moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Inwestycja potrzebna jak tlen

W dęblińskich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 będą produkowane kontenery startowe pocisków Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE). Otwarcie nowej linii produkcyjnej wynika z realizacji zobowiązań offsetowych programu „Wisła”. Pierwsze kontenery startowe powstaną w Dęblinie we wrześniu.

– Powstanie linii produkcyjnej to dowód na efektywną współpracę Wojskowych Zakładów Lotniczych w Dęblinie z firmą Lockheed Martin – powiedział podczas uroczystego otwarcia linii produkcyjnej kontenerów startowych pocisków Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE) Marcin Nocuń, prezes zarządu WZL1. Dęblińska inwestycja wpisuje się w realizację zobowiązań offsetowych I fazy programu „Wisła”.

W ramach inwestycji na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych w Dęblinie powstała hala produkcyjna o powierzchni 2,5 tys. m2, podzielona na specjalne strefy, w których będą produkowane poszczególne podzespoły kontenerów startowych, czyli obudowy dla rakiety przechwytującej, pozwalającej na bezpieczny transport i jej ochronę do momentu rozpoczęcia misji. Specjalistyczne wyposażenie i nowoczesne technologie dostarczyła firma Lockheed Martin, a wszystko zostało opatrzone wymaganymi certyfikatami, m.in. rządu amerykańskiego. To pozwala realizować komercyjne kontrakty i włączyć się dęblińskim zakładom w światowy łańcuch dostaw specjalistycznego sprzętu.

REKLAMA

Otwarcie nowej linii produkcyjnej sprawiło też, że dęblińskie zakłady dołączyły do wąskiego grona certyfikowanych poddostawców komponentów systemu Patriot w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Oczekujemy długoterminowego partnerstwa biznesowego z Lockheed Martin, wspierającego bezpieczeństwo narodowe Polski i eksport kontenerów startowych do innych użytkowników PAC-3 MSE na całym świecie – zaznaczył Krzysztof Trofiniak, prezes PGZ SA. W czerwcu ubiegłego roku Lockheed Martin udzielił WZL1 dwóch zamówień na kontenery startowe pocisków PAC-3 MSE, a Robert Orzyłowski, dyrektor na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią (CEE) w Lockheed Martin, potwierdził, że firmie zależy na długofalowej współpracy.

Film: Piotr Raszewski / ZbrojnaTV

Szacunkowo w dęblińskich zakładach będzie mogło powstawać rocznie około 150 kontenerów startowych. – To dopiero początek programu, więc na razie skupiamy się na nauce, a nasze moce produkcyjne dopiero się definiują. Jednak już niebawem będziemy mogli mówić o pełnym wykorzystaniu tej linii produkcyjnej – podkreśla Bartłomiej Kacperczyk, dyrektor dęblińskiego oddziału WZL nr 1. Z kolei Paweł Sobczyk, zastępca dyrektora Departamentu Projektów Strategicznych Ministerstwa Aktywów Państwowych, zaznaczył, że dęblińska inwestycja to dowód na wzrost i rozwój polskiego przemysłu obronnego. – Przykład współpracy międzynarodowej, w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi, jest tego potwierdzeniem. Współdziałanie na wielu frontach i te małe, codziennie dokładane cegiełki budują silny mur, który ma stanowić o obronie naszego kraju – podkreślił przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Dęblińska linia produkcyjna to kolejna inwestycja w Lubelskiem. Wicewojewoda lubelski Andrzej Maj podkreślił, że jest niezwykle ważna dla całego regionu. – Szczególnie tu, na wschodzie Polski, inwestycje w wysokie technologie są potrzebne jak tlen – zaznaczył Maj i dodał, że Dęblin od wielu lat postrzegany jest w regionie jako jego „wojskowa stolica”. – Najwięcej wojska i najlepsi lotnicy są w Dęblinie. To wie każdy. Teraz udowadniamy, że mamy zakłady, które potrafią dojść do takiego poziomu, który pozwala współpracować ze światowymi potentatami – mówił podczas uroczystości wicewojewoda lubelski.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
 
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Ratownicy na medal
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Podróż w ciemność
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wyrwali się z niemieckiego kotła
AWACS-y dostarczone
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej niż szkolenie TCCC
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
„Baltops” – moc na Bałtyku
Policjanci szkolą wojsko
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przesmyk w grze
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Equipment Tailored to the Needs
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Ameryka daje wsparcie
„Osiodłać krowę”
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
AW149 wkrótce „made in Poland”
Terroryści na lotnisku
NATO on Northern Track
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Latający radar
Jak rozbito więzienie w Końskich
Zaprojektuj mural o powstaniu
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Sztandar dla cyberwojsk
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Trzy miecze pokoju
„Czarownice” nad Londynem
Dzień, który zmienił bieg wojny
„Pierwsza Drużyna” na start
Kremlowska wirtualna korekta
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Gortat Team vs drużyna NATO
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Inwestycja potrzebna jak tlen
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Plan na szczyt
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pokazali swoją siłę
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Pamiętamy o bohaterach D-Day

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO