako siły zbrojne. To wspólnota żołnierzy, w której jeden żołnierz ma być drugiemu bratem, przyjacielem i towarzyszem – powiedział gen. broni dr Marek Tomaszycki.

REKLAMA

Z kolei gen. broni Piotr Błazeusz, mówiąc do absolwentów, podkreślał, jak odpowiedzialne zadanie czeka ich jako oficerów. – W trakcie służby wielokrotnie będziecie mieli chwile zwątpienia, rozczarowania, niepowodzenia. Ale pamiętajcie, że dzięki wytrwałości, pokorze, pozytywnemu nastawieniu i samodoskonaleniu będziecie w stanie przetrwać i osiągnąć sukces – mówił gen. Piotr Błazeusz. – Dbajcie o swoich podwładnych. Współpracujcie z kolegami i koleżankami. Budujcie swój autorytet i rozwijajcie cechy przywódcze. I pamiętajcie, że praca sztabowa daje wiele satysfakcji, ale bycie dowódcą smakuje najlepiej – dodał dowódca Eurokorpusu.

Do nowo mianowanych podporuczników list skierował szef MON-u. „Każdy oficer ma wpływ na sposób funkcjonowania naszych Sił Zbrojnych. Od dziś Wasza rzetelność i fachowość decydować będzie o bezpieczeństwie Polski. Swoją postawą oraz zachowaniem budujecie także wizerunek Wojska Polskiego wśród obywateli oraz naszych sojuszników. Nie mam jednak wątpliwości, że dzięki zdobytym umiejętnościom doskonale poradzicie sobie z każdym zadaniem” – napisał wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Po uroczystym ślubowaniu kilku absolwentów zostało nagrodzonych za bardzo dobre wyniki w nauce. Wyróżnienia zostały przyznane w imieniu m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremiera i ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz rektora-komendanta Akademii Wojsk Lądowych – gen. broni w st. spocz. Marka Tomaszyckiego.

Nowo mianowani oficerowie zasilą szeregi jednostek i instytucji wojskowych na terenie całego kraju.

Akademia Wojsk Lądowych kształci kadry dowódcze, przygotowuje też absolwentów studiów cywilnych do pracy w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem i obronnością państwa. AWL prowadzi studia wojskowe oraz cywilne na trzech wydziałach: zarządzania i przywództwa, nauk o bezpieczeństwie oraz dowodzenia. Studentami AWL-u są również podchorążowie, którzy kształcą się w Kolegium Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ewa Korsak

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Pancerny sznyt
 
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Pancerniacy trenują cywilów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Formoza. Za kulisami
Wracajcie z medalami!
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
„Armia mistrzów” – sporty walki
Za zdrowie utracone na służbie
„Operacja borelioza”
Na ratunek… komandos
Lato pod wodą
International Test
Oczy na Kijów
Prezydent Zełenski w Warszawie
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Jaki będzie czołg przyszłości?
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Szpital u „Troski”
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Olimp gotowy na igrzyska!
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Czujemy się tu jak w rodzinie
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Z parlamentu do wojska
Nie wierzę panu, mister Karski!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
The Suwałki Gap in the Game
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Włoski Centauro na paryskim salonie
Feniks – następca Mangusty?
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Spadochroniarze na warcie w UE
Jak usprawnić działania służb na granicy
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
RBN przed szczytem NATO
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Walka – tak, ale tylko polityczna
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Polsko-litewskie konsultacje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO